Չինաստանում ստեղծվել է «թվային դատախազ», որը 97 % ճշգրտությամբ մեղադրական եզրակացություն է ներկայացնում
Չինացի հետազոտողների պնդմամբ՝ իրենք աշխարհում առաջինը ստեղծել են մեքենա, որը կարող է արհեստական բանականության օգնությամբ հանցագործներին մեղադրանք ներկայացնել: Շանհայում շրջանային դատախազություններից մեկն առաջին անգամ օգտագործել է արհեստական բանականությունը՝ մեղադրական եզրակացության տեքստը կազմելու համար ։
Նշվում է, որ արհեստական բանականությունը դատախազական հմտություններ է ձեռք բերել 2015-2020 թթ. Շանհայի դատարաններում քննված ավելի քան 17 000 գործ ուսումնասիրելուց հետո։
«Թվային դատախազը» 97 տոկոս ճշգրտությամբ մեղադրական եզրակացություն է ներկայացնում՝ հիմնվելով  կոնկրետ քրեական գործերով դատական փաստաթղթերում բացահայտած «բնութագրերի» վրա։
«Արհեստական ինտելեկտը կարող է օգնել դատախազներին մեղադրական եզրակացություններ կազմելու հարցում, ինչը կնվազեցնի նրանց ամենօրյա ծանրաբեռնվածությունը և հնարավորություն կտա դատախազներին կենտրոնանալ ավելի կարևոր հարցերի վրա», - նշում է թերթը։
Սկզբի համար «թվային դատախազը», ըստ տեղեկությունների, կարող է մեղադրանք առաջադրել Շանհայում ամենատարածված ութ հանցագործություններով, ինչպիսիք են վարկային քարտերի խարդախությունը, մոլախաղը, մեքենայի վտանգավոր վարումը, դիտավորյալ վնասվածք պատճառելը, պետական պաշտոնյաներին խոչընդոտելը, գողությունը, խարդախությունը:

В Китае создали «цифрового прокурора», который предъявляет обвинение с точностью 97%.
По словам китайских исследователей, они первыми в мире создали машину, способную обвинять преступников с помощью искусственного интеллекта.
В Шанхае один из окружных прокуроров впервые применил искусственный интеллект для составления текста обвинительного заключения.
Отмечается, что искусственный интеллект приобрел прокурорские навыки в 2015-2020 годах после рассмотрения более 17 000 дел в шанхайских судах.
«Цифровой прокурор» предъявляет обвинительный акт с точностью 97%, исходя из выявленных в судебных документах «характеристик» по конкретным уголовным делам.
«Искусственный интеллект может помочь прокурорам составить обвинительные заключения, что уменьшит их повседневную нагрузку и позволит прокурорам сосредоточиться на более важных вопросах», — говорится в документе.
Начнем с того, что «цифровому прокурору», как сообщается, могут быть предъявлены обвинения в восьми наиболее распространенных преступлениях в Шанхае, таких как мошенничество с кредитными картами, азартные игры, опасное вождение автомобиля, умышленное причинение вреда, воспрепятствование работе государственных чиновников, кража и мошенничество.