Գիտնականները հայտնագործել են մինի ռոբոտներ պլաստիկից աղբը ոչնչացնելու համար
Պրահայում Քիմիկո-տեխնոլոգիական համալսարանի մասնագետները հայտնագործել են մինի ռոբոտներ համաշխարհային օվկիանոսից միկրոպլաստիկը դուրս բերելու համար, հաղորդում է ScienceNewsForStudents հարթակը:
Մագնիսային ռոբոտները, որոնք տարբերվում են չափազանց փոքր չափերով, առաջացնում են քիմիական ռեակցիա, երբ նրանց վրա լույս է ընկնում, ինչի շնորհիվ փոքր բոտը շարժվում է ջրում որոշակի ուղղությամբ: Միկրոպլաստիկի մասերը հայտնաբերելու դեպքում սարքը սկսում է ոչնչացնել այն: Սարքը նաեւ կարող է ամրացվել աղբին, որպեսզի հետագայում այն ավելի հեշտ լինի հայտնաբերել:
Քիմիկոս Մարտին Պումերը, որը գլխավորում է նախագիծը, նշել է, որ գիտնականների վերջնանպատակն է ստեղծել մատչելի եւ էկոլոգիապես մաքուր ռոբոտներ, որոնց կարելի է օգտագործել աշխարհի ցանկացած կետում: Նրա խոսքով՝ առաջին հերթին այդպիսի տեխնոլոգիան կարող է օգտակար լինել կոյուղաջրերի մաքրման գործարաններում, քանի որ մինի ռոբոտները կարող են հեռացնել պլաստիկը նախքան այն կհայտնվի բաց ծովում:

Ученые изобрели мини-роботов для уничтожения пластикового мусора
Специалисты Химико-технологического университета в Праге изобрели мини-роботов для извлечения из мирового океана микропластика.
Магнитные роботы, которые отличаются крайне маленьким размером, запускают химические реакции, как только на них падает свет, благодаря чему крошечный бот двигается в воде в определенном направлении. При нахождении частицы микропластика аппарат начинает уничтожать ее. Также он может прикрепиться к мусору, чтобы в дальнейшем его было легче обнаружить.
Химик Мартин Пумер, возглавляющий проект, отметил, что конечная цель ученых — создать дешевых и экологически чистых роботов, которых можно использовать в любой точке мира. По его словам, в первую очередь такая технология может быть полезна на заводах по очистке сточных вод, поскольку мини-роботы смогут удалить пластик до того, как он попадет в открытое море.