Արհեստական ​​մատը կարող է ավելի  քան 90 տոկոս ճշգրտությամբ տարբեր նյութեր ճանաչել
Արհեստական ​​մատը, միայն մակերեսին դիպչելով, կարող է ավել քան 90 տոկոս ճշգրտությամբ տարբեր նյութեր ճանաչել։
Տեխնոլոգիան կարող է օգտակար լինել արտադրական առաջադրանքների ավտոմատացման համար, գրում է Hightech-ը։
Դեն Լուն եւ նրա գործընկերները՝ Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Նանոէներգիայի եւ նանոհամակարգերի Պեկինի ինստիտուտից, մատ են մշակել, որը կարող է որոշել, թե ինչից է պատրաստված նյութը: Սարքը «տրիբոէլեկտրական» սենսորներ է օգտագործում՝ էլեկտրոններ ձեռք բերելու կամ կորցնելու ունակությունը ստուգելու եւ նյութի կոշտությունը որոշելու համար՝ առանց մակերեսը վնասելու։
Հարյուրավոր նմուշների վրա փորձարկումների ժամանակ մատը, արհեստական բանականության հետ մեկտեղ, հասել է 96.8 տոկոս միջին ճշգրտության եւ առնվազն 90 տոկոս ճշգրտության բոլոր նյութերի համար:
Սարքը բաղկացած է չորս փոքր քառակուսի սենսորներից, որոնցից յուրաքանչյուրը պատրաստված է տարբեր պոլիմերներից, որոնք ընտրվել են դրանց էլեկտրական հատկությունների հիման վրա: Երբ սենսորները բավական մոտ են տեղադրվում օբյեկտի մակերեսին, յուրաքանչյուր քառակուսուց էլեկտրոնները մակերեսի հետ տարբեր ձեւերով են փոխազդում, ինչն էլ կարելի է օգտագործել չափումների համար: Այդ սենսորները, որոնք տեղադրված են պատյանում, այնուհետեւ միացվում են պրոցեսորին եւ օրգանական LED էկրանին, որը ցուցադրում է հայտնաբերված նյութի տեսակի անվանումը: Արդյունաբերական միջավայրում պրոցեսորը կարող է միացված լինել արտադրության կառավարման մեխանիցմին։
«Խելացի մատները կարող են օգնել ռոբոտներին ստուգել՝ արդյո՞ք արտադրանքը՝ իր բաղադրությամբ եւ ստրուկտուրայով, համապատասխանում է արտադրական ստանդարտներին,- նշել են հետազոտողները:- Մեր համակարգը կարող է նաեւ կարևոր դեր խաղալ արդյունաբերական նյութերի տեսակավորման գործում»:

Искусственный палец может определять различные материалы с точностью больше, чем 90%
Искусственный палец может определять различные материалы с точностью больше, чем 90% только по прикосновению к поверхности. Эта технология может быть полезна для автоматизации производственных задач, пишет Hightech.
Дэн Луо из Пекинского института наноэнергетики и наносистем Китайской академии наук и его коллеги разработали палец, который может определить, из чего сделан материал. Устройство использует «трибоэлектрические» датчики для проверки способности набирать или терять электроны и определять шероховатость материала, не причиняя вреда поверхности.
При испытании на сотнях образцов палец, в сочетании с ИИ, достиг средней точности 96,8% и не менее 90% точности для всех материалов.
Устройство состоит из четырех небольших квадратных датчиков, каждый из которых изготовлен из разных полимеров, выбранных с учетом электрических свойств. Когда датчики перемещаются достаточно близко к поверхности объекта, электроны из каждого квадрата взаимодействуют с поверхностью немного по-разному, что и можно использовать для измерений.
Эти датчики, размещенные в корпусе, затем подключаются к процессору и органическому светодиодному экрану, на котором отображается название типа обнаруженного материала. В промышленных условиях процессор может быть подключен к механизму управления производством.
«Умные пальцы могут помочь роботам проверять соответствие продукции производственным стандартам по составу и структуре поверхности, — отмечают исследователи. — Наша система также может сыграть важную роль в промышленной сортировке материалов».
По словам Бена Уорд-Черриера из Бристольского университета (Великобритания), если будет доказано, что датчик надежен в течение многих тысяч испытаний, его способность различать материалы можно использовать для контроля качества на производстве. Но он будет более эффективным в сочетании с другими датчиками, которые могут определять такие вещи, как края или трение.