Արհեստական բանականություն. ի՞նչ խնդիրներ կարող է լուծել այն
Արհեստական բանականությունն ինֆորմատիկայի ուղղություն է (computerscience), որի շրջանակում ստեղծվում են «խելացի» ծրագրեր եւ սարքեր, որոնք կարող են կատարել մտավոր եւ անգամ ինչ-որ իմաստով «ստեղծարար» գործառույթներ, որոնք ավանդաբար համարվել են մարդու գործունեության ոլորտ։
Արհեստական բանականությունն այսօր կարող է «հասկանալ» եւ վերլուծել տվյալները, օգտակար կանխատեսումներ անել եւ այլն։ Ավելին, նրա օգնությամբ կարելի է լուծել նաեւ այնպիսի խնդիրներ, որոնք այլ կերպ պարզապես անհնար է լուծել։
Նետված գնդակի հեռավորությունը հաշվարկելը ԱԲ-ի խնդիրը չէ
Մասնագետի խոսքով՝ գոյություն ունեն խնդիրներ, որոնք իմաստ չունի լուծել ԱԲ-ի օգնությամբ։ Բայց կան նաեւ այնպիսիները, որոնց լուծման համար առանց ԱԲ-ի չի ստացվի։
«Օրինակ, ահա մի այսպիսի պարզ խնդիր. ես նետում եմ գնդակը, եւ ինձ հետաքրքիր է իմանալ, թե ինչ հեռավորությամբ կընկնի այն։ Այսպիսի խնդրի լուծումը ԱԲ-ին հանձնարարելն իմաստ չունի, չէ՞ որ այդ խնդիրը կարելի է լուծել մաթեմատիկական մոդելավորման օգնությամբ։ Գնդակի զանգվածի, քամու ուղղության եւ ուժի, նետման անկյան եւ այլնի մասին անհրաժեշտ տվյալները հավաքելով՝ կարելի է առանց դժվարության հաշվել, թե որտեղ կընկնի այդ գնդակը։ Անիմաստ է նման խնդիրը լուծել ԱԲ-ի օգնությամբ»,- ասել է մասնագետը։
Դոլարի փոխարժեքի կանխատեսումը միանգամայն արժանի խնդիր է ԱԲ-ի համար
Գոյություն ունեն, սակայն, այնպիսի խնդիրներ, որոնք անհնար է լուծել մաթեմատիկական մոդելավորման օգնությամբ։ Եվ ահա այստեղ օգնության կարող է գալ ԱԲ-ն։
«Օրինակ, ինչպիսի՞ն կլինի դոլարի փոխարժեքը մեկ ամիս հետո։ Հնարավոր չէ ալգորիթմ ստեղծել, որը կհաշվի դա։ Այստեղ արդեն այլ մոտեցում է հարկավոր՝ ոչ թե պարզ հաշվարկ, այլ վերլուծություն եւ դրա վրա հիմնված կանխատեսում։ Ահա այսպիսի խնդիրներն արդեն նպատակահարմար է, որ լուծվեն ԱԲ-ի օգնությամբ։ Եթե ԱԲ-ի ալգորիթմին բավականաչափ քանակությամբ տվյալներ տրվեն, այն կկարողանա դրանց հիման վրա կանխատեսում անել»,- բացատրել է մասնագետը։
Աղբը աղբ է մուտքի եւ ելքի մոտ
Թե որքանով ճշգրիտ կլինի արհեստական բանականության կանխատեսումը՝ կախված կլինի, բնականաբար, ելակետային տվյալների որակից եւ քանակից, որոնց վրա հիմնվելու է այդ կանխատեսումը։
«Տվյալների որակական եւ քանակական բնութագրերը շատ կարեւոր են,- նշել է Krisp հայկական ընկերության արտադրանքի եւ որակի վերահսկման մենեջեր Անուշ Մարտիրոսյանը։- Եթե մենք տվյալները տրամադրում ենք բոլոր նրբությունների հաշվառմամբ, եթե դրանք իսկապես լիարժեք տվյալներ են, ալգորիթմը կարող է բավական ստույգ եզրակացություններ եւ կանխատեսումներ անել։ Բայց եթե տվյալները լիարժեք չեն, գործում է GIGO: Garbagein, garbageout օրենքը»։
GIGO-ն ինֆորմատիկայի սկզբունք է, որ համաձայն՝ մուտքի ոչ ճիշտ տվյալների դեպքում կստացվեն սխալ արդյունքներ, անգամ եթե ալգորիթմն ինքնին ճիշտ է աշխատում։
Դոլարի փոխարժեքի հետ կապված, մասնագետի խոսքով, ԱԲ-ի ալգորիթմը կարող էր կանխատեսել նրա ներկայիս տատանումները, եթե տվյալների բավականաչափ քանակություն ստանար անցյալում դոլարի փոխարժեքի փոփոխությունների մասին եւ եթե այդ տվյալներում արտացոլվեր նաեւ այն իրավիճակը, որը նման է ներկա իրավիճակին։
Օրինակ, եթե վերջին 10 տարիների ընթացքում մի քանի անգամ դոլարի փոխարժեքը կտրուկ ընկներ, ԱԲ-ն ելակետային բավականաչափ քանակությամբ տվյալների դեպքում կարող էր վերլուծել, թե ինչ գործոններ են ազդել տեղի ունեցողի վրա, որքանով են այդ գործոններն արդիական այժմ եւ ինչ հավանականություն կա, որ նման բան կարող է տեղի ունենալ առաջիկայում։
Բայց եթե դոլարի փոխարժեքի հետ տեղի է ունենում մի այնպիսի բան, ինչը երբեք նախկինում չի եղել, ոչ մի ԱԲ, համենայն դեպս՝ առայժմ, չի կարող կանխատեսել։
Ոչ կատարյալ ճշգրտություն
Մասնագետի խոսքով՝ ԱԲ-ի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն, ճիշտ է, կատարելապես ճշգրիտ չէ, բայց երբեմն կարող է լուծել խնդիրներ, որոնք այլ կերպ անհնար է լուծել։
Իսկ սխալների հավանականությունը եւ այդ սխալների՝ այսպես կոչված թույլատրելիության շեմը շատ բանով կախված են այն ոլորտից, որտեղ կիրառվում է ԱԲ-ն։ Եթե, օրինակ, ալգորիթմը պետք է կանխատեսի դոլարի փոխարժեքը, 99 տոկոսանոց ճշգրտությունն արդեն հիանալի արդյունք է։ Բայց եթե ալգորիթմն օգտագործվում է քաղցկեղի հայտնաբերման համար, 99 տոկոսանոց ճշգրտությունն արդեն բավարար չէ։ Չէ՞ որ եթե ԱԲ-ն 1 տոկոսի դեպքում չախտորոշի, որ պացիենտը քաղցկեղ ունի, դա արդեն ճակատագրական հետեւանքներ կունենա բազմաթիվ մարդկանց համար։

Искусственный интеллект:  Какие задачи он может решать?
Искусственный интеллект – это направление информатики (computerscience), в рамках которого разрабатываются «умные» программы и устройства, способные выполнять интеллектуальные и даже в каком-то смысле «творческие» функции, традиционно считающиеся человеческими.
Ануш Мартиросян, менеджер по продукту и контролю качества в армянской компании Krisp, рассказала в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am, что искусственный интеллект сегодня может, например, «понимать» и анализировать данные, делать полезные прогнозы и так далее. Более того, с его помощью можно решать и такие задачи, которые решить иначе просто невозможно.
Брошенный мячик – задача не для ИИ
По словам специалиста, существуют задачи, которые нет смысла решать с помощью ИИ. Но есть и такие задачи, для решения которых без ИИ не обойтись.
«Например, такая вот простая задача: я бросаю мяч, и мне интересно, на каком расстоянии он упадет. Перекладывать решение такой задачи на ИИ нет никакого смысла, ведь ее можно решить с помощью математического моделирования. Собрав необходимые данные о массе мяча, направлении и силе ветра, угле броска и так далее, можно без труда рассчитать, где этот мяч упадет. Бессмысленно решать такую задачу с помощью ИИ», – рассказала специалист.
Прогноз курса доллара – вполне достойная задача для ИИ
Существуют, однако, и такие задачи, которые невозможно решить с помощью математического моделирования. И тут уже на помощь может прийти ИИ.
«Например, каким будет курс доллара через месяц? Невозможно придумать алгоритм, который бы это посчитал. Здесь уже нужен другой подход – не простой расчет, а анализ и основанный на нем прогноз. Вот такие задачи уже целесообразно решать с помощью ИИ. Если дать алгоритму ИИ достаточное количество данных, он сможет на их основе сделать прогноз», – объяснила специалист.
Мусор на входе – мусор на выходе
Насколько точным будет прогноз искусственного интеллекта?Зависит это, естественно, от качества и количества исходных данных, на которых этот прогноз будет основан.
«Количественные и качественные характеристики данных очень важны, – отметила Ануш Мартиросян. – Если мы предоставляем данные с учетом всех нюансов, если это действительно полноценные данные, алгоритм может сделать достаточно точные выводы и прогнозы. Но если данные неполноценны, срабатывает закон GIGO: Garbagein, garbageout».
GIGO – это принцип в информатике, согласно которому, при неверных входящих данных будут получены неверные результаты, даже если сам по себе алгоритм правильно работает.
В случае с курсом доллара, по словам специалиста, алгоритм ИИ мог бы предсказать его нынешние колебания, если бы получил достаточное количество данных об изменениях курса в прошлом и если бы в этих данных была отражена и ситуация, похожая на нынешнюю.
Например, если несколько раз в течение последних 10 лет курс доллара резко падал, ИИ при достаточном количестве исходных данных может проанализировать, какие факторы влияли на происходящее, насколько эти факторы актуальны сейчас и какова вероятность, что подобное может произойти и в ближайшем будущем.
Однако если с курсом доллара происходит что-то такое, чего никогда раньше не было, никакой ИИ – по крайней мере, пока что – не сможет это предсказать.
Неидеальная точность
По словам специалиста, одна из особенностей ИИ заключается в том, что он хоть и не идеально точен, он порой может решать задачи, которые иначе решитьневозможно.
А вероятность ошибок и так называемый порог допустимости этих самых ошибок во многом зависит от сферы, в которой применяется ИИ. Если, например, алгоритм должен прогнозировать курс доллара, 99%-ная точность – это уже отличный результат. Но если алгоритм используется для распознавания рака, 99%-ной точности уже недостаточно, ведь если ИИ в 1% случаев не будет диагностировать у пациентов рак, это будет иметь фатальные последствиядля большого числа людей.