Արեւի օգնությամբ երաշտից փրկվելու միջոց է գտնվել
Աբդուլլահ թագավորի անվան գիտատեխնոլոգիական համալսարանի (Սաուդյան Արաբիա) եւ Հոնկոնգի պոլիտեխնիկական համալսարանի (Չինաստան) մի խումբ գիտնականներ երաշտից փրկվելու անսովոր եւ էժան միջոց են գտել։ Հետազոտողները ստեղծել են մի համակարգ, որն արեւի էներգիայով է աշխատում եւ կարողանում է օդից ջուր ստանալ։
WEC2P կոչվող սարքը բաղկացած է արեւային մարտկոցներից եւ պարունակում է սորբենտ՝ օդից ջրային գոլորշին որսալու համար: Վահանակները սառչելուն զուգընթաց, համակարգը գոլորշիացումը վերածում է մաքուր հեղուկի, որը հարմար է բույսերը ջրելու համար․ որպես կանոն, գործընթացը տեղի է ունենում գիշերը կամ երեկոյան: Մասնագետների կարծիքով՝ նման սարքավորումը թանկ չէ եւ թույլ կտա ոչ միայն հաղթահարել ջրի պակասը, այլեւ բարձրացնել արեւային սարքերի արտադրողականությունը։
Հետազոտողների տվյալներով՝ երեք ամսվա փորձարկումների ընթացքում WEC2P համակարգը կարողացել է պանելների ջերմաստիճանն իջեցնել 17 աստիճանով՝ ըստ Ցելսիուսի, եւ էներգիայի արտադրությունն ավելացնել 9,9 տոկոսով։ Բացի այդ, սարքն ապացուցել է, որ արդյունավետ է գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ոռոգման համար, եւ կարող է աշխատել ինքնուրույն՝ առանց հատուկ ենթակառուցվածք պահանջելու:

Найден способ спастись от засухи с помощью солнца
Группа ученых из Научно-технологического университета имени короля Абдаллы (Саудовская Аравия) и Гонконгского политехнического университета (Китай) нашла необычный и недорогой способ спастись от засухи. Исследователи изобрели систему, которая работает при помощи энергии солнца и способна добывать воду из воздуха.
Устройство под названием WEC2P состоит из солнечных батарей и содержит сорбент для улавливания водяного пара из воздуха. По мере охлаждения панелей система превращает испарения в пригодную для полива растений пресную жидкость — как правило, процесс происходит ночью или вечером. По словам специалистов, такое оборудование стоит недорого и позволит не только пережить нехватку воды, но и повысить производительность солнечных установок.
По данным исследователей, за три месяца испытаний система WEC2P сумела понизить температуру панелей на 17 градусов Цельсия и увеличила выработку энергии на 9,9 процента. Кроме того, устройство оказалось эффективным для орошения сельскохозяйственных культур и может работать автономно, не требуя специальной инфраструктуры.