Ճապոնիայում գործարկվել է աշխարհի ամենաարագ գերհամակարգիչը
Կոբե քաղաքում գտնվող Ճապոնիայի բնական գիտությունների պետական ​​ինստիտուտի (Ռիկեն) հաշվարկային կենտրոնում տեղի է ունեցել աշխարհի ամենաարագ գերհամակարգչի` «Ֆուգակու»-ի լիարժեք գործարկմանը նվիրված արարողությունը:
Ի սկզբանե դա պետք է տեղի ունենար ապրիլին, սակայն որոշվեց արագացնել գործընթացը, այդ թվում նաև` կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված արտակարգ հետազոտությունների անցկացման անհրաժեշտության պատճառով:
«Ֆուգակու»-ն մասամբ գործարկվել էր 2020 թվականի ապրիլին: Հունիսին այն աշխարհի ամենաարագն էր ճանաչվել «Top-500» միջազգային նախագծի փորձագետների կողմից, ովքեր որոշում են, թե որոնք են մոլորակի ամենահզոր գերհամակարգիչները: Նոյեմբերին այս կարգավիճակը վերահաստատվել էր: «Ֆուգակու»-ն առաջին տեղն է զբաղեցրել նաեւ մյուս երեք անվանակարգերում` լավագույն ցուցանիշները ցույց տալով արդյունաբերության, արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում եւ մեծ թվերի վերլուծության մեջ:
Այս գերհամակարգիչը ստեղծվել է Fujitsu Electrical Corporation-ի կողմից` Ռիկենի մասնագետների հետ համատեղ: Այն ունակ է վայրկյանում ավելի քան 415 քվադրիլիոն հաշվարկներ անել: Դա մոտ 2.8 անգամ գերազանցում է Թենեսի նահանգի Օք Ռիջ քաղաքում գտնվող ԱՄՆ ազգային լաբորատորիայի Summit գերհամակարգչի արագությանը, որն ավելի վաղ զբաղեցնում էր վարկանիշային աղյուսակի առաջին հորիզոնականը, իսկ այժմ հայտնվել է երկրորդ տեղում: Երրորդ տեղը եւս ամերիկյան գերհամակարգիչ է զբաղեցնում, իսկ չորրորդ եւ հինգերորդ հորիզոնականները զբաղեցնում են մեքենաները Չինաստանից:
Ներկայումս «Ֆուգակու»-ն ներգրավվելու է ավելի քան հարյուր տարբեր հետազոտությունների մեջ. համավարակի խնդիրներից բացի, դրանք կապված են, մասնավորապես, արհեստական ինտելեկտի եւ եղանակի կանխատեսման ոլորտում մշակումների հետ: «Ֆուգակու»-ն ճապոնացիների համար սուրբ Ֆուձի լեռան անվանումներից մեկն է:

Самый быстрый в мире суперкомпьютер вывели в Японии на полную мощность
Церемония по случаю запуска на полную мощность самого быстрого в мире суперкомпьютера «Фугаку» состоялась в вычислительном центре японского государственного Института естественных наук (Рикэн) в городе Кобе. Первоначально ввести его в полный рабочий цикл предполагалось в апреле, однако этот процесс было решено ускорить в том числе из-за необходимости проводить экстренные исследования, связанные с распространением коронавируса.
Частично «Фугаку» был запущен в апреле 2020 года. В июне его признали самым быстрым в мире эксперты международного проекта «Топ-500», которые определяют наиболее мощные суперкомпьютеры на планете. В ноябре этот статус был вторично подтвержден. «Фугаку» занял также первое место в трех других категориях, продемонстрировав лучшие показатели при использовании в промышленности, в сфере искусственного интеллекта и при анализе больших цифр.
Этот суперкомпьютер создан электротехнической корпорацией Fujitsu совместно со специалистами Рикэн. Он способен совершать более 415 квадриллионов вычислений в секунду. Это примерно в 2,8 раза превышает скорость суперкомпьютера Summit из Национальной лаборатории США в Ок-Ридже (штат Теннесси), который ранее занимал первое место в рейтинге, а теперь опустился на вторую строчку. На третьем месте также находится американский суперкомпьютер, а четвертую и пятую позиции занимают машины из Китая.
В настоящее время «Фугаку» будет задействован более чем в сотне различных исследований. Помимо проблем пандемии, они связаны, в частности, с разработками в области искусственного интеллекта и прогнозированием погоды. «Фугаку» - одно из наименований священной для японцев горы Фудзи. Это слово также перекликается с названием корпорации Fujitsu.