Նոր «կանաչ» տեխնոլոգիան էներգիա է արտադրում «օդից»
Ամհերսթի Մասսաչուսեթյան համալսարանի գիտնականներ Ջուն Յաոն և Դերեկ Լովլին մշակել են «Air-gen» անվանմամբ սարքավորում կամ  օդաճնշող գեներատոր, որն օգտագործում է բնական սպիտակուցը օդում առկա խոնավությունից էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար:
Air-gen-ը էլեկտրոդները միացնում է սպիտակուցային նանոլարերի հետ այնպես, որ էլեկտրական հոսանքը արտադրվում է ջրային գոլորշիով, որը, բնականաբար, գոյություն ունի մթնոլորտում: Հեղինակները հավատացած են, որ նոր տեխնոլոգիան էական ազդեցություն կունենա վերականգնվող էներգիայի, կլիմայի փոփոխության և բժշկության ապագայի համար:
Նոր տեխնոլոգիան էկոլոգիապես մաքուր է, վերականգնվող և ոչ թանկ: Վերջինս կարող է էլեկտրաէներգիա արտադրել նույնիսկ այնպիսի ցածր խոնավություն ունեցող տարածաշրջաններում, ինչպիսին է Սահարա անապատը: Լովլիի խոսքերով այն ունի էական առավելություններ ի համեմատ վերականգնվող էներգիայի մյուս  տեսակների, այդ թվում՝ արևային և հողմային, քանի որ ի տարբերություն վերականգնվող էներգիայի մյուս աղբյուրների՝ Air-gen-ը չի պահանջում լույս կամ քամի և «աշխատում է նույնիսկ փակ տարածություններում»:

Новая "зеленая" технология генерирует электричество "из воздуха"
Ученые Джун Яо и Дерек Ловли из Массачусетского университета в Амхерсте разработали устройство под названием «Air-gen» или пневматический генератор, который использует природный белок для выработки электричества из влаги в воздухе.
Air-gen соединяет электроды с белковыми нанопроводами таким образом, что электрический ток генерируется водяным паром, естественно присутствующим в атмосфере. Считается, что новая технология может иметь значительное влияние для будущего возобновляемой энергии, изменения климата и будущего медицины.
Новая технология экологически чистая, возобновляемая и недорогая. Она может генерировать электроэнергию даже в районах с чрезвычайно низкой влажностью, таких как пустыня Сахара. По словам Ловли, она обладает значительными преимуществами по сравнению с другими видами возобновляемой энергии, в том числе солнечной и ветровой, поскольку, в отличие от других источников возобновляемой энергии, Air-gen не требует солнечного света или ветра и «работает даже в помещении».