Եգիպտացի փարավոնի մարմինն առաջին անգամ թվային հետազոտության են ենթարկել. համակարգչային շերտագրությունը պարզել է նրա տարիքը և արտաքինի առանձնահատկությունները
Եգիպտոսի հնագույն փարավոններից մեկի մումիֆիկացված մարմինն առաջին անգամ թվային ուսումնասիրության է ենթարկվել:
Խոսքը Ամենհոտեպ I փարավոնի մասին է, որը կառավարել է մ.թ.ա. 1525-1504 թվականներին: Նրա մումիան հայտնաբերվել է Լուքսորի Դեյր-էլ-Բահարի հնավայրում 140 տարի առաջ: Սակայն հնագետները զերծ են մնացել այն բացելուց, որպեսզի պահպանեն նուրբ դիմակն ու կապերը:
Մումիան որոշել են ուսումնասիրության ենթարկել համակարգչային շերտագրության միջոցով, որի արդյունքում հաջողվել է նախկինում անհայտ տեղեկություններ պարզել փարավոնի և նրա հուղարկավորության մասին:
Կահիրեի համալսարանի ռադիոլոգիայի բաժնի պրոֆեսոր և ուսումնասիրության հեղինակ Սահար Սալեմը հայտնել է, որ հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ փարավոնը 35 տարեկան է եղել, երբ մահացել է:
Նրա հասակը եղել է 169 սմ, թլպատված է եղել և լավ ատամներ է ունեցել: Նշվում է, որ մարմնի հետ 30 հմայիլ է եղել փաթաթված և ոսկյա ուլունքներով ոսկյա գոտի:
Ըստ մասնագետի՝ Ամենհոտեպ I-ը նման է եղել իր հորը, ունեցել է նեղ կզակ, նեղ քիթ, գանգուր վարսեր:
Մասնագետները չեն կարողացել պարզել մահվան պատճառը: Համենայն դեպս նրանք որևէ վերք կամ հիվանդության պատճառով առաջացած խանգարում չեն նկատել, որը կարող էր հանգեցնել մահվան:

Тело египетского фараона впервые подверглось цифровому исследованию. Компьютерная томография выявила его возраст и особенности внешности
Мумифицированное тело одного из древнеегипетских фараонов впервые было изучено в цифровом виде.
Речь идет о фараоне Аменхотепе I, правившем в до н.э. 1525-1504 гг. Его мумия была найдена на месте Дейр-эль-Бахар в Луксоре 140 лет назад. Однако археологи воздержались от вскрытия, чтобы сохранить тонкую маску и галстуки.
Мумию решили изучить методом компьютерной стратиграфии, в результате чего удалось выяснить ранее неизвестные сведения о захоронении фараона.
Сахар Салем, профессор радиологии Каирского университета, сказал, что исследование показало, что фараону было 35 лет, когда он умер.
Он был ростом 169 см, был обрезан и имел хорошие зубы. Упоминается, что 30 оберегов были обмотаны вокруг тела золотым поясом с золотыми бусами.
По словам специалиста, Аменхотеп I был похож на своего отца, у него был узкий подбородок, узкий нос и курчавые волосы.
Специалисты не смогли установить причину смерти. Во всяком случае, они не заметили каких-либо травм или связанных с заболеванием расстройств, которые могли бы привести к смерти.