«Զինվենք մեդիագրագիտությամբ»
Ելնելով թվային դարաշրջանում տեղեկատվական և մեդիագրագիտության կարևորությունից, ս.թ. նոյեմբերի 12-ին ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանը Հայաստանում Մեդիագրագիտության շաբաթվա շրջանակներում կազմակերպել է սեմինար-հանդիպում  «Զինվենք մեդիագրագիտությամբ» խորագրով, որին մասնակցեցին Հ. Պողոսյանի անվան թիվ 82 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտները:
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ հանդիպում «Մեդիա» նախաձեռնությունների կենտրոնի մասնագետ Անահիտ Դանիելյանի հետ, ով խոսեց մեդիագրագիտության մասին որպես պաշտպանիչ դիմակի, որն օգնում է խուսափել լրատվական վարակներից, ներկայացրեց մեդիագրագիտության կանոնները, ծանոթացրեց կենտրոնի կողմից ստեղծված որոշ խաղերի հետ: Այնուհետև մասնակիցների համար անցկացվեց ինտերակտիվ, կրթական խաղեր՝  «Մեդիամարտ»  (https://media.am/mediabattle/) և «Ցանցառ» (https://tsantsar.media.am/), որոնք օգնում են ավելի գրագետ ու պաշտպանված լինել մեդիատիրույթում՝ կիրառելով լուրերը ստուգելու, վերլուծելու, կեղծն ու հավաստին իրարից տարբերելու հմտությունները։ Աշակերտները ակտիվ մասնակցեցին խաղերին և շատ հարցերին տվեցին ճիշտ պատասխաններ:
Միջոցառման վերջում աշակերտները ծանոթացան գիտատեխնիկական գրադարանի գրականության ցուցահանդեսին և ցանկություն հայտնեցին դառնալ գրադարանի օգտվողներ:

«Вооружение медиаграмотностью»
Исходя из важности информационной и медиаграмотности в эпоху цифровых технологий, 12 ноября 2021 г. в рамках Недели медиаграмотности в Армении, Научно-техническая библиотека при НЦИП-е организовала семинар-встречу на тему «Вооружение медиаграмотностью», на которой присутствовали  старшеклассники основной школы N 82 им. Х. Погосяна.
В рамках мероприятия прошла встреча со специалистом Центра инициатив  «Медиа» - Анаит Даниелян, которая рассказала о медиаграмотности как о защитной маске, помогающей избежать заражения СМИ, представила правилама медиаграмотности и ознакомила с играми, созданные центром. Затем для участников были проведены интерактивные развивающие игры: «Медиа-битва» (https://media.am/mediabattle/) и «Цанцар» (https://tsantsar.media.am/), которые помогают быть грамотнее и защищеннее  в медиа-пространстве, умея проверять, анализировать, отличать правдивые новости от ложных. Ученики активно участвовали в играх и правильно ответили на многие вопросы.
В завершение мероприятия ученики ознакомились с выставкой литературы научно-технической библиотеки и выразили желание стать ее пользователями.