Ստեղծվել է ճկուն պրոցեսոր
Arm-ը կոմպակտ էլեկտրոնիկայի եւ բժշկության համար ճկուն պրոցեսոր է ներկայացրել: Այս մասին հաղորդվում է ընկերության կայքում:
Չիպը ստացել է PlasticArm անվանումը: Այն ստեղծվել է Cortex-M0-ի հիման վրա, ունի 128 բայթ օպերատիվ եւ 456 բայթ մշտական ​​հիշողություն: Պրոցեսորը ստեղծվել է մետաղի օքսիդի բարակ թաղանթային տրանզիստորների (TFT) հիման վրա: Ընկերության ինժեներների կարծիքով՝ Arm-ի նոր չիպը 12 անգամ բարդ է նախորդներից:
Մասնագետները բացատրել են, որ ճկուն էլեկտրոնային սարքերը, ի տարբերություն սովորական կիսահաղորդչային սարքերի, ստեղծված են այլընտրանքային հիմքերի վրա, ինչպիսիք են թուղթը, պլաստիկը կամ մետաղական փայլաթիթեղը, ինչը ապահովում է բարձր կոմպակտություն, սարքավորումների հետ համատեղելիություն եւ բաղադրիչի ցածր ինքնարժեք:
Նյութում ասվում է, որ PlasticArm-ը կարելի է օգտագործել «խելացի տան» սարքավորումերում եւ բժշկության մեջ:

Создан гибкий процессор
Arm представила гибкий процессор для компактной электроники и медицины. Чип получил название PlasticArm. Он создан на базе Cortex-M0, имеет 128 байт оперативной и 456 байт постоянной памяти. Процессор создан на базе металлооксидных тонкопленочных транзисторов (TFT), нанесенных поверх мягкой подложки. По словам инженеров компании, новый чип в 12 раз сложнее предыдущей разработки Arm.
Специалисты объяснили, что гибкие электронные устройства, в отличие от обычных полупроводниковых, построены на альтернативных подложках, таких как бумага, пластик или металлическая фольга. Это обеспечивает высокую компактность и совместимость с оборудованием и низкую себестоимость компонента. Представители компании заявили, что в условиях современного рынка затраты на кремниевые микропроцессоры могут стать одной из проблем при производстве определенного оборудования.
В материале говорится, что PlasticArm можно будет использовать в устройствах умного дома и медицине.