Ստեղծվել է կորոնավիրուսի հետ կոնտակտի ժամանակ լուսավորվող դիմակ
Կիոտոյի պրեֆեկտուրայի համալսարանի մասնագետները ստեղծել են պաշտպանիչ դիմակ, որը լուսավորվում է կորոնավիրուսի մասնիկների հետ կոնտակտի ժամանակ ։
Դրա մշակումը ղեկավարել է հաստատության ղեկավար Յասուհիրո Ցուկամոտոն։ Նրա թիմն ուշադրություն է դարձրել, որ ջայլամներն ունակ են արտադրել մի քանի տեսակի հակամարմիններ, որոնք չեզոքացնում են օրգանիզմում օտարածին մարմինները։ Փետրվարին գիտնականները լաբորատոր ջայլամների օրգանիզմում ներարկել են COVID-19-ի ապաակտիվացված մասնիկներ։ Փորձի արդյունքում բժիշկները մեծ քանակությամբ հակամարմիններ են հանել թռչունների ածած ձվերից։
Ստացված նյութի հիման վրա գիտնականները ստեղծել են ֆլուորեսցենտային ներկով մշակված պաշտպանիչ ֆիլտր եւ այն տեղադրել դիմակի մեջ։ Վիրուսի մասնիկների հետ շփման դեպքում դիմակի մակերեսը կլուսավորվի ուլտրամանուշակագույն սպեկտրում։
Ճապոնացի մասնագետները տասն օրվա ընթացքում թեստավորում են անցկացրել կորոնավիրուսով վարակված 32 պացիենտի հետ։ Նրանք պարզել են, որ հետազոտության մասնակիցների կրած բոլոր դիմակները արձագանքում են ուլտրամանուշակագույն ճառագայթմանը: Այնուհետեւ թիմն ընդլայնել է փորձը մինչեւ 150 մասնակից: Փորձը կրկին հաստատել է դիմակի արդյունավետությունը։

Создана светящаяся при контакте с коронавирусом маска
Специалисты Университета префектуры Киото создали защитную маску, которая светится в случае контакта с частицами коронавируса.
Разработку возглавил руководитель учреждения Ясухиро Цукамото. Его команда обратила внимание, что страусы способны вырабатывать несколько видов антител, которые нейтрализуют инородные тела в организме. В феврале ученые ввели в организм лабораторных страусов деактивированные частицы COVID-19. В результате эксперимента медики извлекли большое количество антител из отложенных птицами яиц.
На основе полученного материала ученые создали защитный фильтр, обработанный флуоресцентным красителем, и поместили его в маску. В случае, если произойдет контакт с частицами вируса, поверхность маски будет светиться в ультрафиолетовом спектре.
Японские специалисты в течение десяти дней проводили тестирование с 32 инфицированными коронавирусом пациентами. Они обнаружили, что все маски, которые носили участники исследования, реагировали на ультрафиолетовое излучение. Затем команда расширила эксперимент до 150 участников. Эксперимент снова подтвердил эффективность маски, также Цукамото внезапно выяснил, что инфицирован COVID-19.
«В будущем мы хотим превратить маску в простой набор для тестирования, который может использовать каждый», — отметил Цукамото. По его словам, подобный комплект может продаваться по невысокой цене.