Գիտնականները հայտնաբերել են աշխարհի ամենահյուսիսային կղզին
Գիտնականների խումբը հայտնել է, որ իրենց հաջողվել է գտնել աշխարհի ամենահյուսիսային կղզին, որ գտնվում է Գրենլանդիայի ափերին:
Գիտնականները հուլիսին մեկնել են փորձանմուշներ հավաքելու 1978 թվականից գիտությանը հայտնի հեռավոր կղզուց: Սակայն երբ վերջիններս ստուգել են իրենց գտնվելու տեղադիրքը Դանիական պաշտոնական մարմինների տվյալներով, պարզել են, որ գտնվում են նախատեսվածից 800 մ ավելի հյուսիս:
Ինչպես պարզվել է, վերոնշյալ կղզին ամենամոտն է գտնվում Հյուսիսային Բևեռին: «Կղզին հայտնաբերվել էր դանիական-շվեյցարական համատեղ գիտարշավի շրջանակում, որը ես համակարգում էի»,- հայտնել է գիտնականների խմբի ղեկավար Մորտեն Ռաշչը՝ Կեպենհագենի համալսարանից:
Ներկայում մասնագետները ցանկանում են կղզին անվանել Qeqertaq Avannarleq, որը գրենլանդերենից թարգմանաբար նշանակում՝ «ամենահյուսիսային կղզին»:

Ученые обнаружили самый северный остров планеты
Ученые из Копенгагенского университета заявили, что случайно обнаружили самый северный остров в мире у побережья Гренландии.  Исследователи в июле отправились на сбор образцов почвы на острове, который был, как они думали, островом Оодок (Oodaaq), открытым в 1978 году. Когда ученые сверили свое местоположение, то оказалось, что они были на 800 метров севернее.
Спустя несколько волнительных минут мы приземлились на странную необработанную кучу грязи, моренных отложений и гравия, окруженную со всех сторон морским льдом - не очень дружелюбное место», - рассказал научрук Мортен Раш Арктической станции Копенгагенского университета.
По их словам, остров 60 на 30 метров стал самой близкой к Северному полюсу точкой суши. Исследовали уже придумали ему название: «Кекертак Аваннарлек» (Qeqertaq Avannarleq), что в переводе с гренландского значит «самый северный остров».
Ранее сообщалось, что в Гренландии третий раз за 10-летие температура поднялась выше нуля, а также пошел дождь.