Իլոն Մասկը խոստացել է ինտերնետի արագությունը հասցնել լույսի արագությանը
SpaceX-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ իր ընկերության Starlink արբանյակային ինտերնետ-ծառայությունը շուտով կկարողանա լույսի արագությամբ տվյալներ փոխանցել, հաղորդում է Wccftech-ը:
Twitter-ում իր հետեւորդների հետ զրուցելիս Մասկն ասել է, որ լազերային կապին անցումը ոչ միայն կարագացնի տվյալների փոխանցումը, այլեւ թույլ կտա ընկերությանը հրաժարվել ցամաքային բազային կայաններից: Գիտնականը նշել է, որ այս պահին Starlink արբանյակներից ինտերնետային ազդանշանն անցնում է, այդ թվում՝ օպտիկամանրաթելային ցանցի միջոցով: Լարերից խուսափելը թույլ կտա մեծացնել արագությունը եւ Starlink ցանցը դարձնել ավելի ինքնավար:
Իլոն Մասկը խոստացել է, որ արբանյակային ինտերնետի միջոցով ազդանշանի փոխանցման արագությունը կհասնի ժամում 180 832 մղոնի: Համեմատության համար նշենք, որ մալուխի արագությունը մոտենում է ժամում 129 166 մղոնի, մինչդեռ լույսի արագությունը կազմում է ժամում 186 282 մղոն:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով՝ նոր արբանյակները կարձակվեն մոտ ժամանակներս եւ մինչեւ հաջորդ տարվա սկզբն ակտիվ կլինեն։

Илон Маск пообещал разогнать скорость интернета до световой
Глава компании SpaceX Илон Маск сообщил, что спутниковая интернет-служба Starlink его компании вскоре сможет передавать данные со световой скоростью.
Общаясь с подписчиками в Twitter, Маск заявил, что переход на лазерную связь не только ускорит передачу данных, но и позволит компании отказаться от наземных базовых станций. Ученый отметил, что в данный момент интернет-сигнал от спутников Starlink проходит, в том числе через оптоволоконную сеть. Отказ от проводов позволит разогнать скорость и сделать сеть Starlink более автономной.
Илон Маск пообещал, что скорость передачи сигнала через спутниковый интернет достигнет 180 832 миль в час. Для сравнения, скорость по кабелю приближается к 129 166 милям в час, а скорость света составляет около 186 282 миль в час.
По словам руководителя компании, новые спутники будут запущены в ближайшее время и будут активны к началу следующего года.