«Ստեղծագործական ներուժ. ձեռնարկատիրական ոլորտում նորարարությունների ստեղծում և զարգացում»
Սույն թվականի մարտի 17-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը «Համայնքային զարգացման նորարարական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության, «Երիտասարդ գիտնականների և նորարարների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության, Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի և Մտավոր սեփականության գործակալության հետ համատեղ իրականացրեց «Ստեղծագործական ներուժ ձեռնարկատիրական ոլորտում նորարարությունների ստեղծում զարգացում» խորագրով սեմինար-աշխատաժողով:
Միջոցառմանը մասնակցեցին  Երևանի պետական համալսարանի,  Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական,  Հայ-Ռուսական (Սլավոնական), Հայաստանանի ազգային ագրարային, Հայաստանի Պետական Տնտեսագիտական, Եվրասիա միջազգային Կրթության, «Մխիթար Գոշ» համալսարանների, Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի ուսանողներ, «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի, ՀՀ ԳԱԱ Հ. Բունիաթյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտի, ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի,  Vconsortium, EMU, PSI LLC,  Ալեքսիս Սթայլ, «Ղուլյան և գործընկերներ» իրավաբանական ընկերությունների, գիտահետազոտական կառույցների և ֆոնդերի ներկայացուցիչներ, անհատ նորարարներ, ձեռներեցներ, մի շարք հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներ (շուրջ 120 մասնակից):
Սեմինար-աշխատաժողովը «Երիտասարդ նորարարների դպրոց» երկարաժամկետ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառում էր, որը նպատակ ուներ բացահայտելու մասնակիցների ձեռնարկատիրական գիտելիքները, հմտություններն ու կարողությունները, մատնանշելու ստեղծագործ մտածելակերպի դերը և նշանակությունը նորարարական ձեռներեցության բնագավառում, ծանոթացնելու մասնակիցներին  նորարական գաղափարների գեներացման մեթոդներին, բիզնես մոդելավորման ու պլանավորման գործընթացներին և խրախուսելու օգտագործել ստեղծագործական մտածելակերպը սեփական բիզնեսի արդյունավետ կազմակերպման և առաջխաղացման համար:
Սեմինար-աշխատաժողովի նպատակի մասին բացման խոսքով հանդես եկավ  «ՆՁԱԿ» ՊՈԱԿ-ի  տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:  Ներկաներին ողջույնի խոսք հղեց Երևանում ՌԴ գիտության և մշակույթի կենտրոնի փոխտնօրենը:
Սեմինար-աշխատաժողովի  դասընթացավարներն էին`
Կարեն Սարգսյան - «Համայնքային զարգացման նորարարական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ: Բիզնես կարողությունների զարգացման, համայնքային տնտեսական զարգացման, մարդկային ռեսուրսների, ռազմավարական կառավարման, նախագծերի կառավարման, կազմակերպական զարգացման և հարակից ոլորտներում լոկալ և միջազգային ֆորմալ / ոչ ֆորմալ բազմամյա դասավանդման փորձ:
Մարի-Հրաչուհի Պօղոսեան - Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի բիզնեսի և տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս: Երկարամյա աշխատանքային գործունեություն «NASA տիեզերական առաքելությունների զարգացման» ծրագրում, որպես նորարարական տեխնոլոգիական առաջարկների վերանայման  և գնահատման մենեջեր: Ստեղծարար մտածողության, տեխնոլոգիական ինովացիաների, ինովացիոն ձեռնարկատիրության, համակարգերի նախագծման և արժեքի գնահատման  ոլորտներում բազմամյա դասավանդման փորձ:

“Творческий потенциал. Создание и развитие инноваций в предпринимательской деятельности”
17-го марта 2016г. Национальный центр инноваций и предпринимательства при Министерстве экономики РА совместно с ОО "Инновационный центр развития сообщества", с ОО "Ассоциация молодых инноваторов и ученых", с Российским центром науки и культуры в Ереване и с Агенством интеллектуальной собственности при Министертве экономики РА организовал семинар-практикум на тему “Творческий потенциал. Создание и развитие инноваций в предпринимательской деятельности”.
Участниками семинара были: студенты из Ереванского государственного университета, Национального политехнического университета Армении, Российско-армянского (славянского) университета, Национального аграрного университета, Армянского государственного экономического университета, Международного университета и гуманитарного института «Евразия», Армяно-российского международного университета “Мхитар Гош”, Европейской региональной образовательной академия, научные работники Научно-производственного центра «Армбиотехнология» НАН РА, Института биохимии имени Г. Буниатяна НАН РА, Международного научно-образовательного центра НАН РА, представители частных компаний "V CONSORTIUM", ООО PSI, ООО ''Алексис стайл'', юридической фирмы “Ghulyan and Partners” а также индивидуальные инноваторы и предприниматели (около 120 участников).
Цель семинар-практикума, проведенной в рамках долгосрочной программы “Школа молодого инноватора” - выявление и развитие предпринимательских навыков и возможностей у участников, подчеркивая роль и значение творческого мышления в развитии предпринимательской деятельности, ознакомление участников с методами формирования инновационных идей, с процессами бизнес моделирования и планирования, поощрение использования творчского подхода для эффективной организации и продвижения собственного бизнеса.
Спикерами семинар-практикума были:
Карен Г. Саргсян- Вице-президент общественной организации ''Инновационный центр развития сообщества''. Многолетний местный и международный научно-практический опыт формального/ не формального образования в следующих и смежных областях: развитие бизнес компетенций, экономическое рзвитие сообщества, развитие организаций, инновационное управление человеческими ресурсами и стратегическими процессами.
Мари-Грачуи Погосян – Лектор факультета Бизнеса и Экономики Американского университета Армении. Богатый опыт работы в программе развития космических миссий NASA в сфере управления и оценивания инновационных технологических предложений. Многолетний опыт преподавания в сферах креативного мышления, технологических инноваций, инновационного предпринимательства, проектирования систем и оценки стоимости проектов.