Չինական նոր գործվածքը շոգ եղանակին կարող է հովացնել մարդու մարմինը
Կլիմայի փոփոխությունը, հատկապես վերջին շրջանում, բազմաթիվ երկրներում հանգեցրել է ջերմաստիճանի զգալի բարձրացմանը, ինչը լրջորեն ազդեցություն է ունենում հազարավոր մարդկանց առողջության վրա: Կանխատեսվում է, որ ջերմաստիճանի շարունակական բարձրացման նման տեմպերի դեպքում աշխարհի որոշ հատվածներում ուղղակի հնարավոր չի լինի ապրել։
Կլիմայի փոփոխության և ջերմաստիճանի շարունակական բարձրացման խնդիրը առաջ է բերել տեխնոլոգիական մի ամբողջ ուղղություն, որը կոչվում է անհատական ջերմության կառավարում (PTM – personal thermal management):
Ուհանի գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի մասնագետները ներկայացրել են այս գլոբոլ խնդրի լուծման իրենց տարբերակը։ Metafabric անվամբ նյութը, որը մշակել են նրանք, կօգնի հաղթահարել բարձր ջերմաստիճանը․ այն արտացոլում է արևի լույսն ու ջերմությունը՝ բավականաչափ հով պահելով մարմինը։
Metafabric-ի մեջ օգտագործվել են տիտանի օքսիդի և պոլիլակտիդի նանոմասնիկներ՝ լամինացված պոլիտետրաֆտորէթիլենի բարակ շերտով։
Գիտնականները նոր նյութի հովացման հնարավորությունները փորձարկել են Գուանչժոուի մոտակայքում՝ արևային եղանակին 11:00-ից մինչև 15:00-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Չափումները ցույց են տվել, որ նոր նյութի ցուցանիշները կազմել են 5°C, 6.8°C, 7°C և 5.8°C, ինչը միջինում 10.2°C ավելի քիչ է, քան բամբակի, սպանդեքսի, շիֆոնի, վուշե գործվածքի և բնական կաշվի անալոգների ցուցանիշները։
Միևնույն ժամանակ, փորձարկումն իրականացվել է կամավորի մասնակցությամբ, ով մեկ ժամ փորձարարական ժիլետով գտնվել է արևի ճառագայթների տակ։ Ժիլետի վերին մասը ծածկված է եղել Metafabric-ով, իսկ ներքևի հատվածը՝ բամբակյա գործվածքով։ Չափումները ցույց են տվել, որ ժիլետի երկու հատվածների մակերեսների ջերմաստիճանի տարբերությունը 3,4°C էր, իսկ ներսի հատվածում՝ գրեթե 5°C։
Գյուտի հեղինակներն այս նյութից պատրաստել են նաև մեքենայի պաշտպանիչ ծածկ։ Փորձը ցույց է տվել, որ շնորհիվ դրա՝ մեքենայի թափքի մակերեսի ջերմաստիճանը շուրջ 30°C ավելի ցածր էր, համեմատաբար այլ մեքենաների թափքերի ջերմաստիճանի հետ։
Մասնագետները նշում են, որ Metafabric-ը արտադրությունը ծախսատար չէ՝ սովորական հագուստի արտադրության արժեքին առավելագույնը կարող է 10% ավելանալ։ Նոր նյութից պատրաստվող  հագուստի համար օգտագործվելու են սովորական կարի մեթոդները, և այն ունենալու է տարբեր գործվածքներին համապատասխանող  հատկությունները՝ ներառյալ ամրությունն  ջրադիմացկունությունը:
Սակայն պետք է հավելել, որ դեռևս հայտնի չէ, թե տարբեր գունաներկերի հետ փոխազդեցությունն ինչպես կազդի նյութի հովացնող որակների վրա: Եթե ​​գիտնականներին հաջողվի գրավել ներդրողների ուշադրությունը, ապա զանգվածային արտադրությունը կարող է սկսվել մեկ տարվա ընթացքում:

Ткань Metafabric охладит тело человека в жару на целых 5 градусов
В последнее время во многих странах с вполне умеренным климатом в летний сезон все чаще отмечаются температурные рекорды, что губительно сказывается на здоровье тысяч людей.
Если такая тенденция сохранится, то уже в недалеком будущем многие регионы станут малопригодными для проживания. Преодолеть температурный экстрим поможет материал Metafabric, разработанный командой исследователей из Университета науки и техники Хуачжуна.
Проблема нарастающей жары породила целое технологическое направление – управление персональным теплом (РТМ). При создании Metafabric были использованы наночастицы оксида титана (TiO2) – полимолочная кислота, ламинированная тонким слоем хорошо отражающего свет политетрафторэтилена в диапазонах видимого, инфракрасного ультрафиолетового излучений. То есть отражая основную часть этих волн, материал отражает и тепло, прежде чем оно будет поглощено.
Охлаждающий потенциал нового материала был протестирован в ясную солнечную погоду в провинции Гуанчжоу в период с 11:00 до 15:00 часов. В результате, значения температуры оказались на 5.0, 6.8, 7.0, 5.8 и 10,2 °C ниже, чем у хлопка, спандекса, шифона, льна и аналогов натуральной кожи соответственно.
Одновременно эксперимент проводился с участием волонтера, который находился в течение часа под прямыми лучами солнца в опытном жилете, одна половина которого была покрыта Metafabric, а другая – хлопчатобумажной тканью.
Температурные показатели фиксировались внешней тепловизионной камерой и тепловизором под жилетом. С внешней стороны разница температур составила 3,4 °C, а с внутренней – почти 5 °C.
Также был изготовлен защитный чехол для автомобиля из Metafabric. Благодаря ему, температура поверхности кузова оказалась почти на 30 °C ниже, чем у рядом стоящего автомобиля без чехла.
По словам разработчиков, Metafabric недорог в производстве. Правда, пока до сих пор неизвестно, как на характеристиках материала скажется взаимодействие с красителями. Если удастся привлечь внимание инвесторов, то серийное производство можно будет наладить уже через год.