Բրիտանիայում ստեղծել են թրեքեր միայնակ զբոսնող կանանց պաշտպանության համար
Բրիտանիայի հեռախոսային ծառայությունը (BT Group) ստեղծել է «Ուղեկցիր ինձ տուն» թրեքերը, որը թույլ կտա կանանց միանալ GPS-հետապնդման համակարգին զբոսանքի ժամանակ:
Ծառայության օգտատերերը կկարողանան ներառել իրենց տան հասցեն ու այլ նշանակետերը հեռախոսի համար նախատեսված հավելվածում: Նախքան զբոսանքն անհրաժեշտ է միացնել հավելվածը, զանգահարել կամ տեքստային հաղորդագրություն ուղարկել 888 համարին: Դա թույլ կտա թրեքերին սկսել GPS-հեռապնդումը: Հաշվարկելով ճանապարհի համար հատկացվող մոտավոր ժամանակը՝ հավելվածը կկատարի զանգ, երբ օգտատերն արդեն պետք է լինի վերջնակետում: Եթե պատասխան չստանա, ապա թրեքերն իրականացնում է արտակագր զանգեր կոնտակտներին, այնուհետեւ կանչում ոստիկանություն:
«Այդ նոր ծառայությունը պայմանականորեն կոչվում է 888 կամ «ուղեկցիր ինձ տուն», սակայն այն նաեւ կարելի է օգտագործել տաքսիով կամ հանրային տրանսպորտով երթեւեկելիս, կամ ցանկացած այլ ուղեւորության ժամանակ»,- Daily Mail-ը մեջբերում է նախագծի տնօրեն Ֆիլիպ Յանսենի խոսքերը:
BT Group-ի ղեկավարությունը նշել է, որ նրանք սկսել են ծրագրավորվել Լոնդոնի փողոցներում կանանց սպանություններից հետո: Հիշեցնենք, որ սպանվել էր մարքեթինգի գծով տնօրեն Սառա Էվերարդն ու մահմեդական ուսուսչուհի Սաբինա Նեսան:

В Британии разработали трекер для защиты гуляющих в одиночестве женщин
Британская телефонная служба (BT Group) разработала трекер «Проводи меня домой», который позволит женщинам подключиться к системе GPS-слежения во время прогулок.
Пользователи сервиса, доступ к которому может быть предоставлен любой сетью, смогут ввести свой домашний адрес и другие пункты назначения в приложение для мобильного телефона. Перед прогулкой необходимо запустить приложение, позвонить или отправить текстовое сообщение 888. Это позволит трекеру начать GPS-отслеживание. Рассчитывая примерное время на дорогу, приложение совершит звонок, когда пользователь уже должен быть в конечной точке. Если ответа не поступает, то трекер вызывает экстренные контакты, а затем полицию.
«Эта новая услуга условно называется 888 или «проводи меня домой», но ее также можно использовать в поездках на такси, общественном транспорте или в любом другом путешествии», - сообщил Daily Mail исполнительный директор BT Филип Янсен.
Руководство BT Group отметило, что они начали разрабатывать приложение-трекер после убийств на женщин на улицах Лондона: убийства директора по маркетингу Сары Эверард и учительницы-мусульманки Сабины Нессы.