Իսպանիան ցանկանում է դառնալ միկրոչիպերի խոշոր արտադրող
Իսպանիայի կառավարությունը հայտարարել է 12,3 միլիարդ եվրոյի ներդրումային ծրագրի մասին՝ երկիրը վերածելու միկրոչիպերի խոշոր արտադրողի եւ օգնելու նվազեցնել Իսպանիայի եւ Եվրամիության կախվածությունը այլ մատակարարներից։
Ելույթ ունենալով Մադրիդում՝ փոխվարչապետ եւ էկոնոմիկայի նախարար Նադյա Կալվինյոն ասել է,որ հնգամյա ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն տալ Իսպանիային ծածկել միկրոչիպերի մշակման եւ արտադրության բոլոր ոլորտները։
Համակարգչային չիպերի գլոբալ պակասը սպառողների համար դժվարացրել է մեքենաներ, համակարգիչներ եւ այլ անհրաժեշտ պարագաներ գնելը: Եվրամիությունը հայտարարել է 48 միլիարդ դոլար արժողությամբ կիսահաղորդիչների խոշոր արտադրող դառնալու ծրագրի մասին, որն արտացոլում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ձգտումը՝ 52 միլիարդ դոլար ներդնել ազգային չիպերի արտադրության ոլորտում՝ ներքին արտադրությունը խթանելու համար:

The Spanish government has announced a €12.3 billion investment plan to turn the country into a major microchip producer and help reduce Spain and the European Union's dependence on other suppliers.
Speaking in Madrid, Deputy Prime Minister and Economy Minister Nadia Calvino said the five-year plan aims to enable Spain to cover all areas of microchip development and production, which are now considered key to all areas of modern industry.
The global shortage of computer chips has made it harder for consumers to purchase cars, computers, and other essentials. The European Union has announced a $48 billion plan to become a major semiconductor manufacturer, reflecting US President Joe Biden's push to invest $52 billion in the nation's chip manufacturing sector to boost domestic production.