«Գրքի նվիրատվություն և մասնագիտական հանդիպում»
Ս.թ. մարտի 10-ին Գիտատեխնիկական գրադարանում կայացավ «Գրքի նվիրատվություն և մասնագիտական հանդիպում» Երևանի մի շարք գրադարանների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական, Աջափնյակի Շ. Ազնավուրի անվան, Փոքրիկ իշխան կրթահամալիրի դպրոցական, Էջմիածնի Վարդգես Համազասպյանի անվան պետական քոլեջ/նախկինում Էջմիածնի ակումբագրադարանային տեխնիկումի գրադարանների, Ա.Ալիխանյանի անվան ֆիզիկայի ինստիտուտի ներկայացուցիչները:
Գիտատեխնիկական գրադարանի մասնագետները մասնակիցներին ներկայացրեցին համապատասխան բաժիններում իրականացվող, մասնավորապես` գրականության համալրման, գիտական և տեխնիկական մշակման, գրադարանային գործընթացների ավտոմացման «ԻՐԲԻՍ» համակարգում փաստաթղթերի մուտքագրման աշխատանքները, էլեկտրոնային գրացուցակներից օգտվելու հնարավորությունները, ինչպես նաև տրամադրվող փաստաթղթերի էլեկտրոնային առաքման ծառայությունը: Նրանց համար կազմակերպվել էր շրջայց հանրապետության 2-րդ խոշոր գրադարանի ֆոնդեր, որտեղ ծանոթացան գրքերի, ամսագրերի, տարբեր կրիչների տեսքով արտոնագրային և նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի, արդյունաբերական կատալոգների հարուստ հավաքածուներին: Հյուրերը դիտեցին նաև գործող գիտատեխնիկական գրականության, այդ թվում՝ գրադարանային գործի վերաբերյալ թեմատիկ ցուցահանդեսը:
Վերջում ներկաները իրենց գրադարանների համար նվեր ստացան ՀՀ ազգային արժեք հանդիսացող Բյուրականի աստղադիտարանի 75 տարվա պատմությունը ներկայացնող «Բյուրականի աստղադիտարան. ականավոր նվաճումների 75 տարին» նոր հրատարակված գիրքը, որպես գրքի հեղինակի հետ գրադարանի կողմից կազմակերպված առցանց հանդիպման մասնակիցներ: Վերջիններս դարձան գրադարանի բաժանորդներ, ինչպես նաև ցանկություն հայտնեցին օգտվել փաստաթղթերի էլեկտրոնային ծառայության միջոցով թեմատիկ սպասարկումից և շարունակել փոխհամագործակցությունը:

A book donation and professional meeting
On March 10, 2022, at the Scientific and Technical Library of National Center for Innovation and Entrepreneurship took place a book donation and professional meeting with the representatives of number of libraries in Yerevan.
The meeting was attended by the representatives of Av. Isahakyan Central, Sh. Aznavour libraries, Little Prince Educational Complex, Etchmiadzin State College after Vardges Hamazaspyan, A. Alikhanyan Institute of Physics.
The specialists of the Scientific-Technical Library presented to the participants the works carried out in the relevant departments, in particular, literature replenishment, scientific-technical development, automation of library processes in "IRBIS" system, opportunities to use electronic directories, as well as electronic document delivery service. The participants got acquainted with the rich collections of the funds: books, magazines, patent-normative-technical documents, industrial catalogs.
At the end the representatives received a gift for their libraries:  a national value of the Republic of Armenia -  «Byurakan Astrophysical Observatory – 75 Years of Outstanding Achievements» as a result of webinar-meeting with the author of the book – Areg Mickaelyan. The participants  became library subscribers, as they expressed a desire to use the thematic service through the electronic document service, to continue the cooperation.