«Հանդիպում գրքերի հեղինակների, գիտնականների հետ» միջոցառումների շարքից
2019թ. հունիսի 7-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի գիտատեխնիկական գրադարանը Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվան նվիրված  կազմակերպել էր «Հանդիպում գրքերի հեղինակների, գիտնականների հետ» միջոցառումների շարքից` հանդիպում-քննարկում «Ավելի մաքուր, առողջ և կանաչ Երկիր մոլորակ» խորագրով:
Միջոցառման նպատակն էր ժամանակակից տեղեկատվական միջավայրում կարևորել գրքերի դերակատարումը բնապահպանական կրթության, հանրության իրազեկության բարձրացման, ինչպես նաև բնության պահպանության և ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման խնդիրների լուծման գործընթացներում, ինչպես նաև համալրելու ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի հավաքածուն` արժեքավոր հայերեն մասնագիտական գրքերով:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության Շրջակա միջավայրի պահպանության քաղաքականության վարչության պետը և կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության, Երևանի պետական համալսարանի աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի Կայուն զարգացման կենտրոնի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոն և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի,  Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի էկոլոգիայի և օրգանական գյուղատնտեսության հետազոտական կենտրոնի, անտառագիտության և ագրոէկոլոգիայի  ամբիոնի, Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարան գեոէկոլոգիայի և կենսաանվտանգության ամբիոնի, Ռուսաստանի Գ. Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղի, Եվրոպական համալսարանի, Կուրորտաբանության և ֆիզիկական բժշկության  ԳՀԻ,  «Փոքրիկ  Իշխան» կրթահամալիրի, Հայաստանի բնության պետական թանգարանի, «ԱՅ ԷՍ ԷՍ ԴԻ» Համայնքների կայուն զարգացման նորարարական լուծումներ», «Խազեր» էկոլոգոմշակութային, «Տապան» էկո-ակումբ, «Կյանքի ձայներ» հասարակական կազմակերպությունների, Սախարովի անվան մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի, Երևանի բնապահպանական տեղեկատվության հասարակական կենտրոնի (Օրհուս կենտրոն) ներկայացուցիչներ և հետաքրքրված անձինք:
Քննարկումը վարել է ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լևոն Ղարիբյանը, ով ներկայացնելով հեղինակներին կարևորել է նրանց հրատարակած գրքերը, որոնք վերաբերում են ոլորտի արդիական խնդիրներին, մասնավորապես շրջակա միջավայրի պահպանության համար կիրառվող բնապահպանական կենսատեխնոլոգիական մեթոդներին, կենսոլորտի և մարդու էկոլոգիական անվտանգության հիմնախնդիրներին, ինչպես նաև նշել միջոցառմանը ներկայացվող Recycle It ծրագրի դերակատարումը Հայաստանում` շրջանաձև տնտեսության զարգացման, թափոնների տեսակավորման և վերամշակման մշակույթի ձևավորման գործում:
Ներկաներին իրենց հեղինակած գրքերն են ներկայացրել`
• Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի էկոլոգիայի և օրգանական գյուղատնտեսության հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մերուժան Գալստյանը ներկայացրել է «Բնապահպանական կենսատեխնոլոգիաներ» դասագիրքը https://library.anau.am/…/G…/Galstyan-kensatexnologianer.pdf, որտեղ բացահայտված են հիմնական բնապահպանական կենսատեխնոլոգիական մեթոդները և ուղղությունները, ինչպես նաև թափոնների վերամշակման, անթափոն արտադրության կազմակերպման ու մակրոմիցետների արտադրության կենսատեխնոլոգիական գործընթացները և խոսել իր հրատարակած մի շարք այլ գրքերի մասին: Բացի այդ ներկայացրել է նաև Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանից գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վյաչեսլավ Հարությունյանի «Էկոլոգիական անվտանգություն» դասագիրքը https://library.anau.am/…/Gyug…/ekologiakan-anvtangutyun.pdf, որտեղ շարադրված են կենսոլորտի և մարդու էկոլոգիական անվտանգության հիմնախնդիրները:
• Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը ներկայացրել է «Բնական պաշարների օգտագործման նորամուծական եղանակների միջազգային փորձը և Հայաստանում կիրառման հնարավորությունները» հրատարակությունը https://asue.am/…/international-experience-use-natural-reso…, որտեղ ուսումնասիրված են բնական ռեսուրսների օգտագործման ներկայիս միտումները, ոչ արդյունավետ օգտագործման հետևանքով առաջացած բնապահպանական խնդիրները, ջրային, հողային, ընդերքի և լանդշաֆտային պաշարների օգտագործման միջազգային առաջատար փորձն ու տեղայնացման հնարավորությունները ՀՀ-ում: Հաջորդիվ ՀՊՏՀ գիտնականը խոսել է «Կլիմայի փոփոխության սոցիալ-տնտեսական հետևանքները և հարմարեցման միջոցառումները Հայաստանում» գրքի https://asue.am/…/climate-change-socio-economic-consequences, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO)՝ Հռոմում լույս տեսած «Земельные ресурсы и продовольственная безопасность Центральной Азии и Закавказья» հրատարակության (որի երկու գլխի հեղինակը Սամվել Ավետիսյանն է), «Հայաստանի բնակավայրերի տեղեկատու» հանրագիտարանային բնույթի ծավալուն աշխատության մասին:
• «ԱՅ ԷՍ ԷՍ ԴԻ» Համայնքների կայուն զարգացման նորարարական լուծումներ» (ISSD ՀԿ)` ISSD - Innovative Solutions for Sustainable Development of Communities հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Էմմա Խաչատրյանը ծանոթացրել է ՀՀ-ում թափոնների կառավարման ոլորտում իրականացվող նորարարական լուծումներին, ինչպես նաև ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ՓԴԾ-ի և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա»-ի կողմից ֆինանսավորվող «Recycle it!» ծրագրին http://issdngo.com/projects/recycleit/: Այս ծրագիրը աշխարհի 10 երկրների շարքում է ներառել Ժնևում կայացած Բազելի, Ռոտերդամի և Ստոկհոլմի Կոնվենցիաների Կողմերի կոնֆերանսին ներկայացված «Պլաստիկը և շրջանաձև տնտեսությունը․ համայնքային լուծումներ» խորագրով հրատարակությունը։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվող հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի, կարծիքների փոխանակում, իսկ մասնակիցներից Կուրորտաբանության և ֆիզիկական բժշկության  ԳՀԻ բնական բուժական ռեսուրսների ուսումնասիրության և էկոլոգիական բժշկության կենտրոնի տնօրեն Կարինե Մայսուրյանը ներկաներին է ներկայացրել կազմակերպության հրատարակած նմանատիպը չունեցող, հիմնարար բժշկագիտական ատլասը. «Ատլաս. Հայաստանի կլիման և բնական բուժա-առողջարարական ռեսուրսները»:  Հայաստանում #SPARE-Armenia միջազգային կրթական նախագծի համակարգող «Տապան» էկո-ակումբ ՀԿ-ի տնօրեն Հրանտ Սարգսյանը ներկայացրել է «Էներգիայի և ռեսուրսների օգտագործում» դասագիրքը` նախատեսված հանրակրթական դպրոցներում բնապահպանական կրթությանը, երեխաների և երիտասարդների մոտ էներգիայի օգտագործման և բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ պատասխանատվության դաստիարակմանը:
Հեղինակներին հանձնվել են շնորհակալագրեր ի նշան երախտագիտության` գրադարանին արժեքավոր գրքեր նվիրաբերելու համար:
Մասնակիցների համար գործել է գրադարանի «Բնապահպանություն»  խորագրով գրականության թեմատիկ ցուցահանդեսը, ինչպես նաև մասնակիցները ծանոթացել են  գրադարանի շրջական միջավայրի պահպանությանը առնչվող արտոնագրային, նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի, լիատեքստ տվյալների բազաների պատրաստված ցանկերին:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ներկայացուցիչները մասնակցել են ՆՁԱԿ-ում կազմակերպված քննարկման

Серия мероприятий «Встречи с авторами книг, учеными»
7 июня 2019г. Научно-техническая библиотека Национального центра инноваций и предпринимательства организовала встречу-обсуждение из серии встреч с авторами книг и учеными под названием «Более чистая, здоровая и зеленая планета Земля», посвященное Всемирному дню окружающей среды.
Цель мероприятия – придать значимость роли книг в современной информационной среде, в экологическом образовании и повышении осведомленности общественности в вопросах охраны природы и эффективного использования ресурсов, а также укомплектовать Научно-техническую библиотеку НЦИП-а ценными армянскими профессиональными книгами.
В мероприятии приняли участие: заведующий управлением политики охраны окружающей среды Министерства охраны природы Республики Армения и Агентства по управлению биоресурсами; представители Центра устойчивого развития кафедры географии и геологии Ереванского государственного университета, кафедры экономического природопользования Армянского государственного экономического университета, Исследовательского центра «Амберд», Центра исследований экологии и органического сельского хозяйства, кафедры лесного хозяйства и агроэкологии и Армянского государственного аграрного университета, кафедры геоэкологии и биобезопасности Ереванского Государственного университета архитектуры и строительства, ереванского филиала Экономического университета им. Г. В. Плеханова, Европейского университета, НИИ курортологии и физической медицины, учебнного комплекса "Покрик ишхан" (Маленкий принц), Государственного музея природы Армении, «АЙ ЭС ЭС ДИ» (ISSD)- Инновационные решения для устойчивого развития сообществ, общественных организаций: экологоперерабатывающей «Хазер», эко-клуба «Тапан», «Голос жизни», НПО Армянского Центра защиты прав человека им.А. Д. Сахарова, Ереванского экологического информационного центра (Орхус-центр) и заинтересованные лица.
Дискуссию вел Левон Гарибян, руководитель Научно-технической библиотеки НЦИП, который представил авторов, придав  важность их опубликованным книгам относительно данной отрасли, в частности, биотехнологическим методам защиты по охране окружающей среды, проблемам экологической безопасности человека и биосферы, а также роль Проекта “Recycle It” в Армении, представленной на мероприятии - развитие циркулярной экономики, формирование культуры сортировки и переработки отходов.
Выступающие представили свои книги:
Меружан Галстян, профессор, директор Научно-исследовательского центра экологии и органического сельского хозяйства Армянского государственного аграрного университета, представил учебник «Биологические биотехнологии», где отражаются основные природоохранные биотехнологические методы и направления, процессы по переработке отходов и организации безотходного производства и биотехнологического производства макромицетов  https://library.anau.am/…/G…/Galstyan-kensatexnologianer.pdf  и другие опубликованные книги. Кроме того, предствил книгу «Экологическая безопасность» https://library.anau.am/…/Gyug…/ekologiakan-anvtangutyun.pdf, автором которой является Вячеслав Арутюнян, доктор сельскохозяйственных наук, профессор Национального аграрного университета Армении, где описаны проблемы экологической безопасности человека и биосферы.
Самвел Аветисян, доктор экономических наук, профессор, старший эксперт Исследовательского центра “Амберд” Армянского государственного экономического университета представил доклад «Международный опыт инновационных методов использования природных ресурсов и возможности применения в Армении» https://asue.am/…/international-experience-use-natural-reso…, где изучаются современные тенденции использования природных ресурсов, экологические проблемы, вызванные неэффективным использованием водных, почвенных недр и ландшафтных ресурсов, международный опыт и возможности локализации в Армении. Далее ученый из АГЭУ рассказал о книге «Социально-экономические последствия изменения климата и меры по адаптации в Армении»  https://asue.am/…/climate-change-socio-economic-consequences, обширную справочную книгу энциклопедического характера - «Земельные ресурсы и продовольственная безопасность Центральной Азии и Закавказья», опубликованной в Риме Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO) (автором двух глав этой книги является Самвел Аветисян).
Эмма Хачатрян, представитель общественной организации НПО «Инновационные решения для устойчивого развития сообществ» (ISSD), представила инновационные решения в области управления отходами в Республике Армения, а также Проект «Рециркулируй это!» («Recycle it!») http://issdngo.com/projects/recycleit/, финансируемый ПМГ ПРООН-ГЭФ и "Kока-кола"-ой ("Coca-cola Hellenic Bottling Company Armenia").
Участники обменялись мнениями по вопросам, обсуждавшимся на мероприятии, а Карине Майсурян, руководитель центра экологической медицины  и изучения природных лечебных ресурсов НИИ курортологии и физической медицины представила участникам не имеющий аналогов уникальный фундаментальный  научный труд - Атлас   “Климат  и  природные лечебно-оздоровительные ресурсы Армении”, разработанный и изданный НИИ курортологии и физической медицины Минздрава Республики Армения.
Грант Саргсян, координатор международного образовательного проекта SPARE в Армении #SPARE-Armenia, директор НПО эко-клуба «Тапан» представил учебник «Использование энергии и ресурсов» предназначенного для экологического образования в средних школах.
В знак благодарности за переданное в библиотеку ценных книг, автором вручили благодарственные письма.
В рамках мероприятия действовала тематическая выставка – «Экология», участники ознакомились с лицензированными нормативно-техническими документами, относящимися к охране окружающей среды библиотеки, и списками полных баз данных.