Ճապոնացիները հայտնել են, թե աշխարհն ինչպիսի տեսք կունենա 20 տարի հետո
Ճապոնիացի գիտնականները  կանխատեսել են, որ 2040 թվականին մարդիկ իրենց տնային կենդանիների հետ շփվելու հնարավորություն կունենան, եւ սա դեռ ամենը չէ:
Կանխատեսումները բարձրաձայնվել են  և 2040 թվականը նկարագրվում է որպես մի աշխարհ, որում մեր ներկայիս կյանքն ու վիրտուալ իրականությունն ավելի շատ են միահյուսված:
Ըստ կանխատեսումների մոտ 70 տոկոսն իրականացել է այն ժամանակից ի վեր, ինչ White Paper-ը 1970-ական թվականներից սկսել է կանոնավոր թողարկվել: 1977 թվականին այն կանխատեսել էր հեռուստացույցներ, որոնք հնարավոր կլինի կախել պատերին: Իսկ 1982 թվականին կանխատեսվել էր բջջային հեռախոսների հայտնվելը: Մինչդեռ 1977 թվականին White Paper-ի կանխատեսած քաղցկեղի տարածման կանխման դեղը դեռեւս իրականություն չի դարձել:
Այս տարի կատարվել է 20 տարի հետո կյանքի վերաբերյալ 37 կանխատեսում: Փորձագետները հայտարարել են, որ այդ ժամանակ մենք կունենանք ընդհանուր մարդկային գիտակցություն, որը մեզ թույլ կտա համտեսել կերակուր, որը այլ մարդ է ուտում: Սա նաեւ խոսում է շների ու կատուների հետ զրույցներ վարելու ունակության մասին: Սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ վիրտուալ ոլորտում մշակումների շնորհիվ այնպիսի բաներ կզգան, որոնք չեն կարող անել, ինչպես՝ դահուկներով սահելը:
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ ծանր տեխնիկան, որը մարդիկ կառավարում են ավտոմեքենաշինական գործարաններում եւ շինհրապարակներում, ավելի շուտ կավտոմատացվի: Ռոբոտները կսկսեն ֆերմաներում մրգեր ու բանջարեղեն աճեցնել եւ բերք հավաքել, իսկ դրոնները դրանք կառաքեն խանութներ եւ տներ:

Японцы рассказали о том, как будет выглядеть мир через 20 лет
Министерство науки и техники Японии предсказало, что в 2040 году у людей появится возможность общаться со своими домашними животными, и это еще не все.
Прогнозы были озвучены на заседании Кабинета Министров и являются частью официального сообщения (White Paper) Министерства науки и техники. White Paper представляет 2040 год — в документе описан мир, в котором наша настоящая жизнь и виртуальная реальность все больше сливаются.
Около 70% прогнозов этого Министерства сбылось с тех пор, как оно начало регулярно выпускать White Paper в 1970-х годах. В 1977 году оно предсказало телевизоры, которые можно будет повесить на стену. А в 1982 году прогнозировало появление мобильных телефонов. С другой стороны, например, лекарство для предотвращения метастазирования рака, которое появилось в White Paper от 1977 году, все еще не стало реальным.
В этом году Министерство науки и техники озвучило 37 предсказаний о жизни через 20 лет. Эксперты заявили, что к тому времени у нас будет общее человеческое сознание, которое позволит нам дегустировать пищу, которую ест другой человек. Это также говорит о способности вести беседы с собаками и кошками. Люди с ограниченными возможностями смогут испытать такие вещи, как катание на лыжах, благодаря разработкам в области виртуальной реальности.
В документе также говорится, что тяжелая техника, которой управляют люди на автомобильных заводах и строительных площадках, скорее всего, будет автоматизирована. Роботы будут выращивать фрукты и овощи на фермах и собирать урожай, а дроны смогут доставлять их в магазины и дома.