Արհեստական ​​ինտելեկտն առանց մարդու օգնության օտար լեզու է սովորել
Google-ի գործադիր տնօրեն Սունդար Պիչայը CBS-ին տված հարցազրույցում պատմել է, թե ինչու է ընկերությունն արհեստական ​​ինտելեկտին զգույշ մոտենում։ Վերջին տարիներին Մաունթին-Վյուի հսկան իսկապես դադարեցրել է արհեստական ​​ինտելեկտի հետ կապված մի քանի նախագծեր՝ ավելորդ զգուշության պատճառով: Մասնավորապես, հետաձգվել են լեզվական մոդելները, ընդ որում, Google-ը որպես պատճառ նշում էր անվտանգության և իմիջի հետ կապված ռիսկերը:
Մասամբ այս զգուշության պատճառով էլ OpenAI-ն և Microsoft-ն AI-ի մրցավազքում առաջ անցան Google-ից:
«Մենք բոլորս ամեն քայլափոխի պետք է պատասխանատու լինենք», - ասում է Սունդար Պիչայը:
Փորձելով ավելի համարձակ լինել՝ ի պատասխան մրցակիցների, Google-ը նմանատիպ մոտեցում ցուցաբերեց Bard-ի գործարկման հարցում: Ամբողջ աշխարհում չաթբոտը անմիջապես գործարկելու փոխարեն՝ ընկերությունն ընտրեց փուլային հասանելիությունը՝ սկսած ԱՄՆ-ից և Մեծ Բրիտանիայից:
Ի սկզբանե, Google-ը հիմնվում էր LaMDA-ի (Լեզվի մոդել խոսակցական հավելվածների համար) մոդելի վրա։ Աստիճանաբար ընկերությունն ավելի հզոր լեզվական մոդելի հնարավորություններ ավելացրեց, մասնավորապես՝ Pathways Language Model-ը (PaLM): PaLM-ն ունի 540 միլիարդ պարամետր, մինչդեռ LaMDA-ն՝ ընդամենը 137 միլիարդ:
Ըստ Սունդար Պիչայի՝ երբեմն գեներատիվ արհեստական ​​ինտելեկտներն իրենց լիովին անսպասելի կերպով են պահում: Google-ի եզրահանգումների համաձայն՝ լեզվի մոդելները երբեմն կարող են ինքնուրույն՝ առանց ծրագրավորողների իմացության, նոր հմտություններ սովորել: Ընկերությունն այս գաղտնիքն անվանել է «արտահայտված հատկություններ»:

The artificial intelligence developed by Google managed to learn a foreign language without human help. "New Science" informs about this.
In an interview with CBS, Google CEO Sundar Pichai told why the company approaches artificial intelligence cautiously. In recent years, the Mountain View giant has indeed shelved several AI-related projects out of an abundance of caution. In particular, language models were delayed, with Google citing security and image risks.
Partly because of this caution, OpenAI and Microsoft have pulled ahead of Google in the AI race.
"We all have to be responsible every step of the way," says Sundar Pichai.
In an attempt to be bolder in response to competitors, Google took a similar approach with the launch of Bard. Instead of rolling out the chatbot worldwide right away, the company opted for a phased rollout, starting with the US and UK.
Originally, Google relied on the LaMDA (Language Model for Conversational Applications) model. Gradually, the company added more powerful language model capabilities, namely the Pathways Language Model (PaLM). PaLM has 540 billion parameters, while LaMDA has only 137 billion.
According to Sundar Pichai, sometimes generative AIs behave in completely unexpected ways. According to Google's findings, language models can sometimes learn new skills on their own without programmers' knowledge. The company called this secret "expressed properties".