Արեգակնային համակարգում կա յոթ վայր, որտեղ կարող է կյանք գոյություն ունենալ
Կյանքի այլմոլորակային ձեւերի առկայությունը մարդկությանը անհանգստացնում է դարեր շարունակ: Ներկայումս կենսաբանական կյանքի ձեւերի ակտիվ որոնումներ են ընթանում այլ տիեզերական մարմինների վրա։ Ամերիկացի գիտնականների խումբը հետազոտություն է անցկացրել, որի ընթացքում Արեգակնային համակարգի յոթ օբյեկտ են հայտնաբերել, որոնցում, ենթադրաբար, կյանք կարող է ծնվել: Հաղորդվում է, որ աստղագետները մշակել են չափանիշ, որով նրանք բացահայտել են համակարգի տիեզերական օբյեկտները, որոնք հարմար են կենսաբանական ձեւերի ձեւավորման համար։ Գիտնականները պայմանական սանդղակն անվանել են մանրէների բնակելիության ինդեքս (MHI): Դրանում գիտնականները հաշվի են առել որոշ ֆիզիկական գործընթացներ, որոնց բնութագրերը մոտավորապես նման են երկրայինին։
Ընդհանուր առմամբ ներառվել է վեց չափանիշ՝ ճնշում, թթվայնություն, ջերմաստիճան,  աղիություն եւ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթում: Այնուհետեւ գիտնականները վերլուծել են միջավայրերի տեսակները, որոնք նման են Երկրի միջավայրին:
Ըստ ստացված բնութագրերի՝ գիտնականներն ուսումնասիրել են Արեգակնային համակարգի տիեզերական օբյեկտներն ու մարմինները։ Մարս եւ Պլուտոն մոլորակները հայտնվել են նկարագրված պահանջների ներքո, ինչպես նաեւ ենթադրվում է կյանքի առկայություն Էնցելադուսի, Եվրոպայի, Տիտանի, Գանիմեդի եւ Կալիստոյի վրա։ Գիտնականները նշել են, որ կյանքի զարգացման ամենաշատ «շանսն» ունի Էնցելադուսը։ Հաջորդը Մարսն ու Եվրոպան են։

В Солнечной системе есть семь мест, в которых может существовать жизнь
Наличие инопланетных форм жизни волнует человечество многие столетия. Древние умы задавались вопросом об исключительности человеческого вида. В настоящее время также идет активный поиск биологических форм жизни на других космических телах. Группа американских ученых провела исследование, в ходе которого выделила семь объектов в Солнечной системе, в которых предположительно может зародиться жизнь. Сообщается, что астрономы разработали критерий, по которому идентифицировали космические объекты системы, как пригодные для формирования биологических форм. Условную шкалу ученые прозвали индексом микробной обитаемости (MHI). В нем ученые учитывали некоторые физические процессы, характеристики которых приблизительно схожи с земными.
Всего в критерий включили шесть параметров, а именно давление, кислотность, температуру, соленость ионизирующие и ультрафиолетовое излучение. Следом ученые анализировали типы окружающих сред, которые были похожи на земные.
По полученным характеристикам ученые изучили космические объекты и тела в Солнечной системе. Под описанные требования попали планеты Марс и Плутон, а также наличие жизни предполагают на Энцелада, Европе, Титане, Ганимеде и Каллисто. Ученые отметили, что больше всех «шансов» на развитие жизни у Энцелада. Следом в «топе» идет Марс и Европа.