Ձեռներեցության մոտիվացիոն հարթակ «Հայ գործարարների գրքեր՝ Նոր Հայաստանին» խորագրով
2019թ. նոյեմբերի 28-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը կազմակերպել է ձեռներեցության մոտիվացիոն հարթակ «Հայ գործարարների գրքեր` Նոր Հայաստանին» խորագրով, որը միտված էր աջակցելու Նոր Հայաստանում ձեռնարկատիրական ներուժի և մշակույթի զարգացմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Ագրոբիզնեսի և տնտեսագիտության ֆակուլտետի ագրարային էկոնոմիկայի ամբիոնի, Եվրասիա միջազգային համալսարանի և վարժարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի դասախոսներ, ուսանողներ և այլ հետաքրրված անձինք:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը: Միջոցառումը վարել է ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լևոն Ղարիբյանը, ով է խոսել միջոցառման կարևորության մասին և ներկայացրել հեղինակներին:
Ներկաները լսել են «Չոր մարքեթինգ» գրքի և կուրսի հեղինակ, գործարար, «Մանթաշով» գործարարների միության համահիմնադիր Վահրամ Միրաքյանի, ինչպես նաև «Կհանդիպենք բարձունքում» մոտիվացնող գրքի հեղինակ, գործարար, Սամվել Աղաջանյանի ելույթները, ովքեր ներկայացրել են իրենց գրքերի ստեղծման նախապատմությունը, արդյունավետ բիզնես սկսելու նախապայմանները, հայկական շուկայում զարգացման մարքեթինգային գործիքները, կիսվել սեփական բիզնես հիմնելու, հաջողություններ գրանցելու իրենց փորձով, հմտություններով ու գիտելիքներով:«Էդիթ
Պրինտ» հրատարակչության մարքեթինգի տնօրեն Շավարշ Կարապետյանը ներկայացրել է հրատարակչության նախաձեռնությամբ հայերեն թարգմանված և հրատարակված, սերունդների համար ուսանելի, աշխարհահռչակ գործարար և բարեգործ Գալուստ Գյուլբենկյանի մասին պատմող Ջոնաթան Քոնլինի «Պարոն հինգ տոկոս» (հայերեն և ռուսերեն), ամերիկահայ գործարար, միլիարդատեր, բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Քըրք Քըրքորյանի մասին պատմող Ուիլյամ Չ. Ռեմփելնի «Խաղացողը», ամերիկահայ գործարար, Reddit կայքի և Initialized Capital վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանի «Առանց թույլտվության» գրքերը, ինչպես նաև նշել է հաջորդ տարի «Մանթաշով» գործարարների միության հետ համատեղ հայ հեղինակի կողմից պատրաստվող հայտնի գործարար Մանթաշովին նվիրված գիրքը հրատարակելու մասին:
Միջոցառման շրջանակներում հեղինակները ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանին նվիրել են ներկայացված գրքերը և Կենտրոնի տնօրինությունը նրանց հանձնել է շհորհակալագրեր:
Ելույթների ընթացքում մասնակիցները իրենց հետաքրքրող հարցերը ուղղել են հեղինակներին: Բացի այդ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ԵՊՀ-ի ներկայացուցիչները առաջարկել են համագործակցել Կենտրոնի հետ:
Վերջում մասնակիցները ծանոթացել են գրադարանի ձեռնարկատիրությանը առնչվող գիտատեխնիկական գրականության ցուցահանդեսին:
Միջոցառումը լուսաբանել է «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը, ինչպես նաև ներկայացվել սոցիալական ցանցերում և համացանցի այլ աղբյուրներում:

Entrepreneurial motivation platform entitled «Books of Armenian Businessmen for New Armenia»
On November 28, 2019, the National Center of Innovation and Entrepreneurship (NCIE) organized an Entrepreneurial Motivation Platform entitled «Books of Armenian Businessmen for New Armenia» aimed at supporting the development of entrepreneurial potential and culture in New Armenia.
The event was attended by lecturers, students of the National Agrarian University of Armenia, Eurasia International University and College, National Polytechnic University of Armenia, Yerevan State University Alumni and Career Center and other interested  representatives.  Gevorg Vardanyan, Director of the National Center of Innovation and Entrepreneurship delivered a welcoming speech. The event was conducted by Levon Gharibyan, Head of the Scientific-Technical Library of NCIE, who spoke about the importance of the event and introduced the authors: Vahram Mirakyan – his book «Dry Marketing» co-founder of the Mantashov Entrepreneur Union, as well as motivational book author, businessman, Samvel Aghajanyan, who presented preconditions, marketing tools for development in the Armenian market, sharing their experience, skills and knowledge in setting up their own business and registering success.
Shavarsh Karapetyan, Marketing Director of Edit Print Publishing House, presented a translation of Jonathan Conlin's «Mr. Five Per Cent», about an  Armenian Galust Gyulbenkyan,  Jonathan Conlin's book «The player» about Armenian National Hero Kirk Kirkoryan,  a book by reddit co-founder, Alexis Ohanian «Without their permission». Besides  the representative of  Edit Print noted  that they are going to publish a book about the famous businessman Mantashov together with the Union of Businessman of Mantashov.
Within the framework of the event the authors donated the presented books to the Scientific-Technical Library of NCIE and the Center's administration.handed over certificates.The representatives exchanged opinions. The National Agrarian University of Armenia and YSU offered to cooperate with the Center.
At the end the participants got acquainted with the exhibition of scientific-technical literature related to the business.
Armenia TV  covered the event, it was also illuminated on social networks and other Internet sources.