Ցուցադրվել է անօդաչու թռչող սարքերի կործանիչը՝ RAPIDFire-ը
Նման աշտարակը կարող է ոչնչացնել բոլոր անօդաչու սարքերը 4000 մետր շառավղով։ Առկա է հեռակառավարման վահանակ և զինամթերքի ընտրության խելացի համակարգ։
Փարիզում կայացած Euronaval 2022 ռազմածովային պաշտպանության ցուցահանդեսում ներկայացվել է ռազմական աշտարակի նախատիպը, որը կարող է ոչնչացնել անօդաչուների պարս։ Զարգացման մասին հաղորդում է New Atlas-ը։
Արտադրողը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր նոր հարձակման համակարգ խրախուսում է նոր պաշտպանական համակարգի ստեղծումը։ Այժմ նկատելի է անօդաչու թռչող սարքերի և փոքր ականների ակտիվությունը։ Այս ամենի դեմ ստեղծվեց RAPIDFire-ը։
Աշտարակը ստացել է խելացի որոնման և ուղղորդման համակարգ։ Ինքը՝ սարքը, գտնում է դրոններ ու կրակում հենց թիրախի վրա։ Մարդն այստեղ անելիք չունի։ Ոչնչացման շառավիղը 4000 մետր է։ Նորույթը պարունակում է 140 արկ, որը պետք է բավարարի անօդաչուների 30 ալիքների համար։ Կա նաև բազմասպեկտրային տեսարան, գերարագ լազերներ և հեռակառավարման համակարգ։ RAPIDFire-ի ստեղծողն ընդգծել է, որ դրանց հրացանի մեջ կարելի է լցնել տարբեր տեսակի պարկուճներ։ Աշտարակն ինքը կարող է որոշել թիրախը և վերցնել ճիշտ զինամթերքը:
Նման աշտարակը կարող է տեղակայվել փոքր նավերի, ափերի, բեռնատարների և շենքերի վրա: Սարքը նախատեսվում է զանգվածային արտադրության մեջ դնել 2023 թվականին։

Беспилотный истребитель RAPIDFire на выставке
Такая башня может уничтожить все дроны в радиусе 4000 метров. Имеется дистанционное управление и умная система подбора боеприпасов.
На проходившей в Париже выставке военно-морской обороны Euronaval 2022 был представлен прототип боевой башни, способной уничтожить рой дронов. Новый Атлас сообщает о разработке.
Производитель заявил, что каждая новая система атаки побуждает к созданию новой системы защиты. Теперь заметна активность дронов и мелких мин. RAPIDFire был создан против всего этого.
Башня получила интеллектуальную систему поиска и наведения. Устройство само находит дроны и стреляет по цели. Человеку здесь делать нечего. Радиус поражения составляет 4000 метров.
В новинке содержится 140 снарядов, которых должно хватить на 30 волн дронов. Также имеется мультиспектральный обзор, высокоскоростные лазеры и система дистанционного управления. Создатель RAPIDFire подчеркнул, что в их винтовку можно заряжать разные типы патронов. Башня сама может определить цель и подобрать нужный боезапас.
Такую башню можно разместить на небольших кораблях, берегах, грузовиках и зданиях. Запустить устройство в серийное производство планируется в 2023 году.