Իսրայելական ստարտափը ածխածինը որսացող փուչիկներ է մշակում
Իսրայելական ստարտափը միացել է գլոբալ տաքացման դեմ պայքարին՝ ոգեշնչում փնտրելով մթնոլորտի վերին շերտերում, որտեղ հուսով է ուղարկել մի ամբողջ բանակ փուչիկներ, որոնք ածխաթթու գազ կորսան՝ երկրորդական մշակման համար:
Ածխաթթու գազի արտանետումները հանածո վառելիքի եւ արդյունաբերական գյուղատնտեսության արդյունքում կլիմայի փոփոխության հիմնական պատճառն են: Սակայն մթնոլորտից CO2-ի հեռացումը ստանդարտ ջերմաստիճաններում չափազանց մեծ էներգիա է պահանջում, որպեսզի կառավարությունները եւ ընկերությունները դա համարեն մատչելի:
High Hopes Labs-ը մշակել է համակարգ, որը որսում է ածխածինը այնտեղ, որտեղ այն գրեթե կոշտացել է, Երկրից շատ բարձր:
«Հիանալին այն է, որ գազը որսալը շատ հեշտ է, երբ այն մոտ է սառչելուն…»,- Reuters-ին ասել է գլխավոր տնօրեն Նադավ Մանսդորֆը: «Ածխածինը սառչում է մինուս 80 աստիճանում (ըստ Ցելսիուսի), եւ միակ տեղը, որտեղ մենք կարող ենք ածխածին գտնել դրան մոտ ջերմաստիճանում, մեր գլխավերեւում 50 կիլոմետր բարձրությամբ է գտնվում»:
Ընկերությունը փորձարկել է իր համակարգը փոքր մասշտաբով՝ բաց թողնելով գազով լցված փուչիկներ, որոնց տակ ամրացված է եղել տուփ, որը ծառայել է որպես ածխածնի որսման սարք, ասել է Մանսդորֆը: Սառեցված ածխածինը այնուհետեւ վերադարձվում է Երկիր, որտեղ այն կարող է վերամշակվել արդյունաբերական օգտագործման համար:
Մանսդորֆի խոսքով՝ ընկերությունը նպատակ ունի երկու տարվա ընթացքում ստեղծել ավելի մեծ փուչիկներ, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է օգտագործվել օրական մեկ տոննա ածխածնի հեռացման համար՝ 100 դոլարից ցածր գնով, ինչը շատ ավելի քիչ է, քան ներկայումս օգտագործվող նմանատիպ ցամաքային կայանքները:

Израильский стартап разрабатывает воздушные шары для улавливания углерода
Израильский стартап присоединился к борьбе с глобальным потеплением, ища вдохновения в верхних слоях атмосферы, куда он надеется отправить целую армию воздушных шаров, которые будут улавливать углекислый газ для вторичной переработки.
Выбросы углекислого газа в результате сжигания ископаемого топлива и промышленного сельского хозяйства являются основной причиной изменения климата. Но удаление CO2 из атмосферы при стандартных температурах требует слишком много энергии, чтобы правительства и компании считали это рентабельным.
High Hopes Labs разработала систему, которая улавливает углерод там, где он почти затвердел, далеко над Землей.
«Прекрасно то, что улавливать газ очень легко, когда он близок к замерзанию ...», - сказал Reuters генеральный директор Надав Мансдорф. «Углерод замерзает при температуре минус 80 градусов (Цельсия), и единственное место, где мы можем найти углерод при температуре, близкой к этой, - это 50 километров  над нашими головами».
По словам Мансдорфа, компания провела испытания своей системы в небольших масштабах, выпустив заполненные газом воздушные шары с прикрепленным под ним ящиком, который служит устройством для улавливания углерода. Затем замороженный углерод возвращается на Землю, где он может быть переработан для промышленного использования.
По словам Мансдорфа, компания нацелена на создание более крупных воздушных шаров в течение двух лет, каждый из которых можно было бы использовать для удаления тонны углерода в день по цене ниже 100 долларов, что намного меньше, чем аналогичные наземные установки, используемые в настоящее время.