Եգիպտոսում հայտնաբերել են աշխարհի գարեջրի ենթադրաբար ամենահին գործարանը
Հնագետների եգիպտաամերիկյան համատեղ խումբը Եգիպտոսի Սոհագ նահանգում հայտնաբերել է գարեջրի ենթադրաբար աշխարհի ամենահին գործարանը: Այս մասին ասվում է Եգիպտոսի հնությունների եւ զբոսաշրջության հարցերով նախարարության հայտարարության մեջ:
Նախարարության հայտարարության համաձայն, Նյու Յորքի համալսարանի դոկտոր Մեթյու Ադամսի և Պրինսթոնի համալսարանի դոկտոր Դեբորա Վիշակի ղեկավարած հնագիտական թիմը գտել է գարեջրագործարանը Աբիդոս հին քաղաքի հյուսիսում:
Ըստ Եգիպտոսի հին հուշարձանների հարցերով գերագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մուստաֆա Վազիրիի, հայտնաբերված գարեջրագործարանը հավանաբար ստեղծվել է մոտ 5 000 տարի առաջ ղեկավարած փարավոն Նարմերի օրոք:
Նա ընդգծել է, որ գարեջրի գործարանը բաղկացած է 8 խոշոր հատվածից՝ 20 մետր երկարությամբ և 2,5 մետր լայնությամբ, յուրաքանչյուրը պարունակում է մոտ 40 կավե աման, որոնք օգտագործվել են ջրի և հացահատիկի տաքացման համար:
Ըստ Ադամսի` գործարանը կարող էր միաժամանակ արտադրել մոտ 22,4 լիտր գարեջուր: Նա կարծում է, որ այն կառուցվել է այս վայրում`ապահովելու ծեսերի կատարումը, որոնք տեղի են ունեցել Հին Եգիպտոսի առաջին կառավարիչների գերեզմանատների ներսում:

Американские и египетские археологи обнаружили, предположительно, древнейшую в мире пивоварню. Ее нашли во время раскопок на территории Абидоса - древнего города Египта, а теперь археологической зоны. Абидос находится в пустыне на западе от Нила, в 450 км к югу от Каира. Как сообщил глава Высшего совета по делам древностей Мустафа Вазири, пивоварня, вероятно, относится к временам фараона Нармера - основателя I династии Раннего царства (3150 - 2613 г. до н.э.)
При раскопках были найдены восемь больших помещений (размером примерно 20 на 2,5 м). В каждом из них было около 40 глиняных резервуаров, в которых нагревали воду с зерном для производства пива.
Американский ученый Мэттью Адамс из Института изящных искусств Нью-Йоркского университета предположил, что пиво было нужно для проведения различных ритуалов, поскольку было обнаружено множество свидетельств такого его использования.
Отмечается, что британские археологи еще в 1900-е годы заявляли о существовании этого пивного завода, но тогда не смогли найти его.Абидос с середины IV тысячелетия до н. э. представлял собой важный религиозный центр Древнего Египта и одно из главных мест почитания бога Осириса.