Կորած իրերը գտնող ռոբոտ է մշակվել
Ամերիկացի գիտնականները, որոնք ներկայացնում են Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտը, ավելի վաղ ռոբոտացված ձեռք էին ցուցադրել, որը նախատեսված է RFID մոդուլներով պիտակավորված թաքնված օբյեկտների որոնման համար: Այժմ գիտնականները կատարելագործել են համակարգը եւ ռոբոտ են ստեղծել, որը կարող է արդյունավետ կերպով դուրս հանել անհրաժեշտ իրերն առարկաների կույտից, գրում է TechXplore-ը։
FuseBot կոչվող ռոբոտը գործում է «խելացի» ալգորիթմների համաձայն, որոնք թույլ են տալիս գտնել նշված առարկաներ մի շարք այլ օբյեկտների կույտից: Ռոբոտն ինքնուրույն վերլուծում է իրավիճակը՝ ուղիներ գտնելով խանգարող առարկաներից ազատվելու համար, եւ արդյունքում արդյունավետորեն գտնում է նպատակային առարկան:
Բարձր արագությունը, որով ռոբոտը կատարում է իր խնդիրը, համակարգը խոստումնալից է դարձնում էլեկտրոնային կոմերցիայում կիրառման համար:
Օրինակ, այդպիսի ռոբոտները կարող են ապրանքներ գտնել չտեսակավորված կույտի մեջ, որտեղ կուտակվում են հետ վերադարձված ապրանքները: Իհարկե, համակարգը նաեւ այլ կիրառություններ ունի, որոնք շատ ու շատ հեռանկարային են թվում կոմերցիոն ոլորտի համար։
Ինչպես նշել է մշակման գլխավոր հեղինակ Ֆադել Ադիբը, FuseBot ռոբոտը ձեռք մանիպուլյատոր է, որը գործում է տեսախցիկների եւ ալեհավաքի ազդանշանների հիման վրա։ Ռոբոտը սկանավորում է մի խումբ առարկաներ եւ տարածության եռաչափ մոդել է ստեղծում, որը թույլ է տալիս նրան գործել ամենաարդյունավետ ձեւով։

American scientists representing the Massachusetts Institute of Technology have previously demonstrated a robotic arm designed to search for hidden objects tagged with RFID modules. Now, scientists have improved the system and created a robot that can efficiently take out the necessary items from a pile of objects, writes TechXplore.
The robot, called FuseBot, operates according to "intelligent" algorithms that allow it to find specified objects from a pile of other objects. The robot independently analyzes the situation, finding ways to get rid of the interfering objects, and as a result, efficiently finds the target object.
The high speed at which the robot performs its task makes the system promising for  e-commerce applications.
For example, such robots can find products in an unsorted pile where returned products accumulate. Of course, the system also has other applications, which seem very promising for the commercial sector.
As noted by Fadel Adib, the main author of the development, the FuseBot robot is a hand manipulator that operates on the basis of cameras and antenna signals. The robot scans a group of objects and creates a three-dimensional model of the space that allows it to operate in the most efficient way.