Գիտնականները վերնաշապիկ են ստեղծել,  որի միջոցով հնարավոր է սմարթֆոն լիցքավորել
Իտալացի և իսպանացի գիտնականների խումբը վերնաշապիկ է ստեղծել, որի օգնությամբ հնարավոր է բջջային հեռախոսներ լիցքավորել: Մասնագետները ստեղծել են «էլեկտրոնային գործվածքի» նախատիպը, որի հիմքում ընկած են ոչ թանկարժեք և ոչ սովորական նյութեր, ինչպես օրինակ՝ լոլիկի կեղևը:
Ներկայում էլեկտրոնային գաջեթների արտադրության մեջ հիմնականում մետաղներ են կիրառվում, սակայն ծրագրավորողների խոսքով՝ իրենց հաջողվել է «մի քայլ առաջ անցնել», քանի որ կարողացել են էլեկտրաէներգիա ստանալ՝ օգտագործելով թեթև, առավել հասանելի և պակաս թունավոր նյութեր:
Նրանք հատուկ բանաձև են մշակել, որը թույլ է տվել լոլիկի կեղևի և ածխածնի նանոմասնիկների համադրությունից էկոլոգիական սպիրտ ստանալ: Երբ տվյալ նյութը տաքանում է, սպիրտը ներթափանցում է գործվածքի մեջ և կպչում է բամբակին: Արդյունքում գործվածքն էլեկտրոնային հատկություններ է ձեռք բերում:
Փորձագետները նշում են, որ քայլելիս կամ վազելիս մարդ տաքանում է, և եթե նա նման հատկություններով վերնաշապիկ կրի, նրա մարմնի և շրջակա միջավայրի ցածր ջերմաստիճանի միջև տարբերությունը կարող է էլեկտրականություն արտադրել:
Գիտնականներն այժմ շարունակում են իրենց աշխատանքը՝ հույս ունենալով, որ հետագայում գաջեթները հնարավոր կլինի ներկառուցել «էլեկտրոնային գործվածքում»:

Ученые создали футболку, которая сможет заряжать смартфон
Группа итальянских и испанских ученых разработали футболку, способную заряжать мобильные телефоны. Специалисты изобрели прототип "электронного текстиля" на основе недорогих и необычных материалов - кожуры томатов.
На сегодня при производстве электронных гаджетов преимущественно используются металлы. Однако, по словам разработчиков, их проект "сделал шаг вперед", так как они сумели генерировать электроэнергию, используя легкие, более доступные и менее токсические материалы.
Ученые разработали специальную формулу, которая позволила из шкурок помидоров с добавлением углеродных наночастиц вывести экологический спирт. Когда данное вещество нагревается, то экоспирт проникает в ткань и прилипает к хлопку. В результате ткань получает такие же электрические свойства, которые образуются теллуром, германием или свинцом.
Эксперты отмечают, что при ходьбе или беге человек нагревается.
"Если человек носит футболку с такими характеристиками, разница между его телом и низкой температурой окружающей среды может генерировать электричество", — утверждают ученые.
Теперь исследователи продолжают свою работу, надеясь привести к доскональности устройства, которые можно будет встроить в "электронный текстиль". Такие ноу-хау помогут заряжать мобильный телефон без зарядного устройства и вырабатывать свет, в результате чего человек в футболке-гаджете будет заметен в темноте.