ԱՄՆ ավելի քան 40 նահանգ դատի է տվել Facebook-ին՝ երեխաների հոգեկան առողջությունը  քայքայելու համար
Հոկտեմբերի 25-ին Կալիֆոռնիայի դաշնային դատարանը խմբակային հայց է ստացել 40 նահանգային գլխավոր դատախազներից բաղկացած երկկուսակցական խմբից՝ ընդդեմ Meta-ի: Դրան մեղադրում են Facebook սոցիալական ցանցի համար բիզնես մոդել ստեղծելու մեջ, որը հանուն շահույթի վտանգում է երեխաների և դեռահասների հոգեկան առողջությունը։ Փաստաթղթում նշվում է, որ ընկերությունը «շահույթ է ստանում երեխաների տառապանքից» և մտադիր է հանրությանը մոլորեցնել իր հարթակի անվտանգության վերաբերյալ։
Մեղադրական եզրակացության մեջ ասվում է, որ Meta-ն մշակել է գաղտնի ալգորիթմներ, որոնք օգտագործում են երիտասարդների բնական կարիքը՝ հասակակիցների հավանության և իրենց գործողությունների համար քննադատության մերժման համար: Facebook-ի մեխանիզմները ստիպում են երեխաներին և դեռահասներին հնարավորինս շատ ժամանակ անցկացնել հարթակում՝ ի վնաս նրանց հոգեկան առողջության։ Միևնույն ժամանակ, ընկերության ներկայացուցիչները պարբերաբար ստում են հանրային տարածքում այն ​​մասին, թե ինչպես են իրենք, իբր, մտածում օգտատերերի հոգեկանի անվտանգության մասին, թեև անում են ճիշտ հակառակը:
Մյուս մեղադրանքը վերաբերում է 13 տարեկանից ցածր անձանց անձնական տվյալների ապօրինի հավաքագրմանը։ Իսկ Meta-ն անուղղակիորեն հաստատել է դա, երբ պատասխան հայտարարության մեջ ասաց, որ ստեղծել և օգտագործել է ավելի քան 30 գործիք՝ սոցցանցում երիտասարդ օգտատերերի գործունեությունը վերահսկելու համար։ Դա արվել է ծնողների շահերից ելնելով, սակայն Facebook-ում օգտատերերին վերահսկելու գործիքների առկայության ճանաչումը հաստատում է, որ ընկերությունը տեղեկատվություն է հավաքում, այդ թվում՝ երեխաների մասին։
Բացի այս կոլեկտիվ հայցից, ութ այլ նահանգներ և Վաշինգտոնի մետրոպոլիտենը նմանատիպ անհատական ​​հայցեր են ներկայացրել Meta-ի դեմ: Այդ նահանգների գլխավոր դատախազներն անցկացրել են իրենց սեփական հետաքննությունը՝ Ֆրենսիս Հաուգենի 2021 թվականի բացահայտումներից հետո:

Более 40 американских штатов подали в суд на Facebook за разрушение психического здоровья детей
Федеральный суд Калифорнии 25 октября получил коллективный иск от двухпартийной группы генеральных прокуроров 40 штатов против компании Meta. Ее обвиняют в создании бизнес-модели социальной сети Facebook, которая ради прибыли ставит под угрозу психическое здоровье детей и подростков. В документе указано, что компания «наживается на детских страданиях» и намерено вводит общественность в заблуждение относительно безопасности своей платформы, передает Planet Today.
Обвинение утверждает, что Meta разработала секретные алгоритмы, которые эксплуатируют естественную потребность молодежи в одобрении сверстников и неприятие критики за свои поступки. Механизмы работы Facebook вынуждают детей и подростков как можно больше времени проводить на платформе в ущерб их психическому здоровью. При этом представители компании регулярно лгут в публичном пространстве о том, что якобы заботятся о безопасности для психики пользователей, хотя поступают ровно наоборот.
Еще один пункт обвинения касается незаконного сбора персональных сведений о лицах, не достигших 13 лет. И Meta косвенно подтвердила это, когда в ответном заявлении сообщила, что создала и использует более 30 инструментов для контроля над деятельностью юных пользователей в соцсети. Сделано это в интересах родителей, но признание наличия инструментов для слежки за пользователями в Facebook подтверждает, что компания собирает сведения, в том числе, и о детях.
Помимо этого коллективного иска еще восемь штатов и столичный город Вашингтон подали аналогичные индивидуальные иски против Meta. Генеральные прокуроры этих штатов провели собственные расследования после разоблачений в 2021 году, сделанных Френсис Хауген.