ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ-ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ԳԻՏԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆՈՒՄ
Կարևորելով Հայաստանի տնտեսության թվային փոխակերպումների անհրաժեշտությունը՝ ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանը 2023թ. մարտի 23-ին իրականացրեց միջոցառում-քննարկում «Թվային տնտեսություն. ագրարային ոլորտի զարգացման հեռանկարներ» խորագրով գրքի շուրջ գրքի հեղինակի՝ ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Մերի Մանուչարյանի մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀԱԱՀ Ագրոբիզնեսի և տնտեսագիտության ֆակուլտետի, ՀՊՏՀ Տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի, Ռուսաստանի Գ.Վ.Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի, Անտոն Քոչինյանի անվան գյուղատնտեսական քոլեջի դասախոսներ, ուսանողներ, «ԱՄԲԵՐԴ» հետազոտական կենտրոնի, ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի, «Էնթերփրայզ Արմենիա» (Ներդրումների աջակցման կենտրոն) հիմնադրամի, «Էներգետիկայի ինստիտուտ» ՍՊԸ-ի, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի, «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ և ՆՁԱԿ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներ:
Ներկաներին ողջունեց ՆՁԱԿ-ի Գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Նարինե Սիրականյանը՝ իր խոսքում կարևորելով արդի ժամանակներում թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանում՝ որպես առաջնահերթություն: Այդ տեսանկյունից նա կարևորեց թվային տնտեսության վերաբերյալ հեղինակի գիրքը, որի քննարկումը ոլորտի ներկայացուցիչների և հեղինակի մասնակցությամբ մի շարք նոր գաղափարների առաջացման և հիմնախնդիրների վերհանման հիմք կարող է հանդիսանալ ոլորտի հետագա զարգացման համար: Նա նշեց նաև, որ գիտատեխնիկական գրադարանը, ելնելով իր ուրույն բնույթից, որդեգրել է առաքելություն՝ դառնալ տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներում արդիական թեմաների շուրջ քննարկումների, հանդիպումների և այլ ձևաչափով միջոցառումների կազմակերպման և իրականացման հարթակ՝ գիտնականների, գյուտարարների, մասնագետների և հանրության շահագրգիռ ներկայացուցիչների համար:
Գրքի հեղինակ Մերի Մանուչարյանը մասնակիցներին ներկայացրեց իր գրքում տեղ գտած ագրարային ոլորտում թվային տնտեսության զարգացման առանցքային հիմնախնդիրները, թվայնացման մարտահրավերները, ոլորտի նորարարական ներուժը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը, թվային տնտեսության ազդեցությունը աշխատաշուկայի վերափոխման վրա և նոր սերնդի թվային տեխնոլոգիաների մի շարք առավելությունները, ինչպես նաև անդրադարձավ թվային տնտեսության զարգացմանը ՀՀ-ում:
Հեղինակը իր հրատարակած մի շարք գրքեր նվիրաբերեց գրադարանին, որի համար գրադարանը նրան հանձնեց Շնորհակալագիր:
Մասնակիցները ծանոթացան նաև «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից մշակված խելացի գյուղատնտեսության առցանց հարթակին, որը ֆինանսավորվել էր Եվրոպական Հանձնաժողովի կողմից:
Հարթակը ներկայացրեց խելացի գյուղատնտեսություն ծրագրի հաղորդակցության փորձագետ Օնիկ Սանջյանը՝ խոսելով հարթակի բավականին հարուստ գործիքակազմի մասին, որը հնարավորություն է տալիս խելացի գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչներին կապեր հաստատել Սևծովյան ավազանի տարածաշրջանի երկրների գործարարների, ֆերմերների, տեխնոլոգիա առաջարկողների և փնտրողների միջև և միաժամանակ համալիր գիտելիք է տրամադրում ոլորտի ներկայացուցիչներին:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում, ակտիվ քննարկում թվային տնտեսության տարբեր հարցերի շուրջ:
Մասնակից ուսանողների համար անցկացվեց նաև թվային տնտեսության վերաբերյալ վիկտորինա, որի հաղթողը նվեր ստացավ «Թվային տնտեսություն. ագրարային ոլորտի զարգացման հեռանկարներ» գիրքը հեղինակի մակագրությամբ:
Մասնակիցները ծանոթացան նաև գրադարանի մասնագիտական տեղեկատվական պաշարների թեմատիկ ցուցահանդեսին, առաջարկվող ժամանակակից ծառայություններին, իսկ նրանցից ոմանք գրանցվեցին՝ դառնալով գրադարանի օգտվողներ:

МЕРОПРИЯТИЕ-ДИСКУССИЯ В НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКОЙ БИБЛИОТЕКЕ
Подчеркивая необходимость цифровой трансформации экономики Армении,  в научно-технической библиотеке НЦИП-а в 23 марта 2023г. состоялось мероприятие -   презентация книги «Цифровая экономика. «Перспективы развития аграрного сектора», автором которой является  Мэри Манучарян - к.э.н., доцент,  заместитель директора Института экономики имени М.Котаняна НАН РА.
В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты факультетов: Агробизнеса и экономики Национального аграрного университета Армении; Регулирования экономики и международных экономических отношений Армянского государственного экономического университета; Российского экономического университета им. Г. В. Плеханова; представители Института экономики имени М.Котаняна НАН РА, Фонда «Enterprise Armenia» (Центр поддержки инвестиций), ООО «Института энергетики», ЗАО «Международные аэропорты Армении», Благотворительной общественной организации «Шен», сотрудники  Национального центра инноваций и предпринимательства.
С приветственным словом к собравшимся обратилась заведующая научно-технической библиотекой НЦИП-а - Нарине Сираканян, подчеркнув, что развитие цифровой экономики в Армении является приоритетом современности. С этой точки зрения она подчеркнула важность авторской книги по цифровой экономике, обсуждение которой при участии представителей отрасли и автора может стать основой для появления ряда новых идей и постановки вопросов для дальнейшего развития отрасли. Она также отметила, что научно-техническая библиотека, исходя из своей уникальности, приняла на себя миссию стать стартовой площадкой для организации и проведения дискуссий, встреч и мероприятий в других форматах для ученых, изобретателей, специалистов и заинтересованных представителей общественности.
Автор книги Мэри Манучарян представила участникам ключевые вопросы развития цифровой экономики в аграрном секторе, вызовы цифровизации, инновационный потенциал сектора, развитие информационных технологий, влияние цифровой экономики о трансформации рынка труда и ряде преимуществ цифровых технологий нового поколения, а также упомянула о развитии цифровой экономики в РА.
Автор книги подарила библиотеке ряд изданных им книг, за что библиотека вручила Благодарственное письмо.
Участники также ознакомились с онлайн-платформой умного сельского хозяйства, разработанной фондом «Enterprise Armenia», которая финансировалась Европейской комиссией.
Платформу представил эксперт по коммуникациям проекта «Умное сельское хозяйство» - Оник Санджян, рассказав о достаточно богатой инструментариями платформы, что позволяет представителям сектора «умного сельского хозяйства» устанавливать связи между бизнесменами, фермерами, искателями и поставщиками технологий  стран Черноморского региона, и в то же время предоставляет комплексные знания представителям сектора.
В ходе мероприятия участники обменялись идеями, активно обсуждали различные вопросы цифровой экономики.
Для студентов-участников была проведена викторина по цифровой экономике, победитель которой получил  в подарок книгу «Цифровая экономика. Аграрные перспективы развития» с авторской подписью.
Участники также ознакомились с тематической выставкой информационных ресурсов библиотеки, предлагаемыми современными услугами, а некоторые из них зарегистрировались в качестве пользователей библиотеки.