«Վստահ ենք, որ Հայաստանում բիզնես անելը լինելու է շատ դյուրին ու շահավետ». Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով լիբանանցի բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների առջև
13.03.2018
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ Լիբանան պաշտոնական այցի երկրորդ օրը մեկնարկել է հայ գործարարների հետ նախաճաշով, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին և մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է ներկա տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում և տնտեսության զարգացման դրական միտումները։ Վարչապետն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանի գլխավոր առավելություններից մեկն ուժեղ սփյուռքի առկայությունն է՝ մեր այն հայրենակիցները, ովքեր, անկախ իրենց գտնվելու վայրից, անհանգիստ են իրենց հայրենիքի ապագայի համար։
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հաջորդ հանդիպումը Լիբանանի Առևտրի, արդյունաբերության և գյուղատնտեսության պալատի, Արդյունաբերողների պալատի, Բեյրութի վաճառականների ընկերակցության, Լիբանանցի գործարարների համաշխարհային ընկերակցության, Առևտրի միջազգային պալատի ներկայացուցիչների հետ էր: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին հանդիպման հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ քննարկման հիմնական նպատակը լիբանանցի գործարարներին Հայաստանի տնտեսական վիճակը, մեր երկրում առկա առավելություններն ու հնարավորությունները ներկայացնելն է և նրանց Հայաստան հրավիրելը՝ բիզնեսով զբաղվելու համար: «Այս երկու օրվա ընթացքում բավական ինտենսիվ հանդիպումներ ենք ունեցել Լիբանանի մեր գործընկերների հետ և արձանագրել ենք, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող մեր երկու երկրների իրականում բարեկամական հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր քաղաքական մակարդակի վրա, և այն տնտեսական ներուժը, որ մեր երկու երկրներն ունեն, ցավոք, հնարավորինս չի օգտագործվում: Եվ մենք որոշել ենք ու պայմանավորվել ենք՝ որոշակի առումով այդ հարաբերություններին «ռեստարտ» տալ: Որոշել ենք՝ ինտենսիվացնել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները, ինչպես նաև բիզնես շփումները», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այսօր Հայաստանում շատ հետաքրքիր և ակտիվ բարեփոխումների փուլ է: Բարեփոխուներն իրագործվում են բացարձակապես բոլոր ասպարեզներում՝ կառավարում, մաքսային, հարկային ոլորտ, կրթություն, առողջապահություն, արտահանման խթանում, վարկային ծրագրերի իրականացում՝ սուբսիդավորված վարկերի տրամադրմամբ, դատական, սնանկացման ոլորտ, առողջապահության, գյուղատնտեսության ապահովագրություն և այլն: Կարեն Կարապետյանը գոհունակություն է հայտնել 2017 թ. մակրոտնտեսական ցուցանիշներից. «2017 թ. ունեցել ենք հետևյալ մակրոտնտեսական ցուցանիշները. տարին ավարտել ենք 7.5 տոկոս տնտեսական աճով. սա շատ ավելի բարձր թիվ է, քան մենք պլանավորել էինք: Եվ այդ 7.5 տոկոս տնտեսական աճը շատ ավելի բարձր է, քան տարածաշրջանի որևէ երկրում. ամենաբարձրն է ԱՊՀ երկրների մեջ, ամենաբարձրն է Եվրասիական տնտեսական միությունում, ամենաբարձրն է տարածաշրջանում մեր հարևան երկրների հետ համեմատած: Արդյունաբերության աճը 12.6 տոկոս է, առևտրաշրջանառության աճը՝ 14 տոկոս, ծառայությունների աճը՝ 14.4 տոկոս, տուրիզմի աճը՝ 24 տոկոս: Ռեկորդային արտահանման ցուցանիշ ենք գրանցել վերջին 25 տարվա ընթացքում. արտահանման աճը կազմել է 25.2 տոկոս, ներմուծման աճը՝ 27.8 տոկոս, ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 26.9 տոկոս: Հունվար ամսվա թվերը վկայում են այն մասին, որ այդ տենդենցը շարունակական է լինելու և աճի միտում ունի: 2017 թ. հունվարի համեմատ 2018 թ. հունվարին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի առումով ունենք 10.2 տոկոս աճ, 13.9 տոկոս արդյունաբերության աճ, 15.2 տոկոս ծառայությունների աճ, 17.3 տոկոս առևտրի ներքին շրջանառության աճ, 19.7 տոկոս շինարարության աճ: Արտահանումն աճել է 45.2 տոկոսով, ներմուծումը՝ 48.9 տոկոսով, արտաքին առևտրի շրջանառությունը՝ 47.6 տոկոսով: Եթե մենք 2018 թ. հունվարը համեմատենք 2016 թ. հունվարի հետ, ապա արտահանման աճը 197 տոկոս է, ներմուծման աճը՝ 220 տոկոս, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 211 տոկոս ընդամենը 2 տարվա ընթացքում: Դրան նպաստել են այն բարեփոխումները, որոնք մենք սկսել ենք և որոնք շարունակական են լինելու: Վստահ ենք, որ մոտակա 4-5 տարում առնվազն ունենալու ենք տնտեսական ցուցանիշներ, որոնք միջին տարածաշրջանայինից և, ինչու ոչ, աշխարհի թվերից բարձր են լինելու»:
Վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ այս առումով մաքուր սպառման դաշտից հաշվելու դեպքում արտահանման և ներմուծման ուղղությամբ արձանագրվել են համեմատելի թվեր: Անդրադառնալով Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և գործարարների համար առկա հնարավորությունների հարցին՝ կառավարության ղեկավարը նշել է. «Ինչո՞ւ գալ Հայաստան, որովհետև տնտեսական աճը լավ է: Հայաստանում ո՞ր ոլորտներում կարելի է ներդրումներ անել: Մենք շատ ունիկալ երկիր ենք այն առումով, որ մեր հարթակի վրա կարողացել ենք համատեղել շատ դեպքերում թվացող անհամատեղելին: Ի՞նչը նկատի ունեմ՝ 3 մլն բնակչություն, ոչ շատ մեծ երկիր, բայց մենք հանդիսանում ենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ և ունենք արտոնյալ առևտրային ռեժիմներ մտնելու 180 մլն ընդհանուր բնակչությամբ երկրներ, որոնց չափերը պատկերացնում եք՝ Ռուսաստան, Ղազախստան, Բելառուս, Ղրղզստան: Մենք Եվրամիության հետ ստորագրել ենք Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր և ունենք GSP+ ռեժիմ: Լիբանանն ունի GSP ռեժիմ, բայց մերը մի փոքր ավելի արտոնյալ ռեժիմ է և մենք մուտք ունենք եվրոպական 500 մլն և ավելի բնակչությամբ շուկա: Մենք ունենք GSP ռեժիմ Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Ճապոնիայի, Նորվեգիայի, Շվեյցարիայի հետ, բազմաթիվ երկրների հետ ստորագրել ենք կրկնակի հարկման մասին համաձայնագրեր, և մենք Իրանի հետ սահմանին ձևավորել ենք ազատ տնտեսական գոտի, որը հնարավորություն է տալիս արտոնյալ մուտք գործել 82,5 մլն բնակչությամբ իրանական շուկա: Այսպիսով, Հայաստանում հնարավոր է բիզնես ձևավորել և մուտք գործել շատ մեծ շուկաներ, որոնց բնակչությունը 1 մլրդից ավելի է»:
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է այն ոլորտները, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել գործարարների համար՝ գյուղատնտեսություն, անասնապահություն, ոսկերչություն, թեթև արդյունաբերություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, հանքարդյունաբերություն, ենթակառուցվածքներ: Վարչապետը նաև տեղեկացրել է, որ այսօր ավարտին է հասցվում արտաքին ուղղակի ներդրումների մասին օրենքը, որի նպատակը ոչ թե դաշտի կանոնակարգումն է, քանի որ այն արդեն կանոնակարգված և տարբեր օրենքներով պաշտպանված էր, այլ բոլոր պայմանների մեկտեղումը մի փաստաթղթում, որում Հայաստանի պոտենցիալ գործընկերը կարող է տեսնել իր հնարավորություններն ու շահերը: «Մոտ ժամանակներս մենք Ազգային ժողովում կհաստատենք պետություն-մասնավոր համագործակցության մասին օրենքը: Խոշոր ծրագրեր ունենք PPP (public-private partnership) ձևաչափով, որոնք վերաբերելու են ենթակառուցվածքներին, ճանապարհաշինությանը, ջրամբարաշինությանը: Մենք ունենք զբոսաշրջության մեծ աճ և, կարծում ենք, որ Հայաստանը զբոսաշրջային քարտեզի վրա թերգնահատված է. անցած տարի ունեցել ենք այցելուների 24 տոկոս աճ և ավելի քան 18 տոկոս աճ՝ ոլորտում: Վստահ ենք, որ այս տարի կունենանք համանման թվեր», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ վարչապետը նկատել է, որ կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում Հայաստանի առաջընթացին, Doing Business-ի և բիզնես հնարավորությունների բնութագրերի վրա. «Այսօրվա մեր կառավարությունն իր փիլիսոփայության մեջ համոզված որդեգրել է, որ իր հիմնական գործառույթը բիզնեսին չխանգարելն է: Մենք վստահ ենք, որ պետությունն արդյունավետ կառավարիչ չէ այն ոլորտներում, որտեղ բիզնես շահեր կան: Եվ ելնելով դրանից՝ բոլոր այդ ոլորտները տալիս ենք մասնավորի կառավարմանը: Եվ եթե դուք նման որոշում կայացնեք, իմ պատկերացմամբ, շատ տրամաբանական որոշում՝ գալ Հայաստան և բիզնես հիմնել, ի դեմս կառավարության և այն օղակների, ում հետ աշխատելու եք, դուք տեսնելու եք ռեալ գործընկերային հարաբերություններ: Վստահ ենք, որ ունենալու ենք այնպիսի երկիր, որտեղ բիզնես անելը լինելու է շատ դյուրին, շահավետ և տրամաբանական»:
Այնուհետև ծավալվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով մտքերի ակտիվ փոխանակություն, որի շրջանակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին՝ Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների, Հայաստան-Լիբանան տնտեսական կապերի ակտիվացման, ՀՀ վարչապետի՝ Լիբանան այցի տնտեսական օրակարգի վերաբերյալ և այլն:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է նաև «Հայկական անկյուն»-ում Հայաստանից ներկայացված արտադրատեսականուն:

«Мы уверены, что заниматься бизнесом в Армении будет очень легко и выгодно»: Премьер-министр выступил с речью перед представителями ливанского бизнес-сообщества
13.03.2018
Второй день официального визита Премьер-министра Карена Карапетяна в Ливан начался с завтрака с армянскими бизнесменами, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся перспектив развития и вызовов Армении.
Глава Правительства представил нынешнюю экономическую ситуацию в Армении и позитивные тенденции развития экономики. Премьер-министр подчеркнул также, что одним из главных преимуществ Армении является наличие сильной диаспоры – наших соотечественников, которые, независимо от своего местонахождения, беспокоятся о будущем своей родины.
Следующая встреча Премьер-министра Карена Карапетяна была с представителями Палаты торговли, промышленности и сельского хозяйства, Палаты промышленников Ливана, Бейрутского сообщества коммерсантов, Всемирного сообщества ливанских предпринимателей, Международной торговой палаты. Глава Правительства поблагодарил присутствующих за то, что они приняли приглашение и отметил, что основной целью обсуждения является представление ливанским бизнесменам экономического положения Армении, имеющихся в нашей стране преимуществ и возможностей и их приглашение в Армению для занятия бизнесом. «В течение этих двух дней у нас были встречи с нашими ливанскими коллегами и мы зафиксировали, что действительно дружественные отношения наших стран, история которых насчитывает тысячелетия, находятся на очень высоком политическом уровне, и тот экономический потенциал, который имеют две наши страны, к сожалению, надлежащим образом не используется. И мы решили и договорились в некотором смысле сделать «рестарт» этих отношений. Мы решили интенсифицировать работу межправительственной комиссии, а также бизнес-контакты», - сказал Карен Карапетян.
Глава Правительства отметил, что сегодня в Армении идет этап очень интересных и активных реформ. Реформы осуществляются абсолютно во всех сферах: управление, таможенная и налоговая сферы, образование, здравоохранение, стимулирование экспорта, осуществление кредитных программ с предоставлением субсидируемых кредитов, судебная сфера, сфера банкротства, страхование здравоохранения и сельского хозяйства и др. Карен Карапетян выразил удовлетворение макроэкономическими показателями 2017 года: «В 2017 году у нас были следующие макроэкономические показатели: мы завершили год с 7,5-процентным экономическим ростом, это намного больше, чем мы планировали. И этот 7,5-процентный экономический рост намного выше, чем в какой-либо стране региона, самый высокий среди стран СНГ, самый высокий в Евразийском экономическом союзе, самый высокий в регионе, по сравнению с нашими соседними странами. Рост промышленности составил 12,6%, рост торгового оборота - 14%, рост услуг – 14,4%, рост туризма - 24%. Мы зарегистрировали рекордный показатель экспорта в течение последних 25 лет: рост экспорта составил 25,2%, рост импорта – 27,8%, рост общего внешнего товарооборота – 26,9%. Цифры за январь свидетельствуют о том, что эта тенденция будет продолжаться и усиливаться. По сравнению с январем 2017 года в январе 2018 года в плане показателя экономической активности у нас есть рост 10,2%, 13,9% - рост промышленности, 15,2% - рост услуг, 17,3% - рост внутреннего торгового оборота, 19,7% - рост строительства. Экспорт вырос на 45,2%, импорт – на 48,9%, внешнеторговый оборот – на 47,6%. Если мы сравним январь 2018 года с январем 2016 года, то рост экспорта составляет 197%, рост импорта - 220%, рост внешнеторгового оборота - 211% в течение всего 2-х лет. Этому способствовали реформы, которые мы начали и которые будут продолжены. Мы уверены, что в ближайшие 4-5 лет у нас как минимум будут экономические показатели, которые выше средних региональных и, почему нет, мировых цифр».
Премьер-министр Карапетян отметил, что в этом плане при подсчете с поля чистого потребления в направлении экспорта и импорта зафиксированы сопоставимые числа. Коснувшись имеющихся в Армении возможностей для осуществления инвестиций и для предпринимателей, Глава Правительства отметил: «Почему прийти в Армению? Потому что есть хороший экономический рост. В каких сферах в Армении можно делать инвестиции? Мы очень уникальная страна в том плане, что на одной площадке смогли совместить то, что во многих случаях кажется несовместимым. Что имею в виду? 3 млн населения, не очень большая страна, но мы являемся членом Евразийского экономического союза и имеем льготные торговые режимы для выхода в страны с общим населением 180 млн, размеры которых вы представляете: Россия, Казахстан, Беларусь, Кыргызстан. Мы подписали с Евросоюзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и имеем режим GSP+. Ливан имеет режим GSP, но наш немного более льготный режим и мы имеем выход на европейский рынок с населением более 500 млн. У нас есть режим GSP с Соединенными Штатами, Канадой, Японией, Норвегией, Швейцарией, с многочисленными странами мы подписали соглашения об избежании двойного налогообложения, на границе с Ираном мы сформировали свободную экономическую зону, которая дает возможность выхода на иранский рынок с 82,5-миллионным населением на льготных условиях. Таким образом, в Армении можно сформировать бизнес и выйти на очень большие рынки стран, население которых более 1 млрд».
Карен Карапетян представил сферы, которые могут быть интересны для предпринимателей: сельское хозяйство, скотоводство, златоделие, легкая промышленность, информационные технологии, горнорудная промышленность, инфраструктуры. Премьер-министр также проинформировал, что завершается подготовка закона о прямых внешних инвестициях, целью которого является не упорядочение поля, поскольку оно уже упорядочено и защищено различными законами, а совмещение всех условий в одном документе, в котором потенциальный партнер Армении может увидеть свои возможности и интересы. «В ближайшее время мы в Национальном Собрании утвердим закон о государственно-частном сотрудничестве. У нас есть крупные программы в формате PPP (public-private partnership), касающиеся инфраструктур, строительства дорог и водохранилищ. У нас есть большой рост в сфере туризма и мы полагаем, что Армения на туристической карте недооценена: в прошлом году у нас был 24-процентный рост посещений и более чем 18-процентный рост в сфере. Мы уверены, что в этом году у нас будут аналогичные цифры», - сказал Глава Правительства.
Премьер-министр РА заметил, что Правительство уделяет большое внимание прогрессу Армении в международных рейтингах, характеристикам Doing Business-а и бизнес-возможностей: «Сегодня наше Правительство в своей философии убежденно зафиксировало, что его основная функция – не мешать бизнесу. Мы уверены, что государство не является эффективным менеджером в тех сферах, где есть бизнес-интересы. И исходя из этого, все эти сферы мы даем в управление частникам. И если вы примете такое решение, в моем представлении, очень логичное решение: приехать в Армению и основать бизнес, в лице Правительства и тех звеньев, с которыми вы будете работать, вы увидите реально партнерские отношения. Мы уверены, что у нас будет такая страна, где заниматься бизнесом будет очень легко, выгодно и логично».
Затем развернулся активный обмен мнениями в формате «вопрос-ответ», в рамках которого Премьер-министр Карен Карапетян ответил на вопросы участников встречи, касающиеся возможностей осуществления в Армении инвестиционных программ, активизации экономических связей Армения-Ливан, экономической повестки дня визита Премьер-министра РА в Ливан и др.
Премьер-министр Карен Карапетян ознакомился также с ассортиментом продукции из Армении, представленным в «Армянском уголке».