Գերմանիայում գործարկվել է սովորական ջրից ավիացիոն վառելիք արտադրող էկոգործարան
Գերմանիան գործարկել է ջրի, ածխածնի երկօքսիդի և էլեկտրաէներգիայի օգտագործմամբ ավիացիոն նոր տեսակի վառելիք՝ սինթետիկ կերոսին արտադրող էկոգործարան։ Գործարանը ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանն ուղղված կառավարության ծրագրի մի մասն է։
Ավիացիային բաժին է ընկնում ջերմոցային գազերի համաշխարհային արտանետումների 2,5% -ը: Մինչդեռ ինքնաթիռների էլեկտրաֆիկացումն իրենից բարդ խնդիր է ներկայացնում, տվյալ գործարանի բացումը ևս մեկ քայլ է ուղղված ավիացիոն արդյունաբերությունն ավելի կանաչ դարձնելուն։ Ածխի, նավթի ու բնական գազի այրման դարաշրջանն աստիճանաբար ավարտվում է: Փորձագետները նշում են, որ սինթետիկ վառելիքը կարող է փոխարինել հանածո վառելիքներին` առանց պահանջելու ինքնաթիռներում տեխնիկական լուրջ փոփոխություններ իրականացնել:
Գործարանն, օգտագործելով իր մոտակայքում գտնվող չորս հողմակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիան, ջրից ստանում է ջրածին, որն այնուհետև ռեակցիայի մեջ է մտնում մթնոլորտային ածխածնի երկօքսիդի հետ։ Արդյունքում առաջանում է նավթահումք, որից և մշակվում է սինթետիկ կերոսինը: Այս սինթետիկ կերոսինի այրումից մթնոլորտ արտանետվող ածխածնի երկօքսիդի քանակությունը հավասար է դրա արտադրության համար կլանված ածխածնի երկօքսիդին, ինչն այս վառելիքը դարձնում է «ածխածնային չեզոք»։
Սակայն վառելիքի քանակը, որը գործարանը կարող է արտադրել հաջորդ տարվա սկզբից, փոքր է՝ օրական ընդամենը ութ բարել (մոտ 1272 լիտր): Դա բավական կլինի երեք շաբաթը մեկ 1 փոքր ուղևորատար ինքնաթիռ լիցքավորելու համար:
Համեմատության համար, ըստ Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA), ամբողջ աշխարհում կոմերցիոն ավիաընկերությունների կողմից վառելիքի ընդհանուր սպառումը 2019-ին հասել է 2,3 միլիարդ բարելի (360 միլիարդ լիտր)։
Նախագծի պատասխանատուները նշում են, որ իրենց նպատակն է ցույց տալ, որ էկոլոգիապես մաքուր վառելիքի ստացման գործընթացը տեխնոլոգիապես իրագործելի է և ունի միայն բավարար ֆինանսական աջակցություն ստանալու խնդիր։

В Германии запущен экозавод по производству авиационного топлива из обычной воды
В Германии запущен экозавод по производству синтетического керосина — нового вида авиационного топлива с использованием воды, углекислого газа и электричества. Завод является частью плана правительства по сокращению выбросов парниковых газов.
На авиацию приходится 2,5% глобальных выбросов парниковых газов. Хотя электрификация самолетов сама по себе является сложной задачей, открытие этого завода — еще один шаг к тому, чтобы сделать авиационную отрасль более экологичной. Эпоха сжигания угля, нефти и природного газа постепенно подходит к концу. Эксперты отмечают, что синтетическое топливо может заменить ископаемое топливо, не требуя при этом серьезных технических изменений в самолетах.
Используя электроэнергию, вырабатываемую четырьмя близлежащими ветряными электростанциями, завод производит водород из воды, которая затем вступает в реакцию с атмосферным углекислым газом. В результате получается сырая нефть, из которой перерабатывается синтетический керосин. Количество углекислого газа, выбрасываемого в атмосферу при сжигании этого синтетического керосина, равно количеству углекислого газа, поглощаемого при его производстве, что делает это топливо «углеродно-нейтральным».
Но количество топлива, которое завод сможет производить с начала следующего года, невелико, всего восемь баррелей (около 1272 литров) в день. Этого было бы достаточно, чтобы заправлять 1 небольшой пассажирский самолет каждые три недели.
Для сравнения, по данным Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), общее потребление топлива коммерческими авиакомпаниями во всем мире достигло 2,3 миллиарда баррелей (360 миллиардов литров) в 2019 году.
Руководители проекта заявляют, что их цель - продемонстрировать, что процесс получения экологически чистого топлива технологически осуществим и имеет только проблему получения достаточного финансового обеспечения.