Եվրասիական տնտեսական միության երկրների երիտասարդ գյուտարարների միջազգային ասամբլեա
Մայիսի 19-ից 21-ը Ռուսաստանի Դաշնության Վելիկի Նովգորոդ քաղաքում անցկացվեց Եվրասիական տնտեսական միության երկրների երիտասարդ գյուտարարների միջազգային ասամբլեան: Հայաստանը ներկայացնում էր Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Հայկ Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում էին նաև Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական և ագրարային համալսարանների ներկայացուցիչներ: Պատվիրակությունը ընդունվեց բարձր մակարդակով, վերջինիս անդամներին ներկայացվեցին տարբեր գյուտեր և ծանոթություն հաստատվեց գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը ևս անցկացվեց բարձր մակարդակով՝ Նովգորոդի շրջանի նահանգապետի և կառավարության, Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալի, սենատորների, Եվրասիական արտոնագրային կազմակերպության, Ռոսպաթենտի և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների հետ միասին:
Նորարարական նախագծերի ցուցահանդեսում հյուրերին ցուցադրվեցին տարատեսակ աշխատանքներ: Ասամբլեայի շրջանակներում կանցկացվի Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների երիտասարդ գյուտարարների նորարարական նախագծերի միջազգային ցուցահանդես:
Պատվիրակության ղեկավարը հյուրերին ներկայացրեց Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի նոր տեսլականը, հայկական խոստումնալից գյուտեր, նախագծեր և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց:
Հյուրերի համար նախապատրաստվել էր էքսկուրսիա, այդ թվում` այցելություն Նովգորոդի Կրեմլ և Սուրբ Սոֆիայի տաճար:
Ասամբլեան ավարտվեց Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներին և աշխարհի այլ պետություններին ուղղված Կոչի ընդունմամբ:

The International Assembly of young inventors of the countries of the Eurasian Economic Union
From 19th to 21st of May in the city of Veliky Novgorod of Russian Federation the International Assembly of young inventors of the countries of the Eurasian Economic Union was held. Armenia was represented by the delegation headed by the director of the National Center for Innovation and Entrepreneurship, Hayk Margaryan. Also in the delegation were representatives of the Polytechnic and Agrarian Universities of Armenia. The delegation was received at a high level, introduced to various inventions and representatives of partner countries. The meeting was held at a high level together with the Governor and government of the Novgorod Region, Deputy Chairman of the Federation Council, senators, heads of the Eurasian Patent Organization, Rospatent and international organizations.
Various works were presented to the guests at the exhibition of innovative projects. Within the frameworks of the Assembly, an international exhibition of innovative projects of young inventors from the countries of the Eurasian region will be held.
The head of the delegation presented to the guests the new vision of the National Center for Innovation and Entrepreneurship, promising Armenian inventions, projects and expressed readiness for cooperation.
An excursion was prepared for the guests, including a visit to the Novgorod’s Kremlin and St. Sophia Cathedral.
The Assembly ended with the adoption of an Appeal to the member states of the Eurasian Economic Union and other states of the world.