Հանդիպում աշխարհագրագետ և քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանի հետ
Ս.թ. նոյեմբերի 8-ին ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանը կազմակերպել է հանդիպում աշխարհագրագետ, քարտեզագիտության և մշակույթի պատմության հետազոտող, գրքերի հեղինակ, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր դոկտոր Ռուբեն Գալչյանի հետ «Հայաստանի սահմանների 2600 տարվա պատմությունը. Աշխարհագրական, քարտեզագրական և պատմական իրավիճակի փոփոխություններ» խորագրով:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի և «Հայ Զինվոր» հանդեսի ներկայացուցիչներ, ԵՊԲՀ-ի «Հերացի» ավագ դպրոցի սաներ, մանկավարժներ,  ՆՁԱԿ-ի  և գրադարանի աշխատակիցներ:
Ներկաներին ողջունել է ՆՁԱԿ-ի Գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լևոն Ղարիբյանը, ով կարևորելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակում Հայաստանի պատմական սահմանների վերաբերյալ թեմայի արդիականությունը, շնորհակալություն է հայտնել հեղինակավոր քարտեզագետին իր հետ բացառիկ հանդիպումը իրականացնելու, ինչպես նաև կարևոր պատմական ու քարտեզագրական տեղեկություններ պարունակող  հեղինակած գրքերի համար:
Իր ելույթում Ռուբեն Գալչյանը, ով ավելի քան քառասուն տարի զբաղված լինելով մեր տարածաշրջանի քարտեզներով,  խոսել է Հայաստանի սահմանների 2600 տարվա պատմության մասին և մասնակիցներին ներկայացրել տարբեր աղբյուրներից ու երկրներից հավաքած բազմաթիվ քարտեզներ ու քարտեզագրական տեղեկություններ, որոնց մի մասը տեղ է գտել իր հեղինակած աշխատությունների մեջ: Սրանց թվում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի միջև գոյություն ունեցող պատմական, աշխարհագրական ու մշակութային խնդիրներն ու հակասությունները, որոնք նաև բացահայտում են հարևանների պատմական խեղաթյուրումներն ու այլ զեղծարարությունները:
Քարտեզագետը ներկայացրել է օտարների կազմած կարևորագույն քարտեզները՝ ինչպես են նրանք ընկալել և պատկերել Հայաստանը իրենց կազմած քարտեզներում,  ինչպես նաև 20-րդ դարի և դրանից հետո կազմված Հայաստանի անկախ հանրապետությունների սահմանները ցուցադրող քարտեզներ և խոսել Հայաստանի սահմանների պարբերաբար փափոխությունների ու դրանց հիմնական պատճառների մասին:
Հեղինակը իր հրատարակած գրքերից 6-ը նվիրաբերել է գրադարանին, որի համար ի նշան երախտագիտության նրան հանձնվել է Շնորհակալագիր: Վերջում ներկաները  ստացել են իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:
Մասնակիցները ծանոթացել են նաև Գիտատեխնիկական գրադարանի մասնագիտական տեղեկատվական պաշարների թեմատիկ ցուցահանդեսին, ոմանք գրանցվել են դառնալով գրադարանի օգտվողներ, ինչպես նաև եղել է համագործակցության առաջարկ գրադարանի հետ:

Встреча с географом и картографом Рубеном Галчяном
8 ноября в Научно-технической библиотеке Национального центра инноваций и предпринимательства (НЦИП) состоялась встреча с Рубеном Галчяном - географом, исследователем картографии и истории культуры, автором книг, почетным доктором НАН РА по теме: «2600-летняя история границ Армении. Изменения в географической, картографической и исторической ситуациях».
На мероприятии  присутствовали представители Военного университета им. В. Саркисяна МО РА и журнала "Армянский солдат", учащиеся старшей школы "Гераци" ЕГМУ, педагоги, сотрудники НЦИП-а и библиотеки.
Левон Гарибян, заведующий Научно-технической библиотекой, который подчеркнув актуальность темы исторических границ Армении в создавшейся современной геополитической ситуации, приветствовал собравшихся и поблагодарил известного картографа за эксклюзивную встречу с ним, а также за написанные им книги, содержащие важные исторические и картографические сведения.
В своем выступлении Рубен Галчян, который более сорока лет работает с картами нашего региона, рассказал о 2600-летней истории границ Армении и представил участникам множество карт и картографических сведений, собранных из разных источников и стран, многие из которых вошли в его книги. Среди них исторические, географические и культурные задачи и противоречия между Арменией, Азербайджаном и Турцией, которые также раскрывают исторические искажения и другие фальсификации соседей.
Картограф представил наиболее важные карты, сделанные иностранцами, то, как они воспринимали и изображали Армению на своих картах, а также карты с указанием границ независимых республик с Арменией, образовавшихся в ХХ веке и после него, рассказал о регулярных изменениях  границ Армении и об их основных причинах.
Автор подарил библиотеке 6 изданных им книг, за что ему в знак признательности было вручено благодарственное письмо. В конце участники получили ответы на интересующие их вопросы.
Также участники ознакомились с тематической выставкой информационных ресурсов Научно-технической библиотеки, некоторые зарегистрировались, став пользователями библиотеки.