Հետազոտողները ստեղծել են արհեստական ​​մաշկ, որը տարբերում է հպման ուղղությունը
Քեմնից և Դրեզդենի հետազոտական ​​թիմը մշակել է զգայուն էլեկտրոնային մաշկ (e-skin)՝ ներկառուցված արհեստական ​​մազերով: Նրանք փորձել են նմանակել բնական մարդու մաշկի զգայունությունը: Փոքրիկ մազերը կարողանում էին ընկալել և կանխատեսել մարդու մաշկի ամենափոքր շոշափելի հպումները և նույնիսկ ճանաչել հպման ուղղությունը:
Նման մաշկը կարող է օգտագործվել՝ ինչպես մարմնի վրա գտնվող բժշկական սենսորների, այնպես էլ՝ մարդանման ռոբոտների ստեղծման ժամանակ։
Նանոէլեկտրոնիկայի նյութական համակարգերի բաժնի ղեկավար և Քեմնից տեխնոլոգիական համալսարանի Նյութերի, ճարտարապետության և նանոմեմբրանային ինտեգրման հետազոտական ​​կենտրոնի (MAIN) գիտական ​​ղեկավար պրոֆ. դոկտոր Օլիվեր Գ. Շմիդտի գլխավորած հետազոտական ​​թիմը ուսումնասիրել է նոր միջոց՝ չափազանց զգայուն և ուղղությունից կախված 3D մագնիսական դաշտի սենսորների մշակման համար, որոնք կարող են ինտեգրվել e-skin համակարգին: Թիմը նոր մոտեցում է ցուցաբերել 3D սարքերի զանգվածների մանրացման և ինտեգրման համար:
Քրիստիան Բեքերը՝ բ.գ.դ. և պրոֆ. Շմիդտի հետազոտական ​​խմբի ուսանողը, ասում է, որ «մոտեցումը թույլ է տալիս ճշգրիտ տարածական դասավորել ֆունկցիոնալ սենսորային տարրերը 3D-ում, որոնք կարող են զանգվածաբար արտադրվել»:
Հետազոտական ​​թիմի կողմից ներկայացված սենսորային համակարգի առանցքը, այսպես կոչված, անիզոտրոպ մագնիսակայունության (AMR) սենսորն է: AMR սենսորը կարող է օգտագործվել մագնիսական դաշտերի փոփոխությունները ճշգրիտ հայտնաբերելու համար: Դրանք ներկայումս արդեն օգտագործվում են, օրինակ, որպես մեքենաների արագության սենսորներ կամ տարբեր մեքենաներում շարժվող բաղադրիչների դիրքն ու անկյունը որոշելու համար:
Ծայրահեղ կոմպակտ սենսորային համակարգ մշակելու համար գիտնականներն օգտագործել են, այսպես կոչված, «միկրոօրիգամիի գործընթացը»։ Այս գործընթացը օգտագործվում է AMR սենսորային բաղադրիչները 3D ճարտարապետության մեջ միավորելու համար, որոնք կարող են լուծել մագնիսական վեկտորային դաշտը 3D-ում: Micro-origami-ն թույլ է տալիս փոքր տարածության մեջ տեղադրել մեծ թվով միկրոէլեկտրոնային բաղադրիչներ և դասավորել դրանք երկրաչափական հաջորդականությամբ, որն անհասանելի է ավանդական միկրոսարքավորման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: «Միկրոօրիգամիի պրոցեսները մշակվել են ավելի քան 20 տարի առաջ, և հիանալի է տեսնել, թե ինչպես կարելի է օգտագործել այս էլեգանտ տեխնոլոգիայի ողջ ներուժը նոր միկրոէլեկտրոնիկայի կիրառման համար»,- ասում է Շմիդտը:
Հետազոտական ​​թիմը միավորել է 3D միկրոօրիգամիի մագնիսական սենսորների զանգվածը մեկ ակտիվ զանգվածի մեջ, որտեղ յուրաքանչյուր առանձին սենսոր կարող է հարմարավետորեն կարդալ միկրոէլեկտրոնային սխեմաների միջոցով: «Ակտիվ մատրիցայով մագնիսական սենսորների և ինքնահավաքվող միկրոօրիգամիի ճարտարապետության համադրությունը միանգամայն նոր մոտեցում է բարձր լուծաչափով 3D սենսորային համակարգերի մանրացման և ինտեգրման համար»,- ասում է դոկտոր Դանիիլ Կարնաուշենկոն, ով որոշիչ ներդրում է ունեցել նախագծի հայեցակարգի և դիզայնի զարգացման գործում:
Հետազոտողների թիմին հաջողվել է արհեստական ​​էլեկտրոնային մաշկի մեջ ինտեգրել 3D մագնիսական դաշտի սենսորները՝ մագնիսական արմատներով նուրբ մազերով: Էլեկտրոնային մաշկը պատրաստված է էլաստոմերային նյութից, որի մեջ ներկառուցված են էլեկտրոնիկան և սենսորները:
Մազերի հետ շփման դեպքում մագնիսական արմատի շարժումը և ճշգրիտ դիրքը կարելի է հայտնաբերել հիմքում ընկած 3D մագնիսական սենսորների միջոցով: Այսպիսով, սենսորային մատրան կարող է ոչ միայն գրանցել մազերի շարժումը, այլև որոշել շարժման ճշգրիտ ուղղությունը: Ինչպես և իրական մարդու մաշկի դեպքում, էլեկտրոնային մաշկի վրա յուրաքանչյուր մազ դառնում է ամբողջական զգայական միավոր, որն ունակ է ընկալել և հայտնաբերել շրջակա միջավայրի փոփոխությունները: Իրական ժամանակի մագնիսական-մեխանիկական հաղորդակցությունը 3D մագնիսական սենսորի և մազերի մագնիսական արմատի միջև ապահովում է էլեկտրոնային մաշկի զգայական ընկալման նոր տեսակ:

Исследователи создали искусственную кожу, которая отличается направлением прикосновения
Исследовательская группа компании Kemn և Dresden разработала чувствительную электронную кожу (e-skin) со встроенными искусственными волосами. Они пытались имитировать чувствительность естественной кожи человека. Маленькие волоски были способны воспринимать, предугадывать мельчайшие тактильные прикосновения к коже человека и даже распознавать направление прикосновения.
Из такой кожи можно создавать как медицинские датчики на теле, так и человекоподобных роботов.
Заведующий кафедрой материальных систем наноэлектроники и Научный руководитель Исследовательского центра материалов и архитектуры և Наномембранная интеграция (MAIN) Хемницкого технологического университета, проф. Доктор Оливер Г. Исследовательская группа Шмидта разработала новый способ разработки высокочувствительных трехмерных датчиков магнитного поля, зависящих от направления, которые можно интегрировать в систему электронной кожи. Команда применила новый подход к массовому уничтожению 3D-интеграции 3D-устройств.
Кристиан Беккер - доктор философии. и проф. Студент-исследователь Шмидта говорит, что «подход позволяет точное пространственное расположение функциональных сенсорных элементов в 3D, которое можно производить массово».
Ядром сенсорной системы, представленной исследовательской группой, является так называемый датчик анизотропного магнитного сопротивления (AMR). Датчик AMR можно использовать для точного обнаружения изменений в магнитных полях. В настоящее время они используются, например, в качестве датчиков скорости автомобиля или для определения положения и угла движения компонентов в различных транспортных средствах.
Ученые использовали так называемый «процесс микро-оригами» для разработки чрезвычайно компактной сенсорной системы. Этот процесс используется для интеграции компонентов датчика AMR в трехмерную архитектуру, которая может решать магнитное векторное поле в трехмерном пространстве. Микро-оригами позволяет разместить большое количество микроэлектронных компонентов на небольшом пространстве և расположить их в геометрической последовательности, недостижимой при использовании традиционных технологий микроустройства. «Процессы Micro Origami были разработаны более 20 лет назад, и приятно видеть, как весь потенциал этой элегантной технологии можно использовать для применения новой микроэлектроники», — говорит Шмидт.
Исследовательская группа объединила массив магнитных датчиков 3D-микро оригами в один активный массив, где каждый отдельный датчик можно удобно считывать с помощью микроэлектронных схем. «Сочетание архитектуры активных магнитных датчиков с архитектурой самособирающихся микроорганизмов — это совершенно новый подход к интеграции и интеграции систем трехмерных датчиков высокого разрешения», — сказал д-р Даниил Карнашенко, который сыграл важную роль в разработке концепции дизайна.
Команде исследователей удалось интегрировать 3D-датчики магнитного поля в искусственную электронную кожу с тонкими волосками с магнитными корнями. Электронная кожа изготовлена ​​из эластомерного материала, в который встроена электроника: датчики.
В случае контакта с волосами движение магнитного корня իտ точное положение может быть обнаружено лежащими в основе 3D-магнитными датчиками. Таким образом, сенсорная матрица может не только фиксировать движение волос, но и определять точное направление движения. Как и в случае с настоящей кожей человека, каждый волосок на электронной коже становится целостной сенсорной единицей, способной воспринимать и обнаруживать изменения в окружающей среде. Магнитно-механическая связь в режиме реального времени между трехмерным магнитным датчиком и магнитным корнем волос и обеспечивает новый вид сенсорного восприятия электронной кожи.