Իսպանիան ցանկանում է դառնալ միկրոչիպերի խոշոր արտադրող
Իսպանիայի կառավարությունը հայտարարել է 12,3 միլիարդ եվրոյի ներդրումային ծրագրի մասին՝ երկիրը վերածելու միկրոչիպերի խոշոր արտադրողի եւ օգնելու նվազեցնել Իսպանիայի եւ Եվրամիության կախվածությունը այլ մատակարարներից։
Ելույթ ունենալով Մադրիդում՝ փոխվարչապետ եւ էկոնոմիկայի նախարար Նադյա Կալվինյոն ասել է,որ հնգամյա ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն տալ Իսպանիային ծածկել միկրոչիպերի մշակման եւ արտադրության բոլոր ոլորտները։
Համակարգչային չիպերի գլոբալ պակասը սպառողների համար դժվարացրել է մեքենաներ, համակարգիչներ եւ այլ անհրաժեշտ պարագաներ գնելը: Եվրամիությունը հայտարարել է 48 միլիարդ դոլար արժողությամբ կիսահաղորդիչների խոշոր արտադրող դառնալու ծրագրի մասին, որն արտացոլում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ձգտումը՝ 52 միլիարդ դոլար ներդնել ազգային չիպերի արտադրության ոլորտում՝ ներքին արտադրությունը խթանելու համար:

Испания хочет стать крупным производителем микрочипов
Правительство Испании  объявило об инвестиционном плане на сумму 12,3 млрд евро, чтобы превратить страну в крупного производителя микрочипов и помочь снизить зависимость Испании и Европейского Союза от других поставщиков.
Выступая в Мадриде, вице-премьер и министр экономики Надя Кальвиньо заявила, что пятилетний план направлен на то, чтобы позволить Испании охватить все области разработки и производства микрочипов, которые в настоящее время считаются ключевыми для всех областей современной промышленности.
Из-за глобальной нехватки компьютерных чипов потребителям стало труднее приобретать автомобили, компьютеры и другие предметы первой необходимости. Европейский союз объявил о плане на 48 миллиардов долларов, чтобы стать крупным производителем полупроводников, что отражает стремление президента США Джо Байдена инвестировать 52 миллиарда долларов в национальный сектор по производству микросхем, чтобы обеспечить увеличение производства внутри страны.