Zoonomia-ի կենսաբանները  20 տարում  մարդու եւ կենդանու էական տարբերություն են գտել
Zoonomia նախագիծն ավարտել է քսանամյա աշխատանքը։ Հետազոտողներին հաջողվել է գաղտնազերծել տարբեր ընտանիքների 240 կենդանիների գենոմները եւ համադրել դրանք մարդու ԴՆԹ-ի հետ։ Դա օգնել է ավելի լավ հասկանալ, թե ինչը եւ երբ է մեզ մարդ դարձրել։
Հետազոտության գլխավոր դժվարությունն այն էր, որ մարդը շատ մեծ գենոմ ունի, եւ նրա աշխատանքի մեխանիզմը փաստորեն ուսումնասիրված չէ։
2000-ականների սկզբին մարդու գենոմում գիտնականները գտան գոտիներ՝ կապված ուղեղի զարգացման հետ։ Դրանք այսպես կոչված HAR՝ «մարդու արագացված զարգացման գոտիներն» են։ Դրանք կան նաեւ զարգացած պրիմատների մոտ։ Բայց տարբերություններն ի հայտ են եկել մոտ մեկ միլիոն տարի առաջ։
«ԴՆԹ-ի կառուցվածքային վերակառուցման արդյունքում, որը մարդու նախնիների մոտ տեղի է ունեցել մեկ միլիոն տարի առաջ, ուղեղի զարգացման համար պատասխանատու գեները պատահաբար հայտնվել են HAR էնխանսերների կողքին։ Եվ դա շրջադարձային պահ է եղել մեր տեսակի պատմության մեջ»,- գրել է պարբերականը։

Биологи  Zoonomia за 20 лет выявили ключевое отличие человека от животных
Проект Zoonomia закончил двадцатилетнюю работу. Исследователям удалось расшифровать геномы 240 животных из разных семейств и сопоставить с ДНК людей. Это помогло лучше понять, что и когда сделало нас людьми, пишет РИА Новости.
Главная трудность исследования в том, что у человека очень большой геном, и механизм его работы фактически не изучен.
В начале 2000-х в геноме человека ученые нашли зоны, связанные с развитием мозга. Это так называемые HAR - "зоны ускоренного развития человека". Они есть и у высших приматов, например. Но вот различия появились примерно миллион лет назад.
«В результате структурной перестройки ДНК, произошедшей у предков человека миллион лет назад, гены, отвечающие за развитие мозга, случайно оказались рядом с энхансерами HAR. И это стало поворотным моментом в истории нашего вида», - пишет издание.