Ոչ միայն առաջընթաց  ո՞ր օգտակար տեխնոլոգիաները կարող են վնասակար լինել
Մարդկությունը հույս ունի, որ նորարարություններն աշխարհն ավելի լավը կդարձնեն, գիտնականները լիովին համոզված են դրանում։ Բայց առաջընթացի փրկության հավատը չի խանգարում փորձագետներին մտածել առաջադեմ զարգացումների վտանգների մասին։
Գիտության ի հայտ գալուց ի վեր չեն դադարել քննարկումներն այն մասին, թե ինչ տարբերակներ են հնարավոր որոշակի տեխնոլոգիաների ոչ նպատակային, վտանգավոր, ոչ խաղաղ ճանապարհով օգտագործելու համար։ Միևնույն ժամանակ, գիտական ​​հանրությունը ոչ մի կերպ մտադիր չէ խուճապ սերմանել. դրա համար որևէ պատճառ չկա, քանի որ այս աշխարհում ամեն ինչ կարելի է օգտագործել ոչ այնպես, ինչպես նախատեսված է, ոչ միայն գիտական ​​զարգացումները, այլ նույնիսկ բնության կողմից նվիրաբերված ռեսուրսները: Քննարկման ամբողջ նպատակը ռիսկերն ուսումնասիրելն է։
Փորձենք տեսնել, թե կոնկրետ ինչն է այսօր հետաքրքրում գիտնականներին, ինչ առաջադեմ տեխնոլոգիաների ինչ խնդիրներ են նրանք քննարկում և ինչ պոտենցիալ խնդիրներ են պատրաստվում լուծել։
Արհեստական ​​բանականություն և թույներ
Արհեստական ​​ինտելեկտը և մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաները մեծ ներուժ ունեցող ռեսուրս են: Դրա կիրառման հնարավոր ոլորտներից մեկը դեղաբանությունն է։ Ակնկալվում է, որ հզոր նեյրոնային ցանցերը կօգնեն բարձր ճշգրտությամբ բացահայտել մոլեկուլներն արդյունավետ դեղամիջոցներ ստեղծելու համար: Գիտնականները նկատի ունեն դեղորայք գրեթե ցանկացած հիվանդության համար կամ  հստակ հայտնի հատկություններով կոնկրետ խնդիրների լուծման համար նախատեսված դեղամիջոցներ։ Այն արագությունը, որով հնարավոր կլինի դեղեր մշակել, չի համեմատվի այն ամենի հետ, ինչ հիմա ունենք՝ հենվելով միայն «մարդկային խելքի» վրա։
Սակայն նույն արագությամբ հնարավոր կլինի թույն ստեղծել, զգուշացնում են Nature Machine Intelligence ամսագրում հրապարակված հոդվածի հեղինակները։ Փորձագետները փորձարկում են անցկացրել, որի ընթացքում նրանք փորձել են վնասակար նյութեր ստեղծել՝ օգտագործելով մեքենայական ուսուցման համակարգը, որը նախատեսված է ոչ թունավոր միացությունների որոնման համար: Արդյունքում, վեց ժամից էլ քիչ ժամանակում նրանք կարողացան հայտնաբերել տասնյակ հազարավոր վտանգավոր մոլեկուլներ, ներառյալ նրանք, որոնք իրենց բնութագրերով նման են քիմիական պատերազմի VX գործակալին:
Պատվաստանյութեր և վիրուսներ
Պոտենցիալ չարաշահման խնդրին վերաբերող մեկ այլ գիտական ​​աշխատանք վերաբերում է ներկայիս COVID-19 պատվաստանյութերին:
Հոդվածում գիտնականները դիտարկում են՝ ինչպես mRNA, այնպես էլ՝ վեկտորային հարթակներ։ Երկու հարթակներն էլ աշխատում են՝ ստիպելով մարմնի բջիջներին ինքնուրույն արտադրել սպիտակուցներ, որոնք նույնական են վիրուսի սպիտակուցին, որի նկատմամբ անձեռնմխելիություն է պահանջվում: Միևնույն ժամանակ, առաջինը դրա համար ուղղակիորեն օգտագործում է մատրիցային RNA («սպիտակուցի արտադրության հրահանգ»), իսկ երկրորդը «հրահանգները» փաթեթավորում է «առաքման մոդուլներ»՝ հիմնված գենետիկորեն ձևափոխված վիրուսների վրա, որոնք չունեն վերարտադրվելու ունակություն:
Առաջին տեխնոլոգիան քիչ անհանգստություն է առաջացնում՝ mRNA պատվաստանյութեր ստեղծելիս վիրուսի ամբողջ գենոմի հետ աշխատանք չկա: Երկրորդը մի քիչ ավելի մտահոգվելու տեղիք է տալիս։ Քանի որ վեկտորային հարթակը ներառում է վեկտորային վիրուսի գենետիկական նյութի փոփոխություն, տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել ոչ միայն պաթոգենը թուլացնելու համար (ինչպես դա տեղի է ունենում, օրինակ, Sputnik V-ի կամ Johnson & Johnson-ի պատվաստանյութի ստեղծման ժամանակ), այլև այն ամրապնդելու համար։ Այսինքն՝ բարձրացնել վիրուլենտությունը, վնասակարությունը։
Այնուամենայնիվ, հարկ է նշել, որ պատվաստանյութերի պատրաստման ավանդական մեթոդները պոտենցիալ հարմար են նպատակային օգտագործման համար: Հոդվածի հեղինակները «կենդանի պատվաստանյութերի» (կենդանի, բայց թուլացած վիրուսի վրա հիմնված պատվաստանյութեր) նման օգտագործման ռիսկը գնահատում են՝ որպես «միջին-բարձր», քանի որ վիրուսը թուլացնելու փորձերը կարող են հանգեցնել վիրուսի անցանկալի մուտացիաների։ Ընդ որում՝ բավականին անկանխատեսելի։
Մատչելի գենետիկական ճարտարագիտություն և պաթոգեն կենսագործիչներ
CRISPR/Cas9 տեխնոլոգիան, որն արժանացել է քիմիայի Նոբելյան մրցանակին 2020 թվականին, դեռևս հարցեր է առաջացնում դրա անվտանգության մասին՝ չարաշահման տեսանկյունից: Գործիքը, որը գենոմի խմբագրումն արագ, հասկանալի, էժան և հասանելի դարձրեց մեծ թվով նույնիսկ անպատրաստ լաբորատորիաների համար, կարող է ամեն ինչ լուծել՝ սկսած ժառանգական հիվանդությունների բուժումից՝ մինչև գենետիկորեն ձևափոխված մոծակների ստեղծում, որոնք չեն կարող տարածել մալարիան:
Այնուամենայնիվ, դրա բազմակողմանիությունն ու օգտագործման հեշտությունն է դառնում անհանգստացնող գործոն. ձեռք բերելով տեխնոլոգիան՝ պոտենցիալ հարձակվողները կարող են մշակել բնական նեյրոտոքսինները կամ ստեղծել վարակիչ նյութերի նոր տեսակներ (բակտերիաներ, վիրուսներ՝ փոխելով գոյություն ունեցողները:
Սինթետիկ կենսաբանություն և նոր տեսակներ
Սինթետիկ կենսաբանությունը վերաբերում է օրգանական միացությունների սկզբունքորեն նոր տեսակների (ֆերմենտներ, գենետիկական հաջորդականություններ, բջիջներ) և նույնիսկ ամբողջական օրգանիզմների զարգացմանը զրոյից: Նման օրգանիզմների ԴՆԹ-ն կարող է ունենալ բնության մեջ չգտնվող նուկլեինային հիմքեր։
«Սինթետիկները» կարող են օգտագործվել, օրինակ, որոշակի քիմիական նյութերի արտադրության համար։
Նաև տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել կենսաբանական կառուցվածքների վրա հիմնված հաշվողական սարքեր ստեղծելու համար, որոնք նմանակում են էլեկտրոնային միկրոսխեմաների նմաններին:
Ամբողջ արդյունաբերության կողմից բխող սպառնալիքները նույնքան մեծ են, որքան ներուժը: Միևնույն ժամանակ, ամենամեծ մտահոգությունը կենսաբանական կամ քիմիական զենք ստեղծելու համար տեխնոլոգիայի կիրառման հնարավորությունն է։
Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ սինթետիկ կենսաբանությունն ավելի դժվար է տիրապետել և կիրառել, քան CRISPR/Cas9-ը կամ դասական գենետիկական տեխնոլոգիաները:
Բժշկական ռոբոտաշինություն և դրա ոչ  բժշկական կիրառությունները
Ի տարբերություն գենետիկական ինժեներիայի կամ սինթետիկ կենսաբանության, որն ունի հասարակությանը հսկայական վնաս պատճառելու ներուժ, ռոբոտային կենսաբժշկական սարքերը նման սպառնալիք չեն թվում։
Օրինակ, ինչպես հետազոտողները գրում են Swiss Medical Weekly-ի հոդվածում, ավտոմատացված էկզոկմախքները, որոնք կարող են «ոտքի կանգնեցնել» հենաշարժական խնդիրներ ունեցող մարդկանց կամ ծանր հիվանդների հետ աշխատող բուժքույրերին տալ ուժ խնայելու համար, կարող են օգտագործվել բանակում կամ ապօրինի զինվորական կազմավորումների, բանդաների համազգեստի համար։ Սարքերը կբարձրացնեն մարտիկների արտադրողականությունը, կնվազեցնեն նրանց հոգնածությունը, թույլ կտան նրանց ավելի ազատ տեղաշարժվել կոշտ տեղանքով, առավելություն կտան մարտերում: Նույն սպառնալիքները ներկայացնում են «խելացի պրոթեզները» և իմպլանտացվող նեյրոչիպերը՝ տեսողությունը կամ լսողությունը բարելավելու կամ զգայունությունը նվազեցնելու համար (սովորաբար օգտագործվում են ցավային սինդրոմները բուժելու համար):
Մյուս կողմից, հաքերների թիրախ կարող են դառնալ «խելացի» իմպլանտները, որոնք հաճախ մարդկանց կենդանի են պահում (օրինակ՝ թմրամիջոցների պոմպերը, սրտի ռիթմավարները): Հարձակվողները կարող են օգտագործել սարքի խոցելիությունը՝ վնասելու ինչպես կոնկրետ անձին, այնպես էլ՝ որոշակի արտադրանքի բոլոր օգտագործողներին:
Նանոտեխնոլոգիա և ռազմական տեխնոլոգիաներ
Լայն իմաստով՝ նանոտեխնոլոգիան վերաբերում է գիտական ​​ոլորտին, որը մշակում է նոր անօրգանական նյութեր՝ մանիպուլյացիայի ենթարկելով 1-ից մինչև 100 նանոմետր չափերի մասնիկները: Հաշվի առնելով, որ եզակի բնութագրերով նորարարական նյութերը կարող են ստեղծվել ցանկացածի կողմից, ցանկացածի կողմից և ցանկացած նպատակով, չի կարելի բացառել հասարակության համար վտանգավոր նանոտեխնոլոգիաների կիրառումը։
Անցանկալի օգտագործման տարբերակներից մեկը ռազմական նպատակներով է: Օրինակ՝ զենքի, զինամթերքի, վերքերի ապաքինումն արագացնող նյութերի, թունավոր նյութերի կամ նույնիսկ նանոռոբոտների նախագծման համար, որոնք տեսականորեն կարող են օգտագործվել թշնամուն հաղթելու համար: Նման նորամուծությունների չկարգավորված, անվերահսկելի կամ նույնիսկ «ընդհատակյա» օգտագործումը կհանգեցներ ուժերի անհավասարության, գրում են հետազոտողները։
Նյարդագիտություն և մտքի վերահսկում
Այսօր բժշկությունը բավականին լավ է բուժում ֆիզիկական (կամ մարմնական) հիվանդությունների մեծ մասը, սակայն հոգեկան և, առավել ևս, նյարդաբանական հիվանդությունները դեռևս վատ են բուժվում:
Հետևաբար, նյարդային համակարգի և մասնավորապես ուղեղի աշխատանքի ուսումնասիրությունը շատ ակտիվ է, գիտնականները մշակում են և՛ տեխնոլոգիաներ՝ մարդկանց «գլուխներում» եղածը «ճանաչելու», և՛ լուծումներ առաջարկելու՝ այն շտկելու համար: Սա հատկապես ճիշտ է ծերացող բնակչության և Ալցհեյմերի և Պարկինսոնի հիվանդության բուժման կարիք ունեցողների թվի աճի դեպքում: Գիտնականները հաշվարկել են, որ տկարամտություն ունեցող մարդկանց կյանքը հեշտացնելու նորարարական լուծումների թիվը հինգ տարին մեկ եռապատկվում է։
Խնդիրն այն է նաև, որ այդ սարքերի մեծ մասը կարող է օգտագործվել ռազմական նպատակներով, օրինակ՝ ինտերֆեյսները, որոնք թույլ են տալիս կառավարել սարքերը՝ օգտագործելով «մտքի ուժը» (նյարդային ազդակ), հիանալի են զենքի հետ աշխատելու համար: Իսկ օքսիտոցինը, որը հետազոտվում է՝ որպես պարկինսոնիզմի բուժման միջոց, կարող է օգտագործվել նաև պայքարելու մոտիվացիան բարձրացնելու համար։ fMRI տեխնոլոգիաները, որոնք չափում են ուղեղի որոշակի հատվածների ակտիվությունը, կարող են օգտագործվել մարդու մասին տեղեկատվություն ստանալու համար, որը նա չէր ցանկանա տալ, օրինակ՝ տվյալներ նրա վախերի մասին (վախ առաջացնող գործոններն արձագանք են առաջացնում ուղեղի որոշ հատվածներում, որը կարելի է հայտնաբերել սարքավորումների միջոցով):
Ինչպե՞ս հակազդել տեխնոլոգիայի չարաշահմանը
Դիտարկվում են տեխնոլոգիաների ոչ նպատակային, վտանգավոր կիրառման սպառնալիքներին դիմակայելու տարբեր տարբերակներ։ Ցավոք, օպտիմալ ճանապարհը դեռ մշակված չէ, բայց, ընդհանուր առմամբ, այսօր գիտական ​​հանրությունն առաջարկում է մտածել հետևյալի մասին.
Գիտական ​​տվյալների տեղեկատվական անվտանգության առաջնահերթության վերաբերյալ (անհրաժեշտ է ցանկացած պոտենցիալ վտանգավոր տեղեկատվության հուսալի պահպանում, օրինակ՝ վնասակար վիրուսների գենոմները կամ վտանգավոր քիմիական միացությունների բանաձևերը):
Որոշ գիտական ​​ուսումնասիրությունների (կամ ուսումնասիրությունների մասերի) հանրային տիրույթում չհրապարակելու մասին, որոնք չարաշահման մեծ ներուժ ունեն (օրինակ՝ ռազմական կամ ահաբեկչական նպատակներով):
Երկակի օգտագործման տեխնոլոգիաների խնդիրների և ռիսկերի մասին գիտնականների իրազեկվածության բարձրացման, կրթական գործընթացում էթիկայի և գիտության փոխհարաբերություններին մեծ ուշադրություն դարձնելու մասին։
Առաջատար զարգացումների անվտանգ օգտագործումը վերահսկելու համար միջազգային համագործակցության ամրապնդման մասին:
Հարցի համապարփակ օրենսդրական կարգավորման ձևավորման վերաբերյալ՝ ինչպես կոնկրետ երկրներում և տարածաշրջաններում, այնպես էլ՝ համաշխարհային տարածքում։
Հանրային դիսկուրսի և տեղեկատվական թափանցիկության պահպանման վերաբերյալ (սպառողները պետք է հասկանան տեխնոլոգիայի անվտանգ օգտագործման հիմունքները, հանրային քննարկումը ցանկալի է):

Не только прогресс. Какие полезные технологии могут быть вредными?
Человечество надеется, что инновации сделают мир лучше, в этом полностью убеждены ученые. Но вера в спасение прогресса не мешает специалистам задуматься о вреде передовых разработок.
С момента возникновения науки не прекращаются дискуссии о том, какие возможны варианты нецелевого, опасного, немирного использования тех или иных технологий. При этом научное сообщество никоим образом не намерено сеять панику. для этого нет никаких оснований, ведь все в этом мире можно использовать не по назначению, не только научные разработки, но даже ресурсы, подаренные природой. Вся цель обсуждения состоит в том, чтобы изучить риски.
Давайте попробуем посмотреть, что именно сегодня интересует ученых, какие проблемы передовых технологий они обсуждают и какие потенциальные проблемы собираются решать.
Искусственный интеллект и яды
Искусственный интеллект и технологии машинного обучения — ресурс с большим потенциалом. Одной из возможных областей его применения является фармакология. Ожидается, что мощные нейронные сети помогут идентифицировать молекулы с высокой точностью для создания эффективных лекарств. Под учеными подразумеваются лекарства практически от любых болезней или препараты с известными свойствами, предназначенные для решения конкретных задач. Скорость, с которой можно будет разрабатывать лекарства, не сравнится с тем, что мы имеем сейчас, полагаясь только на «человеческий интеллект».
Однако с такой же скоростью можно будет создать яд, предупреждают авторы статьи, опубликованной в журнале Nature Machine Intelligence. Специалисты провели эксперимент, в ходе которого пытались создать вредные вещества с помощью системы машинного обучения, предназначенной для поиска нетоксичных соединений. В результате менее чем за шесть часов им удалось обнаружить десятки тысяч опасных молекул, в том числе с характеристиками, схожими с боевым отравляющим веществом VX.
Вакцины и вирусы
Еще одна научная статья с потенциальным неправильным использованием касается текущих вакцин против COVID-19.
В статье ученые рассматривают как мРНК, так и векторные платформы. Обе платформы работают, заставляя клетки организма самостоятельно производить белки, идентичные белку вируса, к которому ищется иммунитет. При этом первый использует для этого непосредственно матричную РНК («инструкции по производству белка»), а второй упаковывает «инструкции» в «модули доставки» на основе генетически модифицированных вирусов, не обладающих способностью к размножению.
Первая технология вызывает мало опасений: нет необходимости работать со всем геномом вируса при создании мРНК-вакцин. Второе немного беспокоит. Поскольку векторная платформа предполагает изменение генетического материала вируса-вектора, технология может быть использована не только для ослабления возбудителя (как это происходит, например, при создании «Спутника V» или вакцины Johnson & Johnson), но и для усилить его. Другими словами, повысить вирулентность, вредоносность.
Однако следует отметить, что традиционные методы приготовления вакцин потенциально пригодны для использования по назначению. Авторы статьи оценивают риск такого использования «живых вакцин» (вакцины на основе живого, но ослабленного вируса) как «средне-высокий», поскольку попытки ослабить вирус могут привести к нежелательным мутациям вируса. К тому же довольно непредсказуемый.
Доступная генная инженерия и патогенные биоагенты
Технология CRISPR/Cas9, получившая Нобелевскую премию по химии 2020 года, до сих пор вызывает вопросы о ее безопасности с точки зрения злоупотреблений. Инструмент, который сделал редактирование генома быстрым, простым для понимания, дешевым и доступным для большого количества даже неподготовленных лабораторий, мог решить все, от лечения наследственных болезней до создания генетически модифицированных комаров, которые не могут распространять малярию.
Однако его универсальность и простота использования становятся тревожным фактором. Приобретая эту технологию, потенциальные злоумышленники могут разрабатывать природные нейротоксины или создавать новые типы инфекционных агентов (бактерии, вирусы), изменяя существующие.
Синтетическая биология и новые виды
Синтетическая биология занимается созданием принципиально новых типов органических соединений (ферментов, генетических последовательностей, клеток) и даже целых организмов с нуля. ДНК таких организмов может иметь нуклеиновые основания, не встречающиеся в природе.
«Синтетика» может использоваться, например, при производстве некоторых химических веществ.
Также технология может быть использована для создания вычислительных устройств на основе биологических структур, имитирующих электронные микросхемы.
Угрозы, исходящие от всей отрасли, столь же велики, как и потенциал. При этом наибольшую озабоченность вызывает возможность использования технологии для создания биологического или химического оружия.
Однако следует отметить, что синтетическую биологию сложнее освоить и применять, чем CRISPR/Cas9 или классические генетические технологии.
Медицинская робототехника и ее немедицинские приложения
В отличие от генной инженерии или синтетической биологии, которые могут нанести огромный вред обществу, роботизированные биомедицинские устройства не представляют такой угрозы.
Например, как пишут исследователи в статье в Swiss Medical Weekly, автоматизированные экзоскелеты, которые могут «вставать» на ноги людям с проблемами подвижности или давать медсестрам, работающим с тяжелобольными, экономить энергию, могли бы использоваться в армии или для обмундирования незаконных ополченцев. , банды. Устройства повысят производительность бойцов, снизят их утомляемость, позволят свободнее передвигаться по пересеченной местности и дадут преимущество в боях. Те же угрозы представляют «умные протезы» и вживляемые нейрочипы для улучшения зрения или слуха или снижения чувствительности (обычно используемые для лечения болевых синдромов).
С другой стороны, хакеры могут нацеливаться на «умные» имплантаты, которые часто поддерживают жизнь людей (например, помпы для лекарств, кардиостимуляторы). Злоумышленники могут использовать уязвимость устройства, чтобы нанести вред как конкретному человеку, так и всем пользователям определенного продукта.
Нанотехнологии и военные технологии
Вообще говоря, нанотехнология относится к области науки, которая разрабатывает новые неорганические материалы, манипулируя частицами размером от 1 до 100 нанометров. Принимая во внимание, что инновационные материалы с уникальными характеристиками могут быть созданы кем угодно, кем угодно и для любых целей, нельзя исключать использование опасных для общества нанотехнологий.
Одним из нежелательных применений является использование в военных целях. Например, для разработки оружия, боеприпасов, ранозаживляющих средств, токсинов или даже нанороботов, которые теоретически можно было бы использовать для победы над врагом. Исследователи пишут, что нерегулируемое, бесконтрольное или даже «подпольное» использование таких инноваций приведет к дисбалансу сил.
Неврология и контроль над разумом
Медицина сегодня довольно хорошо лечит большинство физических (или телесных) недугов, но психические и тем более неврологические недуги до сих пор плохо лечатся.
Поэтому изучение нервной системы, и в частности мозга, идет очень активно, ученые разрабатывают как технологии, чтобы «узнать», что у людей в «головах», так и предложить решения по исправлению этого. Это особенно актуально в связи со старением населения и увеличением числа людей, нуждающихся в лечении болезней Альцгеймера и Паркинсона. Ученые подсчитали, что количество инновационных решений, облегчающих жизнь людям с деменцией, утраивается каждые пять лет.
Проблема еще и в том, что многие из этих устройств можно использовать в военных целях, например, интерфейсы, позволяющие управлять устройствами с помощью «силы разума» (нейронные импульсы), отлично подходят для работы с оружием. А окситоцин, который исследуется как средство для лечения болезни Паркинсона, также можно использовать для повышения мотивации к бою. Технологии фМРТ, измеряющие активность определенных областей головного мозга, могут быть использованы для получения информации о человеке, которую он не хотел бы давать, например, данных о своих страхах (факторы, вызывающие страх, вызывают реакцию в определенных областях мозга). мозг, который можно обнаружить с помощью оборудования).
Как противостоять неправомерному использованию технологий?
Рассматриваются различные варианты борьбы с угрозами нецелевого, опасного использования технологий. К сожалению, оптимальный способ пока не выработан, но, в целом, сегодня научное сообщество предлагает задуматься над следующим:
Относительно приоритета информационной безопасности научных данных (необходимо надежно хранить любую потенциально опасную информацию, например, геномы вредоносных вирусов или формулы опасных химических соединений).
Не публиковать в открытом доступе определенные научные исследования (или части исследований), которые имеют высокий потенциал для неправомерного использования (например, в военных или террористических целях).
О повышении осведомленности ученых о проблемах и рисках технологий двойного назначения, уделении большого внимания взаимосвязи этики и науки в образовательном процессе.
Об укреплении международного сотрудничества по контролю за безопасным использованием передовых разработок.
Относительно формирования комплексного законодательного регулирования вопроса, как в конкретных странах и регионах, так и в глобальном масштабе.
Относительно поддержания публичного дискурса и информационной прозрачности (потребители должны понимать основы безопасного использования технологий, желательно публичное обсуждение).