Երկիր մոլորակի բնակչությունը 2018 թվականին Համացանցում  անցկացրել  Է մեկ միլիարդ տարի
Մոլորակի բնակչությունը 2018 թվականին միագումար շուրջ մեկ միլիարդ տարի է անցկացրել Համացանցում: ՌԴ-ի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Յուրի Կոկովն այս տվյալերը բերել Է անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների միջազգային հանդիպմանը:
«Ամեն ամիս սոցցանցերում փոխգործակցում է ավելի քան 3 միլիարդ մարդ, ըստ որում միջին վիճակագրական ինտերնետ-օգտատերը ցանցում անցկացնում Է օրական մինչեւ վեց ժամ,- նշել Է նա:- Այսպիսով, անցյալ տարի մարդիկ միագումար կերպով առցանց ռեժիմում են գտնվել շուրջ մեկ միլիարդ տարի»: Կոկովի խոսքով՝ ամբողջ աշխարհում Համացանցից ակտիվորեն օգտվում Է ավելի քան 4 միլիարդ մարդ: Ըստ որում շուրջ քառորդ միլիարդ մարդ առաջին անգամ դրան է միացել 2017 թվականին: «Դրանք լսարանի աճի վիթխարի տեմպեր են»,- կարծում Է ՌԴ-ի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալը: Նա նաեւ հայտարարել Է, որ 2018 թվականին ավելի քան 200 միլիոն մարդ դարձել Է շարժական սարքերի տեր, եւ այժմ մոլորակի ավելի քան 7,7 միլիարդ բնակչության երկու երրորդն ունի շարժական հեռախոս եւ ինչպես Համացանցից, այնպես Էլ սոցիալական ցանցերից օգտվելու հնարավորություն:

Население Земли провело в интернете миллиард лет в 2018 году
Население планеты провело в интернете в 2018 году суммарно около миллиарда лет. Такие данные заместитель секретаря Совета безопасности РФ Юрий Коков привел на международной встрече высоких представителей, курирующих вопросы безопасности. "Каждый месяц в соцсетях взаимодействует более 3 млрд человек, при этом среднестатистический интернет-пользователь проводит в сети до шесть часов в день, - отметил он. - Таким образом, в прошлом году люди суммарно находились в онлайн режиме около одного миллиарда лет".
По словам Кокова, во всем мире интернетом активно пользуется свыше 4 млрд человек. При этом около четверти миллиарда людей впервые подключились к нему в 2017 году. "Это колоссальные темпы прироста аудитории", - считает замсекретаря Совбеза РФ. Он также отметил увеличение числа пользователей социальных сетей. "В течение 2018 года количество участников самых популярных социальных площадок увеличивалось ежедневно на 1 млн человек, то есть на 11 человек в секунду", - сказал Коков.
Он также заявил, что в 2018 году свыше 200 млн человек стали владельцами мобильных устройств и теперь две трети из более 7,7 млрд населения планеты имеет мобильный телефон и возможность пользоваться как интернетом, так и социальными сетями.