Հետազոտողները ստեղծել են արհեստական ​​մաշկ, որը տարբերում է հպման ուղղությունը
Քեմնից և Դրեզդենի հետազոտական ​​թիմը մշակել է զգայուն էլեկտրոնային մաշկ (e-skin)՝ ներկառուցված արհեստական ​​մազերով: Նրանք փորձել են նմանակել բնական մարդու մաշկի զգայունությունը: Փոքրիկ մազերը կարողանում էին ընկալել և կանխատեսել մարդու մաշկի ամենափոքր շոշափելի հպումները և նույնիսկ ճանաչել հպման ուղղությունը:
Նման մաշկը կարող է օգտագործվել՝ ինչպես մարմնի վրա գտնվող բժշկական սենսորների, այնպես էլ՝ մարդանման ռոբոտների ստեղծման ժամանակ։
Նանոէլեկտրոնիկայի նյութական համակարգերի բաժնի ղեկավար և Քեմնից տեխնոլոգիական համալսարանի Նյութերի, ճարտարապետության և նանոմեմբրանային ինտեգրման հետազոտական ​​կենտրոնի (MAIN) գիտական ​​ղեկավար պրոֆ. դոկտոր Օլիվեր Գ. Շմիդտի գլխավորած հետազոտական ​​թիմը ուսումնասիրել է նոր միջոց՝ չափազանց զգայուն և ուղղությունից կախված 3D մագնիսական դաշտի սենսորների մշակման համար, որոնք կարող են ինտեգրվել e-skin համակարգին: Թիմը նոր մոտեցում է ցուցաբերել 3D սարքերի զանգվածների մանրացման և ինտեգրման համար:
Քրիստիան Բեքերը՝ բ.գ.դ. և պրոֆ. Շմիդտի հետազոտական ​​խմբի ուսանողը, ասում է, որ «մոտեցումը թույլ է տալիս ճշգրիտ տարածական դասավորել ֆունկցիոնալ սենսորային տարրերը 3D-ում, որոնք կարող են զանգվածաբար արտադրվել»:
Հետազոտական ​​թիմի կողմից ներկայացված սենսորային համակարգի առանցքը, այսպես կոչված, անիզոտրոպ մագնիսակայունության (AMR) սենսորն է: AMR սենսորը կարող է օգտագործվել մագնիսական դաշտերի փոփոխությունները ճշգրիտ հայտնաբերելու համար: Դրանք ներկայումս արդեն օգտագործվում են, օրինակ, որպես մեքենաների արագության սենսորներ կամ տարբեր մեքենաներում շարժվող բաղադրիչների դիրքն ու անկյունը որոշելու համար:
Ծայրահեղ կոմպակտ սենսորային համակարգ մշակելու համար գիտնականներն օգտագործել են, այսպես կոչված, «միկրոօրիգամիի գործընթացը»։ Այս գործընթացը օգտագործվում է AMR սենսորային բաղադրիչները 3D ճարտարապետության մեջ միավորելու համար, որոնք կարող են լուծել մագնիսական վեկտորային դաշտը 3D-ում: Micro-origami-ն թույլ է տալիս փոքր տարածության մեջ տեղադրել մեծ թվով միկրոէլեկտրոնային բաղադրիչներ և դասավորել դրանք երկրաչափական հաջորդականությամբ, որն անհասանելի է ավանդական միկրոսարքավորման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: «Միկրոօրիգամիի պրոցեսները մշակվել են ավելի քան 20 տարի առաջ, և հիանալի է տեսնել, թե ինչպես կարելի է օգտագործել այս էլեգանտ տեխնոլոգիայի ողջ ներուժը նոր միկրոէլեկտրոնիկայի կիրառման համար»,- ասում է Շմիդտը:
Հետազոտական ​​թիմը միավորել է 3D միկրոօրիգամիի մագնիսական սենսորների զանգվածը մեկ ակտիվ զանգվածի մեջ, որտեղ յուրաքանչյուր առանձին սենսոր կարող է հարմարավետորեն կարդալ միկրոէլեկտրոնային սխեմաների միջոցով: «Ակտիվ մատրիցայով մագնիսական սենսորների և ինքնահավաքվող միկրոօրիգամիի ճարտարապետության համադրությունը միանգամայն նոր մոտեցում է բարձր լուծաչափով 3D սենսորային համակարգերի մանրացման և ինտեգրման համար»,- ասում է դոկտոր Դանիիլ Կարնաուշենկոն, ով որոշիչ ներդրում է ունեցել նախագծի հայեցակարգի և դիզայնի զարգացման գործում:
Հետազոտողների թիմին հաջողվել է արհեստական ​​էլեկտրոնային մաշկի մեջ ինտեգրել 3D մագնիսական դաշտի սենսորները՝ մագնիսական արմատներով նուրբ մազերով: Էլեկտրոնային մաշկը պատրաստված է էլաստոմերային նյութից, որի մեջ ներկառուցված են էլեկտրոնիկան և սենսորները:
Մազերի հետ շփման դեպքում մագնիսական արմատի շարժումը և ճշգրիտ դիրքը կարելի է հայտնաբերել հիմքում ընկած 3D մագնիսական սենսորների միջոցով: Այսպիսով, սենսորային մատրան կարող է ոչ միայն գրանցել մազերի շարժումը, այլև որոշել շարժման ճշգրիտ ուղղությունը: Ինչպես և իրական մարդու մաշկի դեպքում, էլեկտրոնային մաշկի վրա յուրաքանչյուր մազ դառնում է ամբողջական զգայական միավոր, որն ունակ է ընկալել և հայտնաբերել շրջակա միջավայրի փոփոխությունները: Իրական ժամանակի մագնիսական-մեխանիկական հաղորդակցությունը 3D մագնիսական սենսորի և մազերի մագնիսական արմատի միջև ապահովում է էլեկտրոնային մաշկի զգայական ընկալման նոր տեսակ:

Researchers have created an artificial skin that differs in the direction of touch
A research team led by Prof. Dr. Oliver G. Schmidt, head of the Professorship of Material Systems for Nanoelectronics as well as Scientific Director of the Research Center for Materials, Architectures and Integration of Nanomembranes (MAIN) at Chemnitz University of Technology, has explored a new avenue to develop extremely sensitive and direction-dependent 3D magnetic field sensors that can be integrated into an e-skin system (active matrix). The team used a completely new approach for miniaturization and integration of 3D device arrays and made a major step towards mimicking the natural touch of human skin. The core of the sensor system presented by the research team is a so-called anisotropic magnetoresistance (AMR) sensor. An AMR sensor can be used to precisely determine changes in magnetic fields. AMR sensors are currently used, for example, as speed sensors in cars or to determine the position and angle of moving components in a variety of machines.
To develop the highly compact sensor system, the researchers took advantage of the so-called "micro-origami process." This process is used to fold AMR sensor components into three-dimensional architectures that can resolve the magnetic vector field in three dimensions. Micro-origami allows a large number of microelectronic components to fit into small space and arrange them in a geometry that is not achievable by any conventional microfabrication technologies. "Micro-origami processes were developed more than 20 years ago, and it is wonderful to see how the full potential of this elegant technology can now be exploited for novel microelectronic applications," says Prof. Oliver G. Schmidt.
The research team integrated the 3D micro-origami magnetic sensor array into a single active matrix, where each individual sensor can be conveniently addressed and read-out by microelectronic circuitry. "The combination of active-matrix magnetic sensors with self-assembling micro-origami architectures is a completely new approach to miniaturize and integrate high-resolution 3D sensing systems," says Dr. Daniil Karnaushenko, who contributed decisively towards the concept, design and implementation of the project.
The research team has succeeded in integrating the 3D magnetic field sensors with magnetically rooted fine hairs into an artificial e-skin. The e-skin is made of an elastomeric material into which the electronics and sensors are embedded -- similar to organic skin, which is interlaced with nerves.
When the hair is touched and bends, the movement and exact position of the magnetic root can be detected by the underlying 3D magnetic sensors. The sensor matrix is therefore not only able to register the bare movement of the hair, but also determines the exact direction of the movement. As with real human skin, each hair on an e-skin becomes a full sensor unit that can perceive and detect changes in the vicinity. The magneto-mechanical coupling between 3D magnetic sensor and magnetic hair root in real-time provides a new type of touch-sensitive perception by an e-skin system. This capability is of great importance when humans and robots work closely together.