RINArmenia․ Ինտերնետի ապագայի մեկնարկը տրվեց Հայաստանում՝ Լուի Պուզանի կողմից
Այսօր Թումո կենտրոնում կայացավ Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումը, որի ավարտին ինտերնետի հայրերից մեկը՝ Լուի Պուզանը, հայտարարեց RINArmenia-ի մեկնարկի մասին։
«Ինտերնետի պատմությունը սկսվեց մոտ 50 տարի առաջ ու մենք այժմ հասել ենք մի կետի, որ ինտերնետը հարմարավետ չէ։ Եվ այսպես, ինչ արեցիք մենք հետո։ Կան երիտասարդներ, որոնք մտածում են այս հարցի շուրջ, մասնավորապես Ջոն Դեյը»,-ասաց Լուի Պուզանը, խոսքը փոխանցելով իր կոլեգային։
Ծրագրին մասնակից է եղել նաև Հայկը, ով ասաց, որ «մենք արդեն մեր ողջ զարգացումներով պատրաստ ենք տեխնոլոգիական հեղափոխությանը»։
«Սա աննախադեպ հնարավորություն է, որը մեզ թույլ կտա առաջ գնալ, ավելի մեծ քայլեր կատարել, ունենալ ևս մեկ հեղափոխություն»,-ասաց Հայկն ու երեք բանախոսները միասին պաշտոնապես հայտարարեցին մի ծրագրի մեկնարկի մասին, որը կոչվում է RINArmenia․
«Այնպես պետք է անենք, որ Հայաստանը դառնա ապագայի ինտերնետի կենտրոնը»։
RINA-ն Recursive Inter Network Architecture-ի հապավումն է, որի մասին կարելի է ասել, որ վերջինս ապագան է այն ամենի, ինչ առհասարակ կոչում ենք Ինտերնետ: RINA-ի նպատակը բոլոր միացված (connected) սարքերի ավելի հեշտ և ավելի անվտանգ հաղորդակցության ապահովումն է:  Մերօրյա ինտերնետը հիմված է TCP/IP պրոտոկոլի վրա, որը նախագծվել է 70-ական թվականներին, երբ ոչ ոք պատկերացնել անգամ չէր կարող, որ այն իրականություն կդառնա 50 տարի անց:
RINA-ի հեղինակային իրավունքների ձեռքբերման նախատիպը ստեղծելու և հետագա ընթացքը պատկերացնելու նպատակով բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են իրականացվել վերջին 5 տարվա ընթացքում: Այժմ ժամանակն է տեսականից անցնել գործնականին` ստեղծելով Փորձագետների համաշխարհային կենտրոն, որը կզբաղվի գիտելիքի տարածմամբ, բազմաթիվ հավելվածների (application) զարգացմամբ և դրանց` ազգային մակարդակով կիրառմամբ: Գիտելիքի խորացման և տարածման նպատակով կկազմվի փորձագետների և գիտնականների խումբ, որի հիմնական նպատակը կլինի այս նոր ճարտարապետության ճարտարագետների խմբի ձևավորումը և ծրագրի գործարկումը երկրի ողջ տարածքում` 18 ամսվա ընթացքում:

Программа RINArmenia: старт Интернета будущего дан в Армении
В Центре креативных технологий «Тумо» сегодня, 10 октября, состоялся бизнес-форум в рамках Саммита Франкофонии, в завершении которого один из отцов-основателей Интернета – Луи Пузан заявил о старте программы RINArmenia.
«История Интернета началась ещё 50 лет назад и сейчас мы достигли той точки, когда Сеть стала неудобной. И что же мы сделали потом? Есть молодые люди, которые думают над данным вопросов, в частности, Джон Дейл», – отметил Луи Пузан.
В данной программе принял участие также Айк, отметив: «Мы уже полностью готовы к технологической революции».
«Это беспрецедентная, уникальная возможность, которая позволит нам двигаться вперед, делать ещё большие шаги, совершить ещё одну революцию», – отметил Айк и вместе с тремя докладчиками официально заявили о старте программы RINArmenia.
«Необходимо сделать так, чтобы Армения превратилась в центр Интернета будущего», – отметил он.
RINA - это аббревиатура, которая раскрывается, как Recursive Inter Network Architecture (Рекурсивная межсетевая архитектура), о данной программе можно сказать, это будущее всего того, что мы называем Интернетом.
Цель RINA заключается в обеспечении более легкого и безопасного сообщения между соединенными (connected) устройствами. Современный Интернет основан на протоколе TCP/IP, который был разработан ещё в 70-х гг., когда никто даже не мог бы представить, что это станет реальностью спустя 50 лет.
Пришло время, перейти от теории к практике, создав Всемирный центр экспертов, который займется распространением знаний, развитием многочисленных приложений и их применению на национальном уровне. С целью углубления и распространения знаний будет сформирована группа экспертов и ученых, основной целью которой будет внедрение данной программы на территории всей страны в течение 18 месяцев.
Рекурсивная межсетевая архитектура (RINA) представляет собой новую архитектуру компьютерной сети, предлагаемую в качестве альтернативы существующей в настоящее время модели TCP / IP.