Ճապոնիայում թռչող տաքսիներ կհայտնվեն
Joby Aviation ամերիկյան ինքնաթիռներ արտադրողը ճապոնական ANA ավիաընկերության հետ միասին Ճապոնիայում կգործարկի թռչող տաքսիներ։ Toyota Motor Corporation ավտոարտադրող կորպորացիան կհամագործակցի նրանց հետ, որպեսզի «սինքրոնացնի» տրանսպորտի նոր տեսակը սովորական փոխադրատեսակների հետ, ինչպես նաեւ հանդես կգա որպես Joby-ի ներդրողներից մեկը։ Այս մասին տեղեկացնում է TechCrunch-ը։
Ուղեւորներին կփոխադրի Joby Aviation-ի ստեղծած եւ չորս  ուղեւոր տեղափոխելու կարողությամբ էլեկտրաինքնաթիռը։ Նախագծի մասնակիցները մանրամասն տեղեկություն չեն տրամադրում գործարկման ժամկետի եւ այն մասին, թե ինչպես է աշխատելու սերվիսը, բայց հավաստիացնում են, որ «հեղափոխական» նախագծի մանրամասները կհաղորդվեն «հարկ եղած ժամանակ»։ Ներկա պահին երեք ընկերություն քննարկում են այն հարցերը, որոնք վերաբերում են ենթակառուցվածքի զարգացմանը, օդաչուների ուսուցանմանն ու նորմատիվ պահանջներին։
Joby ընկերությունում հայտարարել են, որ այսօր կատարվել է առաջին քայլը, որը կօգնի պարզելու Ճապոնիայում աերոտաքսիների ծառայության հնարավորությունները։ Ընկերության ներկայացուցիչը նաեւ նշել է, որ կողմերը նախատեսում են համատեղ մշակել էլեկտրաինքնաթիռի  երթուղիներն ու լուծել մյուս հարցերը։

В Японии появится летающее такси
Американский разработчик самолетов Joby Aviation вместе японской авиакомпанией ANA запустят летающее такси в Японии. Автопроизводитель Toyota Motor Corporation будет сотрудничать с ними, чтобы «синхронизировать» новый вид транспорта с наземным, а также выступит в качестве одного из инвесторов Joby. Об этом сообщает TechCrunch.
Перевозить пассажиров будет электросамолет, созданный Joby Aviation и вмещающий до четверых пассажиров. Участники проекта не дают подробной информации о дате запуска и о том, как будет работать сервис, однако утверждают, что детали «революционного» проекта появятся «в надлежащее время». В данный момент три компании находятся на этапе обсуждения вопросов, которые касаются развития инфраструктуры, обучения пилотов и нормативных требований.
В компании Joby объявили, что сегодня был совершен первый шаг, который поможет определить возможности сервиса аэротакси в Японии. Ее представитель также отметил, что стороны планируют совместно разрабатывать маршруты электросамолета и решать остальные вопросы.