RINArmenia․ Ինտերնետի ապագայի մեկնարկը տրվեց Հայաստանում՝ Լուի Պուզանի կողմից
Այսօր Թումո կենտրոնում կայացավ Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումը, որի ավարտին ինտերնետի հայրերից մեկը՝ Լուի Պուզանը, հայտարարեց RINArmenia-ի մեկնարկի մասին։
«Ինտերնետի պատմությունը սկսվեց մոտ 50 տարի առաջ ու մենք այժմ հասել ենք մի կետի, որ ինտերնետը հարմարավետ չէ։ Եվ այսպես, ինչ արեցիք մենք հետո։ Կան երիտասարդներ, որոնք մտածում են այս հարցի շուրջ, մասնավորապես Ջոն Դեյը»,-ասաց Լուի Պուզանը, խոսքը փոխանցելով իր կոլեգային։
Ծրագրին մասնակից է եղել նաև Հայկը, ով ասաց, որ «մենք արդեն մեր ողջ զարգացումներով պատրաստ ենք տեխնոլոգիական հեղափոխությանը»։
«Սա աննախադեպ հնարավորություն է, որը մեզ թույլ կտա առաջ գնալ, ավելի մեծ քայլեր կատարել, ունենալ ևս մեկ հեղափոխություն»,-ասաց Հայկն ու երեք բանախոսները միասին պաշտոնապես հայտարարեցին մի ծրագրի մեկնարկի մասին, որը կոչվում է RINArmenia․
«Այնպես պետք է անենք, որ Հայաստանը դառնա ապագայի ինտերնետի կենտրոնը»։
RINA-ն Recursive Inter Network Architecture-ի հապավումն է, որի մասին կարելի է ասել, որ վերջինս ապագան է այն ամենի, ինչ առհասարակ կոչում ենք Ինտերնետ: RINA-ի նպատակը բոլոր միացված (connected) սարքերի ավելի հեշտ և ավելի անվտանգ հաղորդակցության ապահովումն է:  Մերօրյա ինտերնետը հիմված է TCP/IP պրոտոկոլի վրա, որը նախագծվել է 70-ական թվականներին, երբ ոչ ոք պատկերացնել անգամ չէր կարող, որ այն իրականություն կդառնա 50 տարի անց:
RINA-ի հեղինակային իրավունքների ձեռքբերման նախատիպը ստեղծելու և հետագա ընթացքը պատկերացնելու նպատակով բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են իրականացվել վերջին 5 տարվա ընթացքում: Այժմ ժամանակն է տեսականից անցնել գործնականին` ստեղծելով Փորձագետների համաշխարհային կենտրոն, որը կզբաղվի գիտելիքի տարածմամբ, բազմաթիվ հավելվածների (application) զարգացմամբ և դրանց` ազգային մակարդակով կիրառմամբ: Գիտելիքի խորացման և տարածման նպատակով կկազմվի փորձագետների և գիտնականների խումբ, որի հիմնական նպատակը կլինի այս նոր ճարտարապետության ճարտարագետների խմբի ձևավորումը և ծրագրի գործարկումը երկրի ողջ տարածքում` 18 ամսվա ընթացքում:

RINArmenia: The future of Internet launched in Armenia by Louis Pouzin
TUMO center in Yerevan hosted today the La Francophonie Economic Forum where Famous French scientist, one of the forefathers of the internet, Executive Director of Open-Root organization Louis Pouzin announced the launch of RINArmenia project.
“The history of internet started 50 years ago, and today we have reached a point when Internet is no more comfortable. What did we do then? There are young people who pondered on this” Pouzin said, introducing his colleague John Day who has been the author of the principles behind RINA and Hayk to present the latest technological revolution in the sphere of Internet.
“This is an unprecedented opportunity that will allow us to move forward and record another revolution,” Hayk announced the launch of RINArmenia. “We should turn Armenia into a center of future Internet,” added he.
The Recursive Internetwork Architecture (RINA) which is also referred as the future of Internet is a new computer network architecture proposed as an alternative to the currently mainstream TCP/IP model. RINA's fundamental principles are that computer networking is just Inter-Process Communication or IPC, and that layering should be done based on scope/scale, with a single recurring set of protocols, rather than function, with specialized protocols.
Over the past 5 years the project envisaged establishing of expert centers to promote knowledge, develop numerous applications and apply them in the national contexts. Over the coming 18 months a group of scientists and researchers will be formed in Armenia to operate the new computer network architecture and launch it throughout the country.